Třicet tisíc pohárů a významné architektonické počiny. Chomutov ocenil další dvě osobnosti města

Soňa Šímová 2020-06-19 08:31:44

CHOMUTOV (tz, soš) - Mezi třiapadesát oceněných přibyli letos další dva laureáti Ceny Jiřího Popela z Lobkovic. Tou město Chomutov oceňuje významné osobnosti, které se jakýmkoli způsobem zasloužily o šíření dobrého jména našeho města. „Je mi ctí, že jsem dnes mohl předat ocenění dvěma lidem, kteří jsou významně spjati s naším městem. Velice děkuji paní Miladě Zelenkové i panu inženýru architektovi Jaroslavu Pachnerovi za jejich celoživotní přínos,“ řekl primátor statutárního města Chomutova Marek Hrabáč.

Milada Zelenková založila spolu s manželem Josefem Zelenkou v roce 1992 Taneční školu Stardance Chomutov. Po několika letech vedení školy sama převzala a vedla ji 18 let až do roku 2016, kdy vedení převzala její dcera Jana Zelenková. Od roku 1994 byla hlavní choreografkou mažoretek, které si každoročně vybojovaly vítězstvím na Mistrovství České republiky postup na Mistrovství Evropy do Polska, kde se ve všech kategoriích umisťovaly na prvních místech. Po dobu téměř 10 let pořádala Přehlídku mažoretkových skupin v rámci Chomutovských slavností na náměstí 1. máje v Chomutově. Taneční škola Stardance za dobu své existence vychovávala zhruba 15 tisíc tanečníků a svými úspěchy se nesmazatelně zapsala do tanečního světa a reprezentovala nejen skvělé výsledky školy, ale také naše město v tuzemsku i zahraničí. Již 35 let je rovněž členkou přípravného týmu taneční soutěže Velká cena města Chomutova ve standardních a latinskoamerických tancích, kterou pořádá statutární město Chomutov. „Hrozně moc si toho vážím, týden jsem kvůli tomu nespala. Vím, že těch žáků u nás prošlo hodně, ale pořád si říkám, jestli jsem toho udělala tolik, abych si to zasloužila,“ podělila se o první dojmy Milada Zelenková. Ta za největší úspěchy považuje všechny výhry na Mistrovství Evropy a na Mistrovství světa. „Máme tolik pohárů, že jedna stěna už to nepokryla, pak ani druhá, tak máme celou jednu místnost. Těch pohárů je přes 30 tisíc. A medailí ani nemluvím,“ usmívala se Milada Zelenková a podělila se také o recept na to, jak úspěšně vést své taneční svěřence: „Děti jsou strašně šikovné a vy z nich potřebujete vydolovat to, co v nich je. Pokud nadchnete, ukážete jim tu energii a naučíte je, že i když prohrají, nic se neděje, určitě to ocení také v životě.“

Architekt Jaroslav Pachner se celoživotně podílí na záchraně historických památek nejen na území města Chomutova a je rovněž dlouholetým spolupracovníkem mnoha městských institucí. Jako městský architekt se podílí na vzhledu města, rozvoji městské architektury a nastavení památkové péče. Jako znalec městské historie spolupracuje s Národním památkovým ústavem, Oblastním muzeem v Chomutově, s Ústavem archeologické památkové péče nebo se Státním archivem v Litoměřicích apod. Vedle své široké publikační činnosti se angažuje v sociálních skupinách zaměřených na historii a architekturu Chomutova, regionu i Krušnohoří. A vede také vlastní facebookovou skupinu na tato témata. Za svůj život se podílel na spoustě projektů, stavebně historických průzkumů či na tvorbě výtvarných děl. „Teď se bude v Chomutově opravovat městská věž,“ podělil se o své nejbližší pracovní plány. „Vybrat jeden projekt, na který jsem v životě nejvíce hrdý, není lehké, momentálně to je kongresové centrum ve Vranově u Brna, ke kterému je již hotový projekt a teď také opravujeme zámek v Mokrosukách u Sušice,“ říká Jaroslav Pachner. Určitě není bez zajímavosti také to, že si ocenění převzal v prostorách, kde rovněž zanechal své architektonické stopy: „V roce 1991 bylo sklepení kostela svaté Kateřiny zazděné, tedy jsme se tam museli probourat. Projekty ke Kateřině pak byly dokončeny v roce 1998 a od roku 2002 byla stavba dokončena.“

Slavnostní předání ceny se uskutečnilo v prostorách sklepení kostela sv. Kateřiny, které se nachází pod historickou budovou chomutovské radnice, za účasti vedení města a zástupců jednotlivých zastupitelských klubů. Kulturní vložku v podobě hudebního vystoupení přidal talentovaný mladý Chomutovan Matěj Koudelka.

Cenu Jiřího Popela z Lobkovic město Chomutov uděluje od roku 2005 a nyní je již pětapadesát laureátů. Vedení města tím vyznamenává osobnosti, které se v nejrůznějších oblastech veřejného života zasloužily o šíření dobrého jména města Chomutova za jeho hranicemi nebo svou činností ovlivnily veřejný život ve městě. Žijící či nežijící osobnost nominují občané za přínos např. v kultuře, sportu, vědě, vzdělávání, lékařství či architektuře.

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz


OPERÁTOR VÝROBY a SKLADNÍK

Pracovní příležitost v Podbořanech, mzda až 26 500,- Kč! Pracujte u jednoho z nejlepších zaměstnavatelů na Podbořansku! Valeo Podbořany nabírá SKLADNÍKY a OPERÁTORY VÝROBY. Smlouva na neurčito, 28 dní volna, vhodné pro ženy, muže a absolventy, plně hrazené stravenky, práce na 3 směny.
Kontakt: Zdenka Hlavánová
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com


KUCHAŘ/KA

Restaurace U ŽIDA, Česká 182, Louny hledá kuchaře/ku. Info: uzida@restauraceuzida.cz; tel.: 603193198.
Tel.: 603193198
E-mail: uzida@restauraceuzida.cz


TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C)

Práce v Žatci s dobrým platovým ohodnocením! Prefa Žatec s.r.o., česká firma s férovým přístupem hledá zaměstnance na pozice: TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C). Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hod., stravenkový paušál, týden dovolené navíc. Požadujeme vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Přehrát video
Žatec: Na zahradě MŠ U jezu vznikají vrbové stavby

Další zajímavé prvky přibudou na školkové zahradě v Podměstí. Děti z MŠ U jezu - Mašinka se mají na co těšit.

Přehrát video