Válečné muzeum v Libočanech oslavilo 75. výročí osvobození. Aspoň komorně

Alla Želinská 2020-05-10 11:36:00

Jinak bych to prostě psychicky nepřežil, nevzpomenout si na všechny padlé, říká Martin Chrenko.

Den vítězství se letos slavil velice komorně, bez velkých shromáždění. Většinou 7. a 8. května, kdy starostové a starostky v tichosti položili věnce a kytice k památníkům padlým v druhé světové, rudoarmějcům, neznámým hrdinům… Zakladatel a provozovatel Válečného muzea v Libočanech Martin Chrenko si spolu s několika přáteli věnoval stylovou vzpomínku všem, kdo se zasloužili o vítězství nad fašismem, v sobotu 9. května.

Právě tento Den vítězství (День Победы) je státním svátkem v Rusku a některých dalších zemích na počest ukončení druhé světové války v Evropě (8. května). „Kvůli opatřením proti Covid19 musel jsem udělat alespoň tuto komorní oslavu, protože bych to prostě psychicky nepřežil, nevzpomenout si na všechny padlé,“ říká Martin Chrenko. Na státní svátek 8. května měl pracovní povinnosti a tak se malá oslava konala následující den. „8. května jsem byl v práci. Ale i tak bychom venku byli oba dny,“ dodal.  

Psal se začátek května 1945. Nacistické Německo mlelo z posledního... „8. května byl konec války. Bohužel nemůžeme uspořádat pořádnou oslavu. Ale vytáhli jsme alespoň naší novinku GAZ 67! Byla to úmorná práce udělat znovu vozidlo z totálního vraku. Takže když lidé nemůžou do muzeí ani o 75. výročí ukončení 2. světové války a všechny naše letošní životodárné akce byly zakázané a zrušené bez jakékoliv kompenzace, tak to oslavíme alespoň takto,“ uvedl Martin Chrenko. Před muzeem se tak objevilo malé stanoviště sovětských vojáků nejen z replik a figurín, s tehdejší vojenskou technikou, červenou vlajkou, s šeříkem pro osvoboditele, se samovarem a čajem a s hrou na harmoniku v podání Petra Kubeše.

V minulých dnech, přesně 5. května, také uplynul právě jeden rok od oficiálního otevření Válečného muzea v Libočanech. Přejeme provozovateli hodně sil k udržení a provozu muzea a do budoucna hodně spokojených návštěvníků.

Podpořit ho můžete např. i koupí tématických hrnečků k 75. výročí osvobození, kterých má na skladě hodně. „Měly se prodat na akcích a otevíračkách u muzea a všude jinde, kde jsme měli být. Kvůli Covid-19 se vše zrušilo, jak oslavy 75. výročí osvobození u muzea, tak i 1. výročí od oficiálního otevření. Od začátku roku jsme kvůli tomu v těžkém mínusu na provozu a výdajích na topení, odvlhčovaní a podobně. Bez jakéhokoliv příjmu. Tak kdyby někdo měl zájem, můžete si hrnečky objednat na této adrese: PŘEDMĚTY PRO PODPORU VÁLEČNÉHO MUZEA. Samozřejmě je možné i osobní vyzvednutí v muzeu,“ sdělil M. Chrenko.

V záložce Videa si můžete poslechnout živou hudbu z komorní oslavy před Válečným muzeem Libočany. 

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video