S rozbory nejen odpadních vod z vaší čističky pomůže laboratoř v Postoloprtech

PI 2020-11-09 18:05:00

LABORATOŘ POSTOLOPRTY s.r.o. (dříve Zemědělská oblastní laboratoř) patří se svým sortimentem služeb a rozlehlým působištěm mezi největší zemědělské laboratoře na českém trhu. Je to firma s více než pětadvacetiletou historií a zaměstnává přes pětadvacet pracovníků.

Kromě poradenské činnosti nabízí rozbory půd, rostlin, krmiv, hnojiv, ovoce, zeleniny, kejd, kalů, sedimentů, vod, materiálů bioplynových stanic apod. Spolupracuje s výzkumnými ústavy a vysokými školami. Jejich zákazníky jsou převážně subjekty se zemědělskou prvovýrobou, ale také státní instituce, výzkumníci, školy, města i zahrádkáři.

„Od počátku podnikání vlastníme pověření Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Brno k odběrům vzorků a laboratorním analýzám. Pro tyto činnosti jsme dále akreditováni Českým institutem pro akreditaci, což je nezbytné například pro stanovení těžkých kovů v ovoci, zelenině, půdě, kompostech, rozborů vod, apod.,“ řekl nám jednatel společnosti Jiří Malý.

Regionální zástupci jsou akreditovanými vzorkaři a dle dohody zajišťují dopravu a odběry vzorků pro požadovanou analýzu.

Díky používání moderních laboratorních přístrojů dodávají přesné a rychlé výsledky analýz.

Velkou váhu přikládají preciznímu zemědělství, pro nějž jsou využívána data ze satelitů a vlastních bezpilotních letadel, kterými snímají zemědělské pozemky, stav porostu, ale také stavby a nemovitosti.

Mezi služby, které LABORATOŘ POSTOLOPRTY s.r.o. nabízí, patří i akreditované odběry a analýzy vod domácích čističek odpadních vod. „Zákon ukládá majitelům a provozovatelům čističek odpadních vod dvakrát ročně provádět rozbory vypouštěných vod a ty dokládat na životní prostředí.“, vysvětluje povinnosti majitelů čističek J. Malý. Tento rok za analýzu odpadních vod v laboratoři zaplatíte 1 400 Kč s daní včetně odběru a dopravy. „Odbor životního prostředí příslušného úřadu může za neakreditovaný odběr a chybějící analýzu majitele ČOV sankcionovat,“ říká jednatel laboratoře v Postoloprtech.

Obdobné je to i se septiky a jímkami. Lidé podle zákona o vodách musí své žumpy pravidelně vyvážet do čističek odpadních vod a doklady k tomuto vývozu splašků schovávat pro možnou kontrolu.

Jímka na odpadní vody (žumpa) je nepropustná nádrž (beton, plast), ve které jsou odpadní vody shromažďovány a dále vyváženy. Jímka musí být vodotěsná, odpadní vody z ní nesmí prosakovat, nebo samovolně vytékat. „V žádném případě se nesmí odpadní vody vyvážet na pole, jako se to tradovalo a dělalo řadu let,“ připomíná Jiří Malý.

Čistírna odpadních vod je nepropustná nádrž rozdělená na dvě nebo tři komory. Odpadní vody protékají jednotlivými komorami a působením bakterií dochází k jejich částečnému čištění a usazování kalu. Na základě povolení (kolaudace) mohou být za stanovených podmínek z čistírny vypouštěny odpadní vody buďto do obecní kanalizace, nebo do podzemních vod pomocí trativodu či zasakovacích systémů.

LABORATOŘ POSTOLOPRTY s.r.o. provádí i rozbory pitné vody ke kolaudaci či z vlastních studní. Zkrácený akreditovaný laboratorní rozbor stojí zhruba tisíc korun.

Další nabídkou služeb laboratoře jsou rozbory půd pro zahrádkáře. „V poslední době je těchto rozborů relativně méně, ale většina zahrádkářů svoje záhonky spíše přehnojuje, což zemině nepřeje a zvyšuje se tím i obsah škodlivých dusičnanů v zelenině i ovoci,“ dodává Malý.

Pro bližší informace navštivte webové stránky www.zol.cz, nebo volejte na tel. 415 784 310. „Děláme precizní služby,“ dodává nakonec jednatel J. Malý. (PI) 

Napsal(a): PI

Komentáře

Nabídky práce

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz


ELEKTROMONTÉR

Volná místa na pozici ELEKTROMONTÉR - ESAP Chomutov. Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 603 22 40 90


SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY

Volné místo na pozici SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY ve Valeo Podbořany. Mzda vč. benefitů až 26500,- Kč.
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video