Albatros po letech chátrání čeká rekonstrukce

Lucie Steklá 2021-01-02 23:12:18

Louny (lus) Zřejmě nejkrásnější poválečná parní lokomotiva české výroby, která léta chátrala v lounském depu, projde renovací. České dráhy se rozhodly, že po mnoha letech chátrání zachrání parní lokomotivu 498.112 z roku 1955. Stroj známý jako (jedničkový) Albatros projde renovací v depu v České Lípě.

Cílem není provozní, nýbrž vystavovatelný stav. ,,Vzhledem k současnému stavu, kdy lokomotivě chybí řada podstatných komponentů, její případné uvedení do provozního stavu nebylo ani v minulosti plánováno. Současně by představovalo neúměrně velkou investici finančních prostředků. Jde především o záchranu vozidla před úplnou devastací,“ sdělil mluvčí ČD Robert Pagan. Termín dokončení prací není přesně stanoven, bude se odvíjet od časových možností personálu v České Lípě. Známy podle Pagana zatím nejsou ani náklady. 

Lokomotiva z depa v Lounech je jediný kus řady 498.1 v majetku českého státního dopravce. V ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka je možné si prohlédnout dalšího Albatrose, ale nulkové řady (498.022). Až do roku 2011 byla v provozním stavu.

Připomeňme si důležitá data v „životě“ lokomotivy 498.112. V lednu 1955 proběhla tlaková zkouška kotle, v únoru tovární zkouška a prozatímní převzetí k ČSD, v dubnu téhož roku byla lokomotiva zařazena do stavu depa Praha střed, o tři roky putovala do depa v Bratislavě. V lednu 1972 se Albatros vrátil do Čech, do depa Plzeň, v březnu roku 1973 byla zrušena a převedena na vytápěcí kotel K 557. O tři roky později byla prodána uhelným dolům. Administrativně se do majetku ČSD vrátila před třiceti lety - v prosinci 1990 do depa Praha Libeň, o tři roky později se stěhovala do Lužné.

Přepravu lokomotivy zajistila v polovině listopadu lokomotiva Brejlovec, netradiční souprava přitom projela po trase Louny - Obrnice - Ústí nad Labem - Děčín - Česká Lípa. „Součástí konvoje byl i plošinový vůz převážející další součásti parní lokomotivy,“ doplnil R. Pagan. V České Lípě bude lokomotiva restaurována techniky pod vedením Davida Morce a Jiřího Cikána. „Oba tyto pány můžete běžně potkat například na stanovišti nostalgické Šlechtičny 475.179,“ popsal mluvčí ČD. Podle něj je záměrem Centra historických vozidel Českých drah z Albatrosu udělat exponát, který obohatí muzeum.Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz


ELEKTROMONTÉR

Volná místa na pozici ELEKTROMONTÉR - ESAP Chomutov. Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 603 22 40 90


SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY

Volné místo na pozici SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY ve Valeo Podbořany. Mzda vč. benefitů až 26500,- Kč.
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video