Historie fotbalového klubu Louny: Činnost klubu pod jménem TJ Lokomotiva Louny.

Redakce 2020-05-09 14:06:00

Počátek druhého půlstoletí působení klubu s sebou přinesl i sestup z krajského přeboru. Sezonu v letech 1956 až 1957 Lokomotiva odehrála v I. A třídě, se kterou měla už dlouholeté zkušenosti. Sestupovou situaci celý klub velmi podcenil. Vedení se nečinilo tak, jako v předcházejících letech a hráči ve svých výkonech výrazně polevili. Fotbalisté Lokomotivy Louny zhodnotili svoji poměrně bohatou, avšak již méně úspěšnou činnost v uplynulé sezóně. Mistrovské mužstvo, účastník I. A třídy, v závěru mistrovství polevilo, skončilo na devátém místě a stalo se čtvrtým sestupujícím. Pro rok 1957 byla Lokomotiva zařazena do I. B třídy, kde se setkala s tehdejším městským rivalem Spartakem Louny.

Současně se sestupem přišlo rozhodnutí UV ČSTV o novém systému soutěží, rozděleném na tři odvetná kola v obdobích jaro, podzim, jaro. Lokomotiva rázem neměla kam spěchat s dalšími úspěchy a právě pro-to přišel výbor s novým ideálem. Poprvé se začalo s jednáním o výchově vlastních hráčů. To vedlo k zaměřené a plánované práci s mládeží a klub to velice rozvinulo a posunulo po profesionální stránce. Tato práce měla přinést nejen možnost používání svých vlastních vychovaných hráčů, ale i možnost jejich prodeje a získávání financí ku prospěchu klubu. Hlavním angažovaným členem, který se nejvíce podílel na nové myšlence klubu, byl samotný trenér tehdejšího A mužstva. Ten položil základ práce s mládeží, který známe doposud. Svou tvrdou práci a trpělivost stvrzoval následně i výsledky. V roce 1960 přivedl trenér Lojín žáky jako přeborníky okresu do vysněného žákovského ráje, kterým byl celostátní turnaj v Přelouči.

S úspěchem mládeže přichází i úspěch A-týmu, který dokázal postoupit zpět do I. A třídy. Když už se klub vzpamatoval ze spoje-ní, sporů a sestupových období, uskutečnila se navíc roku 1960 nová reorganizace a rozšíření území lounského okresu. Tím se uskutečnila i změna soutěží a některé kluby z žateckého a podbořanského okresu, ať už v té době hrály krajskou nebo okresní sou-těž, spadaly nově do fotbalového okresu Louny. Narostl počet klubů v I. A třídě, a byly utvořeny tři skupiny označeny písmeny A, B, C. Klub Lokomotiva Louny patřil do skupiny B. Zbytek klubů byl organizován v okresních soutěžích a to v okresním přeboru, III. třídách, IV. třídách, včetně do-rostu a žáků. V dalších letech se Lokomotivě dařilo, každým rokem se svými výkony posouvala výš. Důkazem byl i postup do lepší soutěže.

Pravidelné dobré výkony byly následně oceněny postupem do krajského přeboru roku 1969. Ani B tým nebyl pozadu a jako vítěz okresní soutěže postoupil do I. A třídy. v Krajském přeboru se Lokomotiva držela, jak to jen šlo. Jeden rok se prezentovala dobrými výkony a druhý už sestupovala zpět do nižší soutěže. Těžce vybojovaná krajská soutěž byla tímto lounskému klubu opět vzdálená. Dalších pár let na to se o postup vůbec nehrálo. Jen týmy mládeže měly úspěšné období a bojovaly o vrchol krajské soutěže. Od roku 1973 se A tým účastnil prvního ročníku zimního turnaje „O putovní pohár Únorového vítězství“, který se hraje každoročně. Zkušenosti nasbírané z lepších zápasů, a to nejenom v turnajích ale i domluvených zápasech, jako například s ligovým klubem Košice, pomohly Lokomotivně k druhému postupu do krajského přeboru v roce 1974. Po postupu A týmu se daří i všem ostatním týmům klubu. Od B-týmu v I. A třídě až po přípravku v krajském přeboru. V těchto letech už měla Lokomotiva Louny sedm vlastních týmů a díky dobré práci s mládeží z toho bylo pět mládežnických. Rok 1975 byl rokem obnovy areálu. Bylo provedeno zatravnění poškozených míst hrací plochy i hrubá stavba nové vstupní brány do areálu. Tato brána zde stojí do dnes a je nejen chloubou, ale i motivací pro hráče i fanoušky klubu. Každý člověk, který její konstrukcí projde, pozná, že přišel na lounský stadion. Pro soupeře naopak působí jako pomyslný strach z domácího prostředí což je sice nepatrný, ale důležitý vliv na hráče.

Krajský přebor vydržel v lounské Lokomotivě celkem devět let. Desátý rok, rok 1983, byl sestupový. Na mládežnické týmy to ne-mělo ale žádný vliv. Ty se s občasnými sestupy pohybovaly téměř stále v krajském pře-boru. Práce s mládeží byla stále dokonalejší a soustředilo se na ni stále větší a větší množství lidí. Počínaje trenéry přes fanoušky a rodinné příslušníky. Zájem okolí už tedy nepadal pouze na mužský A tým. Pořádalo se mnoho turnajů a zápasů pro dorost, žáky i přípravky. Zúčastnit se mohly i děti, které fotbal vůbec nehrály, protože byly městem Louny pořádány akce a turnaje, kde se mezi sebou utkala družstva složená z výběrů žáků každé školy. Příkladem takového turnaje byl květnový „Turnaj osvobození“ pro lounské školy, jako podíl sportovnímu využití neregistrované mládeže. Tato spolupráce s městem završila v těchto letech osmdesátý rok činnosti klubu Lokomotiva Louny. Konec devadesátých let přečkával klub mezi průměrnými týmy I. A třídy, ale hned počátkem dalšího desetiletí se hráči v Lokomotivě probudili a dotáhli sezonu 1991 k postupovému konci.

Pohled do fotbalové historie bude pokračovat znovuzrozením názvu Čechie Louny. Dočtete se také o vzniku a historii fotbalového klubu Meteor Louny.


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Hledá se UKLÍZEČKA - brigádně! 1x týdně a o víkendu na 4 hodiny. Autoservis Jirkov.
Tel.: 604 217 296


PRÁCE S NAKLADAČEM

Firma AZS přijme muže pro práci s nakladačem v Libočanech.
Tel.: 737 225 655


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Volné pracovní místo - Žatecko! SP BOHEMIA přijme do pískovny v Roztylech u Žatce STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video