Volební ohlédnutí: roušky, drive-in a nízká volební účast

Lucie Steklá 2020-10-20 13:08:45

Říjnové volby se nesly ve znamení roušek i tradičně nízké volební účasti. Ve druhém kole senátních voleb v některých obcích přišlo volit dokonce jen šest procent obyvatel.

Roušky:  ,,Symbolem” letošních voleb byly roušky, ale také rozestupy i desinfekce hlasovacího prostoru. Rouška byla povinná jak pro voliče, tak i pro volební komise. Splnit nařízení vlády musely i členky volební komise v Černčicích Jaroslava Rokytová, Věra Horáčková, Ilona Vlčková, Pavla Simová, Martina Palečková, Veronika Hanková a Marcela Linhartová (na snímku), které voliče vítaly v rouškách se znakem obce. Před místnostmi musela být k dispozici desinfekce a voliči museli udržovat dvoumetrové rozestupy mezi sebou i od komise. Foto: Vladimír Paleček 

Drive-in: Volby měly několik zvláštností. Jednou z nich bylo to, že začaly netradičně již ve středu 30. září. V tento den měli totiž možnost volit lidé, kteří jsou v karanténě kvůli onemocnění covid-19. V každém z okresů armáda postavila stanoviště drive-in, kam mohli voliči od sedmé ranní do třetí hodiny odpolední přijet volit - přitom nevystoupili z auta, s volební schránkou k okénku přišel volební komisař. V okrese Louny - který byl v tu dobu jedním z nejméně postižených okresů nemocí - tuto možnost využilo jen deset osob. V celém kraji to pak bylo 214 voličů. Ve druhém kole voleb do senátu o týden později v obvodu Louny Rakovník volilo na stanovišti drive-in sedm voličů. Stanoviště bylo určeno pro osoby v karanténě. 

Volební účast senátních voleb: V první kole, které probíhalo současně s krajskými, byla 34,11 procenta. Senátní volby pro obvod č. 6 se týkaly okresů Louny a Rakovník, kde se volilo ve 301 okrscích. Svůj platný hlas pro senátora odevzdalo 38 215 voličů. Volit přitom mohlo 117 020 osob.

Největší účast z lounského okresu i celého volebního obvodu měla obec Raná, kde svůj hlas odevzdalo 63,73 procenta voličů, z Rakovnicka to byla obec Drahouš s 56,25 procenty. Druhou obcí Lounska s nejvyšším procentem voličů byla Obora (51,78 procenta), třetí Opočno, kde volilo 49 pro-cent voličů. Nejnižší zájem o senátní volby projevili obyvatelé v Děkově (16,36 procenta), z Lounska to bylo v obci Žiželice (22,71 procenta), Očihov (23,51) a Podbořanském Rohozci (24,22 %).

Kandidát Vladimír Drápal si ve svých domovských Lounech, kde volilo jen něco málo přes pět tisíc lidí z 14,5 tisíce možných, připsal jednoznačné vítězství, svůj hlas mu dalo devětatřicet procent voličů (1 969 hlasů). Druhý se s necelými pětadvaceti procenty umístil lounský místostarosta Milan Rychtařík, důvěru dostal od 1 242 obyvatel města. Třetí nejvyšší počet hlasů v Lounech obdržel ,,sedlák pod Milešovkou“ Daniel Pitek, jehož volilo 421 osob (8,35 procenta).

Svého starostu, kandidujícího do senátu podpořili i obyvatelé Postoloprt, v nichž Z. Pištora zvítězil s 372 hlasy. Druhý se tady umístil Rychtařík, třetí Drápal. V Postolortech byla volební účast ale nízká, volilo 27,22 procenta voličů. Pozadu s podporou ,,svého kandidáta“ nezůstala ani Raná. Tamní starosta Jaroslav Veselý od obyvatel obce obdržel osmdesát hlasů, hlasovalo pro něj 62 procent voličů, druhý se umístil V. Drápal, třetí M. Rychtařík.

Druhé kolo mělo, jako každé druhé senátní kolo, velmi nízkou volební účast. V okresech Louny a Rakovník mohlo odevzdat svůj hlas 116 980 voličů. K volebním urnám ale dorazilo pouhých 17 520 voličů, platných hlasů bylo 17 431. Voliči kandidáty druhého kola podpořili podílem hlasů 10 179 pro Ivo Trešla a 7 252 pro Vladimíra Drápala. Volební účast v celém volebním obvodu byla pouhých 14,98 procenta. Pro srovnání - ve druhém kole senátních voleb v roce 2014 volilo 20 813 osob, což bylo 17,73 procenta.

