Okáč se vrací do kopců Českého středohoří

Lucie Steklá 2020-05-31 11:44:00

Libčeves (lus) Stovky housenek ochránci přírody vypustili v Českém středohoří. Ty mají vytvořit novou populaci motýla okáče skalního. Vypouštění čtyři sta padesáti housenek kriticky ohroženého okáče skalních proběhlo v dubnu na Radobýlu a na Křížových vrškách nedaleko Libčevsi.

Okáč skalní (Chazara bries) je kriticky ohrožený druh motýla, který se dříve běžně vyskytoval v teplých oblastech České republiky. Díky změnám v péči o krajinu ve 20. století postupně vymizel. Okáč obývá jižně orientované skalní stepi s výhřevnými skalisky. Vajíčka klade na vyprahlých místech s velmi řídkou a nízkou vegetací. Jeho housenky se živí stepními travami, hlavně kostřavami, pěchavou a sveřepem.

,,V Českém středohoří probíhá již několik let podpora tohoto druhu na čedičových kopcích Lounského středohoří. Vybrané lokality jsou pravidelně spásány, zbavovány stařiny a probíhá zde výřez nežádoucích dřevin. Druhu částečně prospívá i sešlap určitých ploch turisty a sportovci,“ vysvětlil Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody, která chce populaci okáče skalního na kopcích Českého středohoří rozšířit. ,,V Českém středohoří došlo k výraznému úbytku tohoto druhu motýla. Ještě v polovině 90. let žili okáči skalní v okolí kaňonu Labe, například na Lovoši. V současné době je poslední česká populace na kopcích oblasti lounského Středohoří, především v okolí vrchu Raná. Jejich počet ale i tady klesá. Před čtrnácti lety se podle ochránců na této trojvrcholové hoře vyskytovalo přes tisíc jedinců. Před třemi lety to bylo odhadem čtyři až pět stovek jedinců,“ doplnil Kopecký.

Aktivity na záchranu populace okáče skalního a jeho rozšíření běží již několik let. Jednou z nich je odchov housenek a jejich vypouštění do vybraných vhodných míst - okáči se líbí na slunných skalních stepích. Odchov z několika jedinců z Rané probíhá od roku 2015 v polopřirozených podmínkách. Motýli prodělávají svůj vývoj na živých drnech kostřavy zasazených v květináčích a přikrytých jemnou monofilovou tkaninou proti případným predátorům. V současné době produkuje odchov velké množství housenek, letos to bylo zhruba sedmnáct stovek kusů.

Zlepšit životní podmínky pro tohoto motýla lze také obnovou a péčí o step v Českém středohoří. ,,Ta spočívá v cíleném výřezu nežádoucích dřevin, kosení či pastva smíšenými stády ovcí a koz. Proto je důležitá spolupráce s vlastníky pozemků a pastevci. Na Lounsku je v současné době paseno 150 hektarů stepních porostů. Druhu částečně prospívá i sešlap turisty či paraglidisty,“ uzavřel Kopecký.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Peruc

Bližší info na webu obce Peruc. Nástup 1. srpna 2024, přihlášky zasílejte do 17. května 2024.
WWW: https://peruc.cz/
E-mail: podatelna@peruc.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA ZŠ A MŠ Vilémov

Bližší informace na webu Obce Vilémov u Kadaně.
Tel.: 474398146
WWW: https://www.obec-vilemov.cz/
E-mail: vilemov@obce-cv.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video