Ten dělá to a ten zas tohle Bezvýznamná zakázka? Něco takového správný truhlář nezná

2021-01-31 10:06:00

HOŘENEC (tos) – Řekne–li se „dřevomodelář“, většina lidí si nejspíš představí „tichého blázna“, který si doma po večerech slepuje modely letadýlek či lodí. Dřevomodelář však může být také naprosto seriózní povolání, které se dalo (a stále ještě dá) vystudovat na středním odborném učilišti. Vyučeným dřevomodelářem je také Zdeněk Pospíšil z Hořence. Jen neslepuje letadla ani lodě, ale podle technických výkresů zhotovuje modely budoucích výrobků, které pak slouží k výrobě forem pro slévárenský průmysl. V posledních letech ale namísto dřevomodelaření spíš truhlaří.

„Někdy v sedmé nebo osmé třídě jsem se byl podívat do modelárny, která tehdy fungovala při slévárně v Železárnách Chomutov. Okamžitě mě zaujalo, co tam dělají, a od té doby jsem věděl, že chci být dřevomodelářem,“ vzpomíná rodilý Chomutovák.

Na rozdíl od mnohých jiných školáků, kteří toužili být jeden týden pilotem a druhý popelářem, jej okouzlení z přesné práce s převážně olšovým dřevem neopustilo. A tak se nezvyklému oboru vyučil v Kutné Hoře, kde vedle učiliště byla jedna z největších dřevomodeláren u nás. Po vyučení nastoupil do zmíněné modelárny v chomutovských železárnách. Když se tamní slévárna po revoluci osamostatnila, do nově vzniklého podniku přešli i modeláři. Těm vedení firmy někdy na přelomu tisíciletí nabídlo, aby se takříkajíc „udělali pro sebe“ a dál provozovali dřevomodelárnu ve vlastní režii. Zdeněk Pospíšil v té době s rodiči přestavěl usedlost v Hořenci, kde vznikla soukromá dílna. V ní spolu se dvěma kolegy začali vyrábět slévárenské modely. Zaměstnavatelkou všech se stala jeho maminka, která si na „dřevopodnikání“ založila živnost a vzala na svá bedra kupříkladu nezáživné papírování.

Na začátku prý trojici modelářů živil takřka výhradně jejich původní obor. Jen sem tam se věnovali i něčemu jinému, zpravidla na žádost přátel či známých. „Potvrdilo se staré rčení, že dřevomodelář může >z fleku< začít truhlařit, zatímco naopak to většinou neplatí,“ usmívá se otec dvou děvčat. S přibývajícími zakázkami „mimo obor“ se stalo, že se na firmu začali obracet také známí známých i úplně cizí lidé, kteří o hořenecké dílně někde zaslechli. Dnes je prý poměr práce přesně obrácený – základem je truhlařina a modelářské zakázky se dělají jen občas. Truhlaření se v Hořenci provozuje od základu, bez zbytečných mezistupňů typu „víte, já musím nejdřív někde nechat nařezat desky“.

Dnes Zdeněk Pospíšil podniká sám. Kolegové časem zamířili jinam a maminka si užívá zaslouženého odpočinku. Práce ho prý baví stejně jako na začátku. „Není to jednotvárné, protože každá zakázka je jiná. A asi nejlepší je pocit, když odevzdám dílo a zákazník je spokojený,“ přemítá živnostník. Od počátku je podle svých slov věrný zásadě, že neexistuje nic, jako >bezvýznamná objednávka<. Kdo prý – obrazně řečeno – „zabuší na vrata“ dílny, neodejde s nepořízenou. „Když přijde nebo zavolá člověk, že potřebuje podříznout dveře, protože mu drhnou o podlahu, podříznu mu je. Vím totiž z vlastní zkušenosti, že nikdy nevíte, co všechno může taková >drobná služba< v konečném důsledku spustit,“ vypráví. A má pro to velmi názorný příklad, zažitý „na vlastní kůži“:

Obrátili se na něj zákazníci, kteří v železářství koupili obyčejné bukové dveřní prahy a chtěli z nich vytvořit rám jako základ pro budoucí intarziovaný dekorativní stolek, který si plánovali sami ozdobit. Pro zručného řemeslníka záležitost na pár minut, ale proč nevyhovět? „Zákazníci byli spokojeni, slovo dalo slovo a nakonec se z toho vyklubala opravdu fantastická zakázka na stavbu krásné dřevoplastové terasy v Praze. Znamenalo to práci na celé tři měsíce,“ vzpomíná podnikatel. To ovšem není konec. Zákazníci si na stavbu terasy objednali speciální materiál, který Zdeněk Pospíšil do té doby neznal – šlo o v ČR vyráběná dřevo–plastová prkna. Ta – jak se při práci přesvědčil – spojují výhody prken dřevěných, ale eliminují jejich nevýhody. Nový materiál jej nadchl. Je složený z 60 procent dřevní hmoty a ze 40 procent polymeru; položí se z něj třeba terasa kolem zahradního bazénu a tím péče o něj končí. Vydrží beze změny mráz i letní vedra, není třeba jej natírat či impregnovat. Dnes je truhlárna a modelárna v Hořenci jedním ze dvou autorizovaných zastoupení výrobce revolučního „dřevoplastového WPC materiálu“ pro severní Čechy. Tak daleko vedla jedna malá prosba o zakolíčkování a sklížení čtyř prkének do základu nevelkého dekorativního stolku.

Na snímku Zdeněk Pospíšil s dřevěným modelem součástky. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Komentáře

Nabídky práce

MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM

Volné pracovní místo - Vroutek, plat 30-50 tisíc. Firma Abuko s.r.o. přijme zaměstnance na pozice MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM. Vzdělání minimálně SOU, zkušenosti v oboