Rozhovor: Dvě mladé chomutovské naděje české astronomie

Soňa Šímová 2020-02-29 16:03:00

CHOMUTOV — Astronomie do jejich životů vstoupila na základní škole pod vedením Jaroslava Landy. Jakub a Lada Poláčkovi už zaznamenali první úspěchy. Jak s nimi hodlají naložit do budoucna? Na to jsem se usměvavých studentů zeptala v krátkém rozhovoru.

Jak jste se dostali k zájmu o astronomii?

Jakub: Já jsem se k tomu poprvé dostal díky rodičům a aktivně potom díky Jaroslavu Landovi. Měl jsem ho ve škole na fyziku a potom jsem docházel k němu na kroužek.

Lada: U mě za to může vlastně brácha, protože já jsem chodila ještě na jiný kroužek a pak jsem tam měla půl hodiny času a čekala, až on skončí na astronomii. Strašně ráda jsem tam sedávala a poslouchala pana učitele. A díky tomu jsem se rozhodla, že se stanu členem astronomického kroužku. I když jsem tam byla nejmladší a vlastně jsem tam být neměla. Členkou Astronomické společnosti ČR jsem se mohla oficiálně stát až od 15 let, narozeniny jsem měla tento týden a hned, jak to bylo možné, jsem se zapsala.

Vaše obrázky jsou nyní ve vesmíru?

Lada: Já jsem bohužel byla mezi těmi čtyřmi, které nevylosovali. Ale je tam obrázek od bratra, takže je to v rodině.

Jakub: A zrovna sestra kreslí lépe než já. Ani jeden už si po těch pěti letech nepamatujeme, co jsme malovali.  Myslím, že na tom mém byl Měsíc, raketa a extrasolární planety. 

V astronomii už jste zaznamenali první úspěchy. Jaké?

Jakub: Když jsem ještě chodil na základní školu, vyhrál jsem krajské kolo astronomické soutěže. V té době to byla nejvyšší možná dosažitelná pozice, kam jsem se mohl dostat. Vlastně až teď, když chodím na střední školu respektive gymnázium, tak je možné se dostat ještě dál, třeba do kola mezinárodního.

Lada: Můj nejvyšší úspěch zatím byl osmé místo v kraji.  

Jak se plánujete v astronomii uplatnit do budoucna? 

Jakub: Chtěl bych se dostat do kosmonautiky obecně, každopádně hledám nějaký astronomický obor, který budu po gymnáziu studovat na vysoké škole.

Lada: Já následuji bratra, ale jinak neplánuji se stát astronomem. Na druhou stranu vím, že mě astronomie bude provázet celý život. Díky panu učiteli, který nám dal takové úžasné nadšení a zápal, se chci minimálně stát členem astronomické společnosti a byla bych ráda, kdyby mě astronomie dál provázela.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ


Foto: Lada a Jakub Poláčkovi s vedoucím astronomického kroužku Jaroslavem Landou a krtečkem, který se podíval Mezinárodní kosmickou stanici. Foto: Soňa ŠÍMOVÁ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


KUCHAŘ/KA

Kamarád – LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na zástup po dobu nemoci a dovolených. Spěchá!
Tel.: 725 530 819


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám brigádnici na úklid, Žatec, Podbořany, dlouhodobě.
Tel.: 605 885 121


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Mezi Vroutkem a Podbořany vzniká cyklostezka

Staví ji Ekoinvest Sokolov, cca na 3. kilometru od Vroutku směr Podbořany jsme zastihli při bagrování pracovníka firmy Miroslava Duška.

Přehrát video
Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video