Za dárci krve z Podbořanska mobilní jednotky na jaře nepřijedou

Alla Želinská 2020-05-02 16:08:00

Za dárci krve na Podbořansku – do Kryr a Vroutku – třikrát do roka jezdí sestřičky a doktorka z Fakultního transfuzního oddělení v Praze v režimu mobilní odběrové jednotky. Letos však kvůli současné složité situaci květnový výjezd s mobilní jednotkou vynechají.

"Bohužel, květnové výjezdy jsou zrušeny. Máte-li čas a chuť, můžete přijet za námi na Zbraslav nebo do centra. Děkujeme za váš zájem darovat," obrací se na dárce Lukáš Darebníček z FTO VFN. 

Odběry krve byly naplánovány ve zdravotním středisku v Kryrech na 12. 5. a ve Vroutku o týden později. Jsou zrušeny. Další nejbližší výjezdy mobilní jednotky za bezpříspěvkovými dárci krve tak mají proběhnout až v říjnu – do Kryr 6. října a do Vroutku 13. října. Na obou místech se odběry provádějí vždy od 8 do 10.30 hodin.

Z odebrané plné krve a krevních složek vyrábí na Zbraslavi transfuzní přípravky nejen pro dospělé pacienty, ale připravují i speciální transfuzní přípravky, které nacházejí své uplatnění v pediatrii a v prenatální léčebné péči. 

O otevření transfuzního centra v Žatci píšeme TADY.

FOTOGALERII z posledních odběrů v říjnu 2019 najdete ZDE.

Nejčastější zdravotní příčiny, pro které dárce nemůže darovat krev

Málo červených krvinek

Tento problém se týká především žen. Málokterá žena má krevní obraz natolik dobrý, že se nemusí starat o to, kdy jít na odběr krve.

U většiny žen je nutné myslet na to, že je optimální přijít na odběr krve co nejdále od doby menstruace. Úplně nejlepší je pak po odběru aspoň 10 dní brát vitamíny s obsahem železa. Bohužel zdravotní pojišťovny (většina) v poslední době vitamíny dárcům nedávají.

V mnohých případech (při malém množství krvinek) je dobré chodit na odběry krve jen 2x ročně.

Infekční onemocnění

onemocnění horních dýchacích cest se symptomy typu rýma, kašel, bolest v krku apod. – pokud dárce měl pouze teplotu, a nebral antibiotika, je potřeba aby byl zdráv alespoň 14 dní

požití antibiotik – dárce může přijít darovat krev 4 týdny po dobrání antibiotik

opar – dárce nesmí mít opar ! na odběr se může dárce dostavit až 2 týdny po odeznění oparu

vyrážka – typ vyrážky musí posoudit lékař, v každém případě nesmí být v místě vpichu. Na vyrážku se nesmí používat kortikoidní mast.

Ostatní

alergie – alergici mohou darovat krev za podmínek, že jsou bez příznaků (senná rýma v létě apod.). Pokud berou antihistaminika (Zyrtec apod.) je potřeba, aby je na 1 týden vysadili

očkování – místo nesmí být opuchlé, dárce se musí citít zdráv a dle typu vakcinace

1 den vakcíny s usmrcenými bakteriemi nebo inaktivovanými viry (menigokok, hemofilus, pneumokok, chřipka, klíšťová encefalitida)

3 dny anatoxiny

4 týdny vakcíny s oslabenými bakteriemi nebo viry (příušnice, zarděnky, neštovice, tyfus, cholera)

6 měsíců pasivní imunizace lidskými imunoglobulíny

přisáté klíště (bez zarudnutí a teplot) – dárce nesmí darovat 4 týdny

tetování, piercing, akupunktura – nesmí darovat krev 6 měsíců po provedení, vyjma případů kdy zákrok (akupunktura, piercing, píchání náušníc) prováděl lékař

zlomeniny, úrazy – dárce nesmí mít zlomeninu, výron apod. žádný otok či bolesti kloubů

šití tržné rány nebo poúrazové rány – rána musí být zahojená (min 1 týden po zákroku)

drobný chirurgický zákrok – dárce by měl přijít aspoň za 4 týdny

zubní ošetření – bez větších potíží a bez většího krvácení může darovat po 2 týdnech (poznámka zubní implantát bez komplikací až po 1 měsíci)

operace, úrazy (u žen gynekologické zákroky) – nesmí darovat krev 6 měsíců po provedení

invazivní vyšetření (katetrizace, endoskopické vyšetření – např. gastroskopie, kolonoskopie) – nesmí darovat krev 6 měsíců po provedení

menstruace – dárkyně může přijít darovat 3 dny po skončení menstruace

kojení – dárkyně může začít darovat 4 týdny po ukončení kojení

těhotenství ukončené porodem, potratem, interrupcí – dárkyně nesmí darovat 6 měsíců

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video