Chmelařům chybí brigádníci

Hedvika Mašková 2020-04-01 10:00:00

Zavření hranic představuje velký problém pro pěstitele chmele. Chybí zahraniční brigádníci, kteří v posledních letech pracovali od jara do podzimu na českých chmelnicích. S drátkováním se již začalo, poté bude následovat zavádění, kdy bude zapotřebí nejvíce lidí, a to až 3,5 tisíce.

,,Kdo má lidi, tak už začal s drátkováním. Vhod nám přišla také situace, že fabriky omezují výrobu nebo zavírají úplně. Rádi bychom poprosili, aby zaměstnavatelé ze své výroby poslali volné lidi pěstitelům chmele. Obrátit se mohou na pěstitele ve svém okolí nebo na Svaz pěstitelů chmele České republiky. Máme otevřenou náruč pro všechny,“ sdělil předseda svazu Luboš Hejda.

Brigádníků je nedostatek z důvodu uzavření hranic. Většina lidí na chmelovou brigádu putovala ze Slovenska, Ukrajiny, Rumunska či Bulharska. I kdyby se hranice v období chmelů otevřely, po návratu by museli potencionální brigádníci zůstat v karanténě, kterou by chmelaři financovali.

Aktuální drátkování zvládají chmelaři z rezerv místních, známých či studentů. Zemědělské univerzity spolu s Ministerstvem zemědělství spustily kampaň, která vyzývá studenty, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém průmyslu. Kromě chmelařů hledají pomoc také zelináři, které čeká  největší problém v druhé polovině května a na začátku června, kdy začínají sklizňové práce. 

,,Musíme udělat vše pro to, abychom situaci zvládli. Při chmelových brigádách se bude dbát na zvýšenou hygienu, nošení roušek a při stravování se budou střídat skupinky po pár lidech. Ani na ubytovny nebude dávat plný počet brigádníků. Vše bude podle pravidel,“ dodal na závěr předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky Luboš Hejda.


Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video