Kaplička dostává nový kabát. Do makovice obec ukryla vzkaz

Hedvika Mašková 2020-10-23 15:30:00

Špatný stav Kaple Bolestné Panny Marie v Tvršicích trápil tamější občany a neušel pozornosti žádnému z řidičů, kteří obcí projížděl. Tento fakt bude již za chvíli minulostí. Kapličku nyní obléhá lešení a předminulý týden byla pomocí autojeřábu osazena nová zvonice. Rekonstrukce za celkovou sumu něco málo přes milion korun by měla být dokončena ještě letos.

Kaplička v Tvršicích se do konce roku dočká celkové rekonstrukce. Opraven bude exteriér ale i interiér stavby.

,,Veškeré práce probíhají bez jakékoli dotace. Finance potřebné na rekonstrukci kaple jdou z rozpočtu obce,“ sdělil místostarosta Staňkovic, pod které Tvršice spadají, Zdeněk Kutřín.

Kaple se již pyšní zcela novými krovy. Minulý týden v pátek byla za pomocí autojeřábu osazena zvonice a sanktusová věžička zakončená makovicí s dvouramenným křížem. V makovici je navíc ukrytý vzkaz pro budoucí generace.

,,Ukryli jsme dovnitř USB flash disk s fotkami a údaji o Tvršicích, Selibicích a Staňkovicích k současnému datu. Zvolili jsme tento způsob a věříme, že historici v budou-cnosti najdou cestu, jak se k informacím dostat,“ vysvětlil Zdeněk Kutřín.

Zvon, který je pro stavbu obzvlášť důležitý, musel také projít opravou, jelikož na něm byla nalezena prasklina. Po dokončení rekonstrukce bude opět funkční. Tvršická kaple ukončená malou věžičkou se zvonem byla v tehdejších dobách jediným hlásičem času nebo ohrožení obyvatel. Zvon upozorňoval například na požár.

,,Opravy kaple se dotknou i vnitřku. Nyní probíhají restaurátorské práce na dřevěném oltáři, který bude po rekonstrukci kaple nasvícen. Kapli se navrátí i staré dubové dveře, do nichž bude nově doplněné skleněné okno, které bude umožňovat nahlédnout dovnitř. Chtěli jsme předejít tomu, aby se někdo pokoušel zjistit, co se uvnitř kaple skrývá,“ doplnil na závěr staňkovický místostarosta. 

Komentáře

Nabídky práce

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz


ELEKTROMONTÉR

Volná místa na pozici ELEKTROMONTÉR - ESAP Chomutov. Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 603 22 40 90


SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY

Volné místo na pozici SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY ve Valeo Podbořany. Mzda vč. benefitů až 26500,- Kč.
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video