Okáč se vrací do kopců Českého středohoří

Lucie Steklá 2020-05-31 11:44:00

Libčeves (lus) Stovky housenek ochránci přírody vypustili v Českém středohoří. Ty mají vytvořit novou populaci motýla okáče skalního. Vypouštění čtyři sta padesáti housenek kriticky ohroženého okáče skalních proběhlo v dubnu na Radobýlu a na Křížových vrškách nedaleko Libčevsi.

Okáč skalní (Chazara bries) je kriticky ohrožený druh motýla, který se dříve běžně vyskytoval v teplých oblastech České republiky. Díky změnám v péči o krajinu ve 20. století postupně vymizel. Okáč obývá jižně orientované skalní stepi s výhřevnými skalisky. Vajíčka klade na vyprahlých místech s velmi řídkou a nízkou vegetací. Jeho housenky se živí stepními travami, hlavně kostřavami, pěchavou a sveřepem.

,,V Českém středohoří probíhá již několik let podpora tohoto druhu na čedičových kopcích Lounského středohoří. Vybrané lokality jsou pravidelně spásány, zbavovány stařiny a probíhá zde výřez nežádoucích dřevin. Druhu částečně prospívá i sešlap určitých ploch turisty a sportovci,“ vysvětlil Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody, která chce populaci okáče skalního na kopcích Českého středohoří rozšířit. ,,V Českém středohoří došlo k výraznému úbytku tohoto druhu motýla. Ještě v polovině 90. let žili okáči skalní v okolí kaňonu Labe, například na Lovoši. V současné době je poslední česká populace na kopcích oblasti lounského Středohoří, především v okolí vrchu Raná. Jejich počet ale i tady klesá. Před čtrnácti lety se podle ochránců na této trojvrcholové hoře vyskytovalo přes tisíc jedinců. Před třemi lety to bylo odhadem čtyři až pět stovek jedinců,“ doplnil Kopecký.

Aktivity na záchranu populace okáče skalního a jeho rozšíření běží již několik let. Jednou z nich je odchov housenek a jejich vypouštění do vybraných vhodných míst - okáči se líbí na slunných skalních stepích. Odchov z několika jedinců z Rané probíhá od roku 2015 v polopřirozených podmínkách. Motýli prodělávají svůj vývoj na živých drnech kostřavy zasazených v květináčích a přikrytých jemnou monofilovou tkaninou proti případným predátorům. V současné době produkuje odchov velké množství housenek, letos to bylo zhruba sedmnáct stovek kusů.

Zlepšit životní podmínky pro tohoto motýla lze také obnovou a péčí o step v Českém středohoří. ,,Ta spočívá v cíleném výřezu nežádoucích dřevin, kosení či pastva smíšenými stády ovcí a koz. Proto je důležitá spolupráce s vlastníky pozemků a pastevci. Na Lounsku je v současné době paseno 150 hektarů stepních porostů. Druhu částečně prospívá i sešlap turisty či paraglidisty,“ uzavřel Kopecký.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video