Podle volebních statistik Trešla ve druhém kole podpořili i noví voliči. Získal totiž 10 179 hlasů, což bylo o 2 184 více než v kole prvním. Naopak Drápal své voliče ve srovnání s prvním kolem ztratil, volilo o 632 lidí méně. Rozhodnout tak mohla nejen nízká volební účast, ale také to, že ti, kteří v prvním kole volili kandidáta, který nepostoupil, volili I. Trešla.   

Jaká byla volební účast v obcích na Lounsku, zjistíte v následující tabulce. Z ní vyplývá, že největší zájem projevili obyvatelé Nové Vsi, Ročov a Obory, nejmenší naopak lidé v Libčevsi, Postoloprtech a Výškově. 


Volební účast krajských voleb: Že krajské volby moc netáhnou se potvrdilo i letos. Účast nízká, a to současně probíhaly volby dvoje. Pokud bychom hledali nejtypičtější znak krajských voleb, bude to určitě právě volební účast. Ta je každé čtyři roku velmi nízká a ani letos tomu nebylo jinak. Volební účast v okrese Louny byla pod celorepublikovým výsledkem. Volit do zastupitelstev krajů přišlo 33,34 procent voličů. Volební právo tu má 68 844, možnosti podpořit regionální politiky ale využilo jen 22 952 voličů. I tak to byla třetí nejvyšší účast z celého kraje. V celém kraji volit přišlo jen 31,30 procenta voličů. Svůj hlas mohlo odevzdat 647 214, učinilo tak jen 202 590 osob. 

Lounsko má 78 okrsků s 30 632 voliči, volilo jich jen málo přes jedenáct tisíc, tedy 37,21 procenta. Na Postoloprtsku ve čtrnácti okrscích volit mohlo 4 072 osob, k urnám přišlo jen 28,17 procenta (1 147 voličů). 

Nejvyšší volební účast v letošních krajských volbách zaznamenala na Lounsku obec Raná, kde volilo 130 voličů z 204 možných, což je 63,73 procenta volební účasti. Stříbrnou příčku volební účasti obsadila Obora s 50,72 procenty a počtem voličů 176 z 347 registrovaných ve volebním seznamu. Bronzová příčka patří Žerotínu, kde odvolila přesně polovina osob s volebním právem, tedy osmdesát tři. Nejmenší zájem o krajské volby projevili obyvatelé Veltěž (26,01 procenta). Svůj hlas tu odevzdalo jen 84 obyvatel z 323 možných voličů. Jen o procento více voličů přišlo k urnám v Chožově, o další procento více v Domoušicích. V Lounech podporu krajským kandidátům vyjádřilo 5 153 obyvatel, volit jich mohlo ale o pětašedesát procent více - 14 434. V Postoloprtech a jeho dvanácti okrscích volilo tisíc jedna voličů, což stačilo na volební účast 27,33 procenta. Volit nepřišlo 2 662 lidí. Ve Výškově se k urnám vypravilo 146 voličů, díky nimž se v obci volební účast vy-houpla na 35,7 procenta.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM

Volné pracovní místo - Vroutek, plat 30-50 tisíc. Firma Abuko s.r.o. přijme zaměstnance na pozice MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM. Vzdělání minimálně SOU, zkušenosti v oboru kovoobrábění nebo nástrojař, manuální zručnost. Náplň práce: Obsluha strojů, kontrola odvedené práce, montáž a sestavování funkčních celků.
Tel.: 724 358 612
E-mail: info@abuko.cz


PRODAVAČKA

Přijmu prodavačku do večerky v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


MZDOVÁ ÚČETNÍ

Pracovní nabídka na pozici Účetní - Žatec. Pavel Dvorský, poradenství v oblasti daní, vedení účetnictví přijme MZDOVOU ÚČETNÍ. Minimální mzdová praxe 3 roky. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený email.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz

Poslední videa

Hravá katecheze na faře Podbořany :-)

Děti si spolu s učitelkou hudby Hanou Řeřichovou, která zavítala na hodinu, zahrály hru Hádej, kdo jsem!

Přehrát video
Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video