Kaplička dostává nový kabát. Do makovice obec ukryla vzkaz

Hedvika Mašková 2020-10-23 15:30:00

Špatný stav Kaple Bolestné Panny Marie v Tvršicích trápil tamější občany a neušel pozornosti žádnému z řidičů, kteří obcí projížděl. Tento fakt bude již za chvíli minulostí. Kapličku nyní obléhá lešení a předminulý týden byla pomocí autojeřábu osazena nová zvonice. Rekonstrukce za celkovou sumu něco málo přes milion korun by měla být dokončena ještě letos.

Kaplička v Tvršicích se do konce roku dočká celkové rekonstrukce. Opraven bude exteriér ale i interiér stavby.

,,Veškeré práce probíhají bez jakékoli dotace. Finance potřebné na rekonstrukci kaple jdou z rozpočtu obce,“ sdělil místostarosta Staňkovic, pod které Tvršice spadají, Zdeněk Kutřín.

Kaple se již pyšní zcela novými krovy. Minulý týden v pátek byla za pomocí autojeřábu osazena zvonice a sanktusová věžička zakončená makovicí s dvouramenným křížem. V makovici je navíc ukrytý vzkaz pro budoucí generace.

,,Ukryli jsme dovnitř USB flash disk s fotkami a údaji o Tvršicích, Selibicích a Staňkovicích k současnému datu. Zvolili jsme tento způsob a věříme, že historici v budou-cnosti najdou cestu, jak se k informacím dostat,“ vysvětlil Zdeněk Kutřín.

Zvon, který je pro stavbu obzvlášť důležitý, musel také projít opravou, jelikož na něm byla nalezena prasklina. Po dokončení rekonstrukce bude opět funkční. Tvršická kaple ukončená malou věžičkou se zvonem byla v tehdejších dobách jediným hlásičem času nebo ohrožení obyvatel. Zvon upozorňoval například na požár.

,,Opravy kaple se dotknou i vnitřku. Nyní probíhají restaurátorské práce na dřevěném oltáři, který bude po rekonstrukci kaple nasvícen. Kapli se navrátí i staré dubové dveře, do nichž bude nově doplněné skleněné okno, které bude umožňovat nahlédnout dovnitř. Chtěli jsme předejít tomu, aby se někdo pokoušel zjistit, co se uvnitř kaple skrývá,“ doplnil na závěr staňkovický místostarosta. 

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Hledá se UKLÍZEČKA - brigádně! 1x týdně a o víkendu na 4 hodiny. Autoservis Jirkov.
Tel.: 604 217 296


PRÁCE S NAKLADAČEM

Firma AZS přijme muže pro práci s nakladačem v Libočanech.
Tel.: 737 225 655


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Volné pracovní místo - Žatecko! SP BOHEMIA přijme do pískovny v Roztylech u Žatce STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video