Lounské osmidomy čekají na nové nájemníky

Lucie Steklá 2020-02-19 11:01:39

Dlouho prázdné kulturní památky prošly celkovou rekonstrukcí, přivítají mladé i seniory.

Louny (lus) Několik let prázdné domy v Husově ulici nyní nabízejí bydlení pro mladé a seniory. Rekonstrukce tzv. osmidomů probíhala ve dvou etapách a v loňském roce se zařadila mezi největší investice lounské radnice. „Projekt považuji za důležitý, protože v těchto domech nabízíme startovací byty pro rodiny i pro seniory za cenu 57 korun za metr čtvereční. Louny, stejně jako jiná podobná města, řeší ten problém, že z nich odcházejí lidi - někdo mizí do Prahy, méně lidí pak míří na venkov. Naše město má ale skvělou polohu, dobré spojení, klid a celou řadu benefitů, které mohou tento trend zpomalit nebo zastavit. Jen se o to musíme snažit,“ řekl lounský starosta Pavel Janda. Bytové domy č. p. 1071 a 1071, které jsou chráněnou kulturní památkou, město opravilo za více než dvacet milionů korun. Vzniklo v nich patnáct bytů a také služebna městské policie.

Před zahájením rekonstrukce byly oba domy dlouhodobě neobývané, prostory byly vybydlené. V tomto období docházelo k vandalismu i rozkrádání zbylého zařízení, byly dokonce probourány dělící zdi ve sklepě i na půdě ze sousedního vchodu. Záležitost byla mimo úsilí o zabezpečení objektů proti vniknutí řešena i policií. „Například v nich byly vybourány dveře do jednotlivých bytů, odstraněno zábradlí u schodišť na chodbách, částečně demontovány kovové části vybavení, parketové podlahy. Po havárii vody byla na části stěn a podlah plíseň a také z důvodu absence svodu dešťových vod došlo k promáčení obvodových stěn domu a některých původních dřevěných podlah,“ přiblížila podobu domů před rekonstrukcí Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice. Podle jejích slov byla mezi bytovými domy probourána dělící zeď, což usnadnilo pohyb nezvaných osob po obou domech.

Dnes je situace jiná, domy jsou opraveny, jeden již obydlen, další na své nájemníky čeká. Oba bytové domy prošly kompletní rekonstrukcí, což znamená kompletní výměnou vnitřních rozvodů. V domě č. p. 1070 byla zřízena nová plynová kotelna a proběhla kompletní rekonstrukce bytových jednotek. „To znamená, nové výplně otvorů, nové podlahy, opravy omítek, nové sociální zázemí, vyspravení původních stropů z důvodu degradace rákosových omítek a štuků. Po provedení průzkumu stavu původní kanalizace a vzhledem k vlhkosti kolem vy-ústění bylo nezbytné osazení nové kanalizace,“ shrnula opravy B. Sunkovská.

V č. p. 1071 byla zřízena služebna městské polici a komerční prostor s vlastním sociálním zázemím. Při zpracování projektové dokumentace bylo podle B. Sunkovské nutné respektovat požadavky památkářů, bez ohledu na skutečnost, že rekonstruované sousední vchody požadavky nesplňují, a to zejména užití autentické profilace oken s historizujícími detaily dle dochovaných originálů osazených v podobných objektech Kotěrovy kolonie. To se týká i domovních dveří či záměru zachovat původní úseky dlažby dochované na podestách schodišť.

Rekonstrukce těchto kulturních památek, jež jsou součástí tzv. Kotěrovy dělnické kolonie v Lounech, byla zahájena stavebními úpravami na č. p. 1070 v srpnu 2018, skončena byla v dubnu loňského roku. Loni v březnu byla zahájena rekonstrukce druhého domu, dokončena byla letos v lednu. Finanční náklady na rekonstrukci domu 1070 byly 9,3 milionu korun, dům 1071 si vyžádal náklady ve výši 13,1 milionu.

Byty v domech lounští radní určili jako startovací, pro podporu bydlení mladých lidí do 33 let, případně osob pobírajících starobní důchod, a to na dobu určitou maximálně tří let. „Jedná se o dostatečně dlouhý čas na to, aby mladí lidé získali možnost řešit navazující vlastní bydlení. Všech šest bytů o velikosti 2+kk v prvním opraveném domě bylo obsazeno v loňském roce 2019. Druhý dům nabízí po rekonstrukci oproti původním sedmi bytům nově devět bytů o velikosti 1+kk až 3+kk. Na jejich pronájem již byla zveřejněna nabídka. Nastěhování bude možné po kolaudaci objektu,“ vysvětlila vedoucí odboru. 

Nebytové prostory, které dům nabízí, chce město pronajmout. Podmínky jsou stanovené usnesením rady města a stanoví mimo jiné přípustný způsob využití těchto prostor, například administrativní prostory, maloobchodní prodej, služby a drobná nerušící výroba.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video