Po požáru svého bytu skončili na hradě

Tomáš Skřipský 2020-10-16 07:21:00

KADAŇ (tos) — V městském krizovém bytě na Kadaňském hradě skončila po požáru z pondělí minulého týdne pětičlenná rodina Jiřího Pokorného z kadaňského sídliště C. O požáru jejich nájemního bytu 1+3 v Golovinově ulici jsme psali dříve. Kvůli ohni museli hasiči z domu evakuovat 19 lidí, z nichž tři se nadýchali kouře a jeden — shodou okolností hlava rodiny — musel být kvůli přiotrávení spalinami převezen do nemocnice.

„Druhý den jsem šel ze špitálu domů, aby manželka nebyla na všechno sama,“ řekl minulý týden. Jak dodal, při požáru rodina přišla doslova o všechno, zachránit se podařilo jen vlastní životy a šestého člena domácnosti — psa. Další zachráněné zvíře byla kočka od sousedů zezdola.

Hořet prý začalo v dětském pokoji od zkratované zásuvky. V bytě jsou totiž ještě původní „socialistické” rozvody elektřiny z hliníku. „Byl jsem ten den doma, protože marodím. Zrovna jsem se vrátil z nemocnice a vyprávěl ženě, jak to tam probíhalo. Vůbec mě nenapadlo, že tam budu za chvíli znovu,” vzpomíná na jeden z nejhorších dnů v životě Jiří Pokorný.

V bytě prý zničeho nic vypadly pojistky a když je šel nahodit, ucítil kouř. Jakmile otevřel dveře do dětského pokoje, kde už hořela postel, oheň s novou dávkou vzduchu doslova ožil a v mžiku byl v plamenech celý pokoj. „Byla to opravdu nepředstavitelná rychlost,“ popisuje Jiří Pokorný. Pokusy o uhašení se ukázaly jako marné a v bytě nebylo brzy vidět na krok. Otec, který šel ven jako poslední, se prý orientoval podle volání zbylých členů rodiny.

O prudkosti a rozsahu požáru hodně vypovídá i skutečnost, že hasiči s ohněm bojovali bezmála dvě hodiny — požár lokalizovali v 10.26 a zlikvidovali ve 12.10 hodin.

Osud rodiny neunikl spoustě lidí z Kadaně i odjinud a na facebookové skupině Kadaň pomáhá se zdvihla vlna solidarity. „S nabídkou pomoci pro vyhořelou se nám přihlásily určitě stovky lidí,“ potvrdil zájem o bližní v nouzi místostarosta Jan Losenický, který si organizaci pomoci vzal na starost. Ve spolupráci s oblastní charitou Kadaň se v rekordním čase podařilo poshánět to nejnutnější, protože rodina měla jen oblečení, které měli její členové při požáru na sobě. Chybělo jí úplně vše, od kartáčků na zuby po toaletní papír. Poté, co bylo postaráno o základní potřeby, začali lidé věnovat i nábytek a další věci, aby rodina něco měla do začátku. Co se neupotřebí, zůstane v zásobě pro podobné případy.

„Je to úžasné. Vůbec se mi nechtělo věřit, jak jsou lidé ochotni pomáhat jiným, i když je třeba ani osobně neznají. Když uvážím, jak je Kadaň malá, a kolik se v ní najde dobrých lidiček, je to opravdu k neuvěření,” přemítá nahlas o nezištné pomoci od spoluobčanů vděčný Jiří Pokorný. Rodina je naštěstí proti požáru pojištěna a vítá i poněkud netradiční nabídky pomoci od lidí, kteří jsou sběhlí ve vyjednávání s pojišťovnami.

Vyhořelý byt patří městu, které je pro podobné případy rovněž pojištěné a v pondělí tohoto týdne započalo s jeho rekonstrukcí. „Jak dlouho práce na obnově potrvají, zatím nevíme. Rádi bychom měli za dva měsíce hotovo,“ řekl na závěr místostarosta Losenický.

Až do konce října je pro rodinu Pokorných vyhlášena finanční sbírka na transparentním účtu 223855495/0600, variabilní symbol 1341. Vybraná částka bude po skončení sbírky zveřejněna a předána rodině do začátků bydlení v obnoveném bytě.


Foto: Snímky ze dne kdy byt Jiřího Pokorného a jeho rodiny zachvátil rozsáhlý požár. Foto: Hasiči

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTOR/KA VÝROBY

Personal HOFMANN přijme do Chomutova a Klášterce nad Ohří nové kolegy/kolegyně. Plat 22000 - 28000,- Kč/měsíc +náborový příspěvek 10 000,- Kč, stravenky, prémie, 13. plat, příplatky, 25 dní dovolené, svozová doprava, akce ,,Přiveď kamaráda" s odměnou 3 000,- Kč.
Tel.: 800 101 125


TRUHLÁŘ

PŘIJMEME VYUČENÉHO TRUHLÁŘE s praxí a řidičským průkazem. Hrubá měsíční mzda 38 000,- Kč.
Tel.: 777 289 152


INSTALATÉR-TOPENÁŘ

VOLNÉ PRACOVNÍ MÍSTO - ABC CHOMUTOV! Přijmeme INSTALATÉRA-TOPENÁŘE vyučeného v oboru. Nástup možný ihned.
Tel.: 608 950 461


SPRÁVCE DOMU

Hledáme manuálně zručného správce domu v CV. Možnost bydlení.
Tel.: 724657421


AUTOLAKÝRNÍK, LAKÝRNÍK, ZÁMEČNÍK

VOLNÉ PRACOVNÍ MÍSTO - SLANÝ (NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 20 000,- KČ)! Firma F.X. MEILLER hledá do svého týmu AUTOLAKÝRNÍKA, LAKÝRNÍKA, ZÁMEČNÍKA NA LAKOVNU. Požadavky: vyučení nebo praxe v oboru, spolehlivost, flexibilita, zodpovědnost, ochota pracovat na směny. Nabízíme nadstandardní mzdu, vánoční odměnu a odměnu na dovolenou, pozici ve stabilní mezinárodní firmě, smlouvu na neurčito, volné dny navíc, příspěvek na dopravu a další pracovní benefity.
Tel.: 312 577 785
E-mail: personalni@meiller.com

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video