MŠ Fügnerova splnila zlatá kritéria programu Skutečně zdravá škola

Lucie Steklá 2020-11-20 10:34:37

Zlaté ocenění v programu Skutečně zdravá škola bylo uděleno za splnění náročných kritérií v oblastech angažovanosti a kultury stravování, kvality jídla a místa jeho původu, vzdělávání o jídle a stravování a místní společenství a spolupráce.

Čtyři mateřské školy z Lounska - MŠ Veltěže, Soukromá MŠ Louny, MŠ Dobroměřice, MŠ Fügnerova Louny a jedna základní škola - ZŠ Peruc, jsou zapojeny do celostátního projektu Skutečně zdravá škola. V programu zdravého školního stravování, který usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká, školy usilují o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. A právě zlatou medaili jako první veřejná škola získala v minulých dnech Mateřská škola Fügnerova Louny. Stala se současně druhou školou v rámci projektu, která splnila všechna kritéria v bronzové, stříbrné i zlaté úrovni programu Skutečně zdravá škola. Zařazuje se po bok soukromé Mateřské školy Semínko z Prahy, která splnila zlatá kritéria v roce 2018.

,,Jsem přesvědčena, že díky zapojení do programu se nám daří šířit osvětu mezi dětmi, rodiči i zaměstnanci školky. Ohlasy jsou vesměs pozitivní. Naši školku si rodiče již při zápisu vybírají jako tu ,,zdravou“ a ekologickou. Nad rámec tématu zdravého stravování začleňujeme také ekologický přístup k životu, především co se týká plýtvání potravin a bezobalového nakupování,“ řekla hospodářka školy a koordinátorka programu Hana Hlouchová. Podle jejích slov se školce daří spolupráce s okolními farmáři, od kterých nakupuje velké množství produktů. Spolupracuje také s organizací SCUK, prostřednictvím které nakupuje další faremní produkty a biopotraviny. Kuchařky se vzdělávají v této oblasti, samy si vyhledávají prodejce potravin a zařazují do jídelníčku i méně známé suroviny a jídla. Rodiče se školkou spolupracují také, nosí například přebytky ze zahrádky. ,,Máme velké ohlasy na jídelníčky, kde pravidelně rozepisujeme, z jakých surovin je oběd uvařen. Rodiče mohou na našich stránkách na-jít přesný přehled farmářů a dodavatelů. Děti zapojujeme do pěstitelských činností a vaření, pravidelně navštěvují místní pekárnu, moštárnu i farmy (na snímku na titulní straně),“ dodala H. Hlouchová. Ve školce učí děti neplýtvat potravinami, děti si samy určují velikost porce, mají možnost jídlo předem ochutnat, školka využívá zbytků ovoce a zeleniny pro výrobu zdravých nápojů, kompostuje biologický odpad. Zapojila se také do výzvy Miluji jídlo, neplýtvám. ,,V naší zdravé školce mají děti k dispozici samoobslužné stojany na vodu a pijí kdykoliv během dne chtějí. Na třídách pijí pouze kohoutkovou vodu, děti jsou na ni zvyklé a ne-vyžadují žádné šťávy nebo sirupy. Všechny děti vědí, že kohoutkovka je nejlepší a nejlépe osvěží,“ dodala koordinátorka projektu.

Mateřinka musela také prokázat, že osmdesát procent nakoupených čerstvých po-travin, nezpracovaných surovin a potravin pochází od pěstitelů a chovatelů s provozovnou v oblastech obklopujících Ústecký kraj. Deset procent všech surovin musí pocházet z ekologických farem, při úklidu školy musí být použity ekologické prostředky. „Zlatého ocenění si vážím, jedná se o spolupráci všech zaměstnanců školky a rodičů. Vytvořili jsme skvělý tým. Tříletá cesta od seznámení se s projektem Skutečně zdravá škola přes bronz, stříbro ke zlatu nás naučila mnoho. Rozloučili jsme se s dodavateli ,,nezdravých potravin“, našli nové kamarády na farmách a obohatili náš a hlavně životní styl našich dětí. Poděkování patří skvělému pedagogickému sboru a mým „holkám“ v kuchyni. Protože kdykoliv jsem přišla i s tím nejbláznivějším nápadem, tak stály za mnou a samozřejmě přidávaly i své podněty a zkušenosti. A „šéfka“ ta nám pomáhá, radí, vymýšlí a hlavně jede v tom s námi,“ uzavřela H. Hlouchová.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Hledá se UKLÍZEČKA - brigádně! 1x týdně a o víkendu na 4 hodiny. Autoservis Jirkov.
Tel.: 604 217 296


PRÁCE S NAKLADAČEM

Firma AZS přijme muže pro práci s nakladačem v Libočanech.
Tel.: 737 225 655


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Volné pracovní místo - Žatecko! SP BOHEMIA přijme do pískovny v Roztylech u Žatce STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video