Válečné muzeum v Libočanech oslavilo 75. výročí osvobození. Aspoň komorně

Alla Želinská 2020-05-10 11:36:00

Jinak bych to prostě psychicky nepřežil, nevzpomenout si na všechny padlé, říká Martin Chrenko.

Den vítězství se letos slavil velice komorně, bez velkých shromáždění. Většinou 7. a 8. května, kdy starostové a starostky v tichosti položili věnce a kytice k památníkům padlým v druhé světové, rudoarmějcům, neznámým hrdinům… Zakladatel a provozovatel Válečného muzea v Libočanech Martin Chrenko si spolu s několika přáteli věnoval stylovou vzpomínku všem, kdo se zasloužili o vítězství nad fašismem, v sobotu 9. května.

Právě tento Den vítězství (День Победы) je státním svátkem v Rusku a některých dalších zemích na počest ukončení druhé světové války v Evropě (8. května). „Kvůli opatřením proti Covid19 musel jsem udělat alespoň tuto komorní oslavu, protože bych to prostě psychicky nepřežil, nevzpomenout si na všechny padlé,“ říká Martin Chrenko. Na státní svátek 8. května měl pracovní povinnosti a tak se malá oslava konala následující den. „8. května jsem byl v práci. Ale i tak bychom venku byli oba dny,“ dodal.  

Psal se začátek května 1945. Nacistické Německo mlelo z posledního... „8. května byl konec války. Bohužel nemůžeme uspořádat pořádnou oslavu. Ale vytáhli jsme alespoň naší novinku GAZ 67! Byla to úmorná práce udělat znovu vozidlo z totálního vraku. Takže když lidé nemůžou do muzeí ani o 75. výročí ukončení 2. světové války a všechny naše letošní životodárné akce byly zakázané a zrušené bez jakékoliv kompenzace, tak to oslavíme alespoň takto,“ uvedl Martin Chrenko. Před muzeem se tak objevilo malé stanoviště sovětských vojáků nejen z replik a figurín, s tehdejší vojenskou technikou, červenou vlajkou, s šeříkem pro osvoboditele, se samovarem a čajem a s hrou na harmoniku v podání Petra Kubeše.

V minulých dnech, přesně 5. května, také uplynul právě jeden rok od oficiálního otevření Válečného muzea v Libočanech. Přejeme provozovateli hodně sil k udržení a provozu muzea a do budoucna hodně spokojených návštěvníků.

Podpořit ho můžete např. i koupí tématických hrnečků k 75. výročí osvobození, kterých má na skladě hodně. „Měly se prodat na akcích a otevíračkách u muzea a všude jinde, kde jsme měli být. Kvůli Covid-19 se vše zrušilo, jak oslavy 75. výročí osvobození u muzea, tak i 1. výročí od oficiálního otevření. Od začátku roku jsme kvůli tomu v těžkém mínusu na provozu a výdajích na topení, odvlhčovaní a podobně. Bez jakéhokoliv příjmu. Tak kdyby někdo měl zájem, můžete si hrnečky objednat na této adrese: PŘEDMĚTY PRO PODPORU VÁLEČNÉHO MUZEA. Samozřejmě je možné i osobní vyzvednutí v muzeu,“ sdělil M. Chrenko.

V záložce Videa si můžete poslechnout živou hudbu z komorní oslavy před Válečným muzeem Libočany. 

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video