Rozhovor: Dvě mladé chomutovské naděje české astronomie

Soňa Šímová 2020-02-29 16:03:00

CHOMUTOV — Astronomie do jejich životů vstoupila na základní škole pod vedením Jaroslava Landy. Jakub a Lada Poláčkovi už zaznamenali první úspěchy. Jak s nimi hodlají naložit do budoucna? Na to jsem se usměvavých studentů zeptala v krátkém rozhovoru.

Jak jste se dostali k zájmu o astronomii?

Jakub: Já jsem se k tomu poprvé dostal díky rodičům a aktivně potom díky Jaroslavu Landovi. Měl jsem ho ve škole na fyziku a potom jsem docházel k němu na kroužek.

Lada: U mě za to může vlastně brácha, protože já jsem chodila ještě na jiný kroužek a pak jsem tam měla půl hodiny času a čekala, až on skončí na astronomii. Strašně ráda jsem tam sedávala a poslouchala pana učitele. A díky tomu jsem se rozhodla, že se stanu členem astronomického kroužku. I když jsem tam byla nejmladší a vlastně jsem tam být neměla. Členkou Astronomické společnosti ČR jsem se mohla oficiálně stát až od 15 let, narozeniny jsem měla tento týden a hned, jak to bylo možné, jsem se zapsala.

Vaše obrázky jsou nyní ve vesmíru?

Lada: Já jsem bohužel byla mezi těmi čtyřmi, které nevylosovali. Ale je tam obrázek od bratra, takže je to v rodině.

Jakub: A zrovna sestra kreslí lépe než já. Ani jeden už si po těch pěti letech nepamatujeme, co jsme malovali.  Myslím, že na tom mém byl Měsíc, raketa a extrasolární planety. 

V astronomii už jste zaznamenali první úspěchy. Jaké?

Jakub: Když jsem ještě chodil na základní školu, vyhrál jsem krajské kolo astronomické soutěže. V té době to byla nejvyšší možná dosažitelná pozice, kam jsem se mohl dostat. Vlastně až teď, když chodím na střední školu respektive gymnázium, tak je možné se dostat ještě dál, třeba do kola mezinárodního.

Lada: Můj nejvyšší úspěch zatím byl osmé místo v kraji.  

Jak se plánujete v astronomii uplatnit do budoucna? 

Jakub: Chtěl bych se dostat do kosmonautiky obecně, každopádně hledám nějaký astronomický obor, který budu po gymnáziu studovat na vysoké škole.

Lada: Já následuji bratra, ale jinak neplánuji se stát astronomem. Na druhou stranu vím, že mě astronomie bude provázet celý život. Díky panu učiteli, který nám dal takové úžasné nadšení a zápal, se chci minimálně stát členem astronomické společnosti a byla bych ráda, kdyby mě astronomie dál provázela.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ


Foto: Lada a Jakub Poláčkovi s vedoucím astronomického kroužku Jaroslavem Landou a krtečkem, který se podíval Mezinárodní kosmickou stanici. Foto: Soňa ŠÍMOVÁ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video