Aktuálně: Orkán Sabine zatím řádí jen za hranicemi kraje

Soňa Šímová 2020-02-10 11:01:00

ČR/ÚSTECKÝ KRAJ (soš, tz) — Polámané stromy, poničené domy, výpadky elektřiny. Orkán Sabine v noci vtrhl do Česka a zanechává za sebou spoušť. Ústeckému kraji se ale zatím téměř vyhýbá. Výstraha před silným větrem však platí až do večera.

Dle informací Českého hydrometeorologického ústavu dosahovaly nárazy větru v noci na horách až 35 m/s, na Sněžce byl zaznamenán náraz až 50 m/s (180 km/hod). V nížinách se nárazy pohybovaly od 15 do 28 m/s.

K deváté hodině ranní vyhlásil ČEZ kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. Dispečink eviduje více než stovku poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na napětí nízkém. Bez elektřiny je na zásobovacím území ČEZ Distribuce přes 70 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch řeší ve středních Čechách na Příbramsku a Kladensku, dála na západě Čech na Klatovsku a Plzeň Jih. V Ústeckém kraji pracují energetici na obnovení dodávky necelým 3 tisícům odběratelů. V terénu jsou stovky pracovníků poruchových čet, pomáhají subdodavatelské firmy. Call centrum zatím přijalo 2400 hovorů o poruchách, web www.bezstavy.cz zaevidoval více jak 7 tisíc přístupů.

Na větrnou hrozbu jsou připraveny všechny složky IZS. „Radíme, abyste měli nabité telefony, protože lze očekávat výpadky elektrické energie. Připevněte všechno, co by vám mohlo ze zahrady, apod. odlétnout. Při cestování autem buďte maximálně opatrní. Naše jednotka je na extrémní poryvy větru připravená a v případě potřeby budou k dispozici i zálohy pro navýšení počtu hasičů v terénu,“ uvedli na svém facebookovém profilu například jirkovští hasiči.

Aktualizace: Ke 13. hodině ČEZ Distribuce vyhlásil kalamitní stav v Libereckém, Ústeckém a Královehradeckém kraji. I nadále trvá kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. Přes zásobovací území ČEZ Distribuce bohužel přišla další vlna o síle vichřice. Ze západních Čech se přes severní Čechy přesunula směrem na východ. Aktuálně ČEZ Distribuce eviduje 292 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je na 290 tisíc odběrných míst. Situace se do cca poledních hodin vyvíjela slibně, byl předpoklad obnovit dodávky elektřiny na většině území ČEZ Distribuce během dnešního dne. Bohužel, druhá vlna vichřice způsobila další desítky poruch, a to i na stejných místech, kde již celé dopoledne pracovali. V Ústeckém kraji pracují energetici na opravě 25 poruch vn, bez elekřiny je 12 tisíc odběrných míst.

Napilno měli také hasiči Ústeckého kraje. Od nedělního večera do pondělí brzkých ranních hodin likvidovalo 33 profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek následky větrné bouře Sabine na území Ústeckého kraje. Jednalo se celkem o 32 zásahů. Nejvíce zásahů bylo na Žatecku (10), Děčínsku (7), Chomutovsku (6) a Ústecku (5). Zásahová činnost byla zaměřena na odstranění vyvrácených a polámaných stromů a větví, které blokovaly průjezdnost komunikací, či ohrožovali bezpečnost osob v dané lokalitě. Od 7 do 10 hodin vyjely hasičské jednotky k dalším 16 událostem způsobeným silným větrem. V 10 případech to byly vyvrácené, polámané stromy nebo větve. V 6 případech hasiči zabezpečovali uvolněné plechy na střechách domů. Od 10 do 12 hodin vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k dalším 41 událostem způsobeným silným větrem. Hasiči odstraňovali spadlé stromy a větve na 35 místech a na dalších 16 místech zajišťovali střechy, sloupy, dráty vysokého napětí, uvolněné plechy.

Od 12 hodin bylo nahlášeno dalších 73 míst, kde spadly stromy nebo větve na komunikace nebo vedení. Hasiči rovněž vyjeli na dalších 23 míst, odkud byly hlášeny stržené střechy, reklamní poutače a plechy.

Situaci pro vás nadále sledujeme.

Foto: ČEZ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video