Dobrovolným hasičům a záchranářům pomohli zdejší studenti i Vietnamci

Hedvika Mašková 2020-04-07 10:00:00

Pomoc a solidarita ze strany vietnamské komunity u nás v době pandemie koronaviru se šíří napříč Českem. Žatec není výjimkou. Zástupci místní vietnamské komunity předali minulé pondělí starostce města 140 roušek a 20 tisíc korun, které byly rozdělené mezi dobrovolné hasiče a záchranáře. Těm připravila minulý týdeb velké překvapení také třídy oktávy Gymnázia Žatec, která je podpořila krásnou finanční částkou, jež jim zbyla z výdělku z maturitního plesu.

Vietnamští obyvatelé darovali městu Žatec roušky a celkem 20 tisíc korun. Nečekaný dar od nich převzala minulé pondělí starostka Zdeňka Hamousová, která finanční částku rozdělila mezi dobrovolné hasiče a záchranáře, kteří dostali po 10 tisících korun. Dalších třicet roušek předali Vietnamci strážníkům městské policie.

,,Kvůli pandemii jsme se rozhodli mezi Vietnamci, že pomůžeme městu a uděláme sbírku peněz, které použijeme na nákup látek, kvůli šití roušek, a zbytek peněz jsme darovali městu. Roušky byly ručně šité a stále je šijeme. Šili a šijeme je všichni, kdo umí šít, jak muži, tak i ženy. Myslíme si, že Město Žatec ví nejlépe, kde roušky chybí a kde jsou potřeba, proto jsme se rozhodli, že je odevzdáme tam,“ vysvětlila Hai Yen Nguyenová.

S darem městu od žatecké vietnamské komunity blízce souvisí také dar studentů třídy oktávy Gymnázia Žatec. Ti se rozhodli věnovat dobrovolným hasičům a záchranářům částku 20 tisíc korun, která jim zbyla z výdělku z maturitního plesu.

,,Dobročinnost mě napadla konkrétně po rozhovoru s Há Mi, která je dcerou Hai Yen Nguyenové. Povídaly jsme si o tom, jak její mamka doma šije roušky a o tom, že je pyšná na všechny Vietnamce, kteří něco vyrábějí. Já si řekla, že bychom mohli obětovat něco ze zbytku výdělku z maturáku. Celá třída (až na jednoho spolužáka) souhlasila. Spočítali jsme, co nám zbylo, a rozhodli jsme se dát částku 20 tisíc korun. Na radnici se nás paní tajemnice Šmeráková zeptala, kam chceme, aby peníze putovaly a jestliže nevíme, tak budou rozděleny mezi dobrovolné hasiče a záchranáře. Souhlasili jsme,“ sdělila studentka oktávy Gymnázia Žatec Anežka Tomčová a doplnila: ,,Jsem na svoje spolužáky fakt pyšná, že jsme takto hasiče a záchranáře podpořili. Všechnu chválu na sociálních sítích si zaslouží.“

Dobrovolní hasiči a záchranáři tedy získali během týdne každý 20 tisíc korun. A jak s finančním darem hodlají naložit?

,,Prostředky budou vynaloženy na pořízení ochranných prostředků, jako jsou ochranné oděvy, filtry k ochranným maskám, dezinfekční roztok a postřikovače na aplikaci roztoku,“ sdělil za dobrovolné hasiče Petr Šutera.

,,My část peněz již využili - pořídili jsme topení, v noci je zatím hodně zima. Dále právě nyní pořizujeme zásobníky na pitnou vodu, do přistavené buňky, která slouží nově jako zázemí, regály na věci, osvětlení, naftu do sanitních vozů a blikače, které používáme v noci na zvýraznění místa k zastavení vozidel u třídicího stanoviště. Zbylá částka na využití zatím čeká,“ prozradila také za dobrovolné záchranáře Zdenka Uďanová.

Foto: Záchranáři Žatec

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Žatec: Pietní akt k 77. výročí vypálení Českého Malína

V neděli 12. 7. dopoledne se konal pietní akt za oběti Českého Malína - uctít památku tragédie v Českém Malíně do Žatce k pomníku před hřbitovem přišly desítky lidí...

Přehrát video
Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video