Po požáru svého bytu skončili na hradě

Tomáš Skřipský 2020-10-16 07:21:00

KADAŇ (tos) — V městském krizovém bytě na Kadaňském hradě skončila po požáru z pondělí minulého týdne pětičlenná rodina Jiřího Pokorného z kadaňského sídliště C. O požáru jejich nájemního bytu 1+3 v Golovinově ulici jsme psali dříve. Kvůli ohni museli hasiči z domu evakuovat 19 lidí, z nichž tři se nadýchali kouře a jeden — shodou okolností hlava rodiny — musel být kvůli přiotrávení spalinami převezen do nemocnice.

„Druhý den jsem šel ze špitálu domů, aby manželka nebyla na všechno sama,“ řekl minulý týden. Jak dodal, při požáru rodina přišla doslova o všechno, zachránit se podařilo jen vlastní životy a šestého člena domácnosti — psa. Další zachráněné zvíře byla kočka od sousedů zezdola.

Hořet prý začalo v dětském pokoji od zkratované zásuvky. V bytě jsou totiž ještě původní „socialistické” rozvody elektřiny z hliníku. „Byl jsem ten den doma, protože marodím. Zrovna jsem se vrátil z nemocnice a vyprávěl ženě, jak to tam probíhalo. Vůbec mě nenapadlo, že tam budu za chvíli znovu,” vzpomíná na jeden z nejhorších dnů v životě Jiří Pokorný.

V bytě prý zničeho nic vypadly pojistky a když je šel nahodit, ucítil kouř. Jakmile otevřel dveře do dětského pokoje, kde už hořela postel, oheň s novou dávkou vzduchu doslova ožil a v mžiku byl v plamenech celý pokoj. „Byla to opravdu nepředstavitelná rychlost,“ popisuje Jiří Pokorný. Pokusy o uhašení se ukázaly jako marné a v bytě nebylo brzy vidět na krok. Otec, který šel ven jako poslední, se prý orientoval podle volání zbylých členů rodiny.

O prudkosti a rozsahu požáru hodně vypovídá i skutečnost, že hasiči s ohněm bojovali bezmála dvě hodiny — požár lokalizovali v 10.26 a zlikvidovali ve 12.10 hodin.

Osud rodiny neunikl spoustě lidí z Kadaně i odjinud a na facebookové skupině Kadaň pomáhá se zdvihla vlna solidarity. „S nabídkou pomoci pro vyhořelou se nám přihlásily určitě stovky lidí,“ potvrdil zájem o bližní v nouzi místostarosta Jan Losenický, který si organizaci pomoci vzal na starost. Ve spolupráci s oblastní charitou Kadaň se v rekordním čase podařilo poshánět to nejnutnější, protože rodina měla jen oblečení, které měli její členové při požáru na sobě. Chybělo jí úplně vše, od kartáčků na zuby po toaletní papír. Poté, co bylo postaráno o základní potřeby, začali lidé věnovat i nábytek a další věci, aby rodina něco měla do začátku. Co se neupotřebí, zůstane v zásobě pro podobné případy.

„Je to úžasné. Vůbec se mi nechtělo věřit, jak jsou lidé ochotni pomáhat jiným, i když je třeba ani osobně neznají. Když uvážím, jak je Kadaň malá, a kolik se v ní najde dobrých lidiček, je to opravdu k neuvěření,” přemítá nahlas o nezištné pomoci od spoluobčanů vděčný Jiří Pokorný. Rodina je naštěstí proti požáru pojištěna a vítá i poněkud netradiční nabídky pomoci od lidí, kteří jsou sběhlí ve vyjednávání s pojišťovnami.

Vyhořelý byt patří městu, které je pro podobné případy rovněž pojištěné a v pondělí tohoto týdne započalo s jeho rekonstrukcí. „Jak dlouho práce na obnově potrvají, zatím nevíme. Rádi bychom měli za dva měsíce hotovo,“ řekl na závěr místostarosta Losenický.

Až do konce října je pro rodinu Pokorných vyhlášena finanční sbírka na transparentním účtu 223855495/0600, variabilní symbol 1341. Vybraná částka bude po skončení sbírky zveřejněna a předána rodině do začátků bydlení v obnoveném bytě.


Foto: Snímky ze dne kdy byt Jiřího Pokorného a jeho rodiny zachvátil rozsáhlý požár. Foto: Hasiči

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTOR/KA VÝROBY

Personal HOFMANN přijme do Chomutova a Klášterce nad Ohří nové kolegy/kolegyně. Plat 22000 - 28000,- Kč/měsíc +náborový příspěvek 10 000,- Kč, stravenky, prémie, 13. plat, příplatky, 25 dní dovolené, svozová doprava, akce ,,Přiveď kamaráda" s odměnou 3 000,- Kč.
Tel.: 800 101 125


VEDOUCÍ ÚČETNICTVÍ A EKONOMICKÝCH AGEND

Žatecká teplárenská přijme nového kolegu/kolegyni. Náplň práce: vedení a zodpovědnost za účetnictví a finanční politiku společnosti, vypracování daňových přiznání napříč různých daňových povinností a další. Požadujeme SŠ nebo VŠ ekonomického směru, dobrou znalost účetních a daňových předpisů, dobrou orientaci v legislativě ČR, 5 let praxe s vedením podvojného účetnictví na pozici samostatná/hlavní účetní. Nabízíme adekvátní mzdové ohodnocení, zázemí stabilní společnosti, 5 týdnů dovolené, pružná prac. doba, stravenky, příspěvek na penzijní pojištění a další zaměstnanecké benefity, služební telefon, notebook. K žádosti o místo přiložte strukturovaný profesní životopis a motivační dopis zasílejte nejpozději do 25. 10. 2020 na uvedený e-mail.
E-mail: vlcek@ztas.cz


TRUHLÁŘ

PŘIJMEME VYUČENÉHO TRUHLÁŘE s praxí a řidičským průkazem. Hrubá měsíční mzda 38 000,- Kč.
Tel.: 777 289 152


INSTALATÉR-TOPENÁŘ

VOLNÉ PRACOVNÍ MÍSTO - ABC CHOMUTOV! Přijmeme INSTALATÉRA-TOPENÁŘE vyučeného v oboru. Nástup možný ihned.
Tel.: 608 950 461


DISPONENT DOPRAVY

Nabídka práce - OZ BRÁZDA ŽATEC! DISPONENT DOPRAVY - VEDOUCÍ PRACOVNÍK. Požadujeme: ŘP sk. B, zkušenost v oboru výhodou, zodpovědnost a časová flexibilita. Nabízíme mzdu 33-38000,- Kč/měsíc (dle zkušeností), možnost zvýhodněného ubytování v areálu společnosti, možnost nákupu zboží za zvýhodněné ceny, směnný provoz, místo výkonu Žatec, nástup v listopadu 2020. Nabídky s životopisem zasílejte na uvedený e-mail.
Tel.: 774 711 315
E-mail: denis.biedermann@ozbrazda.cz

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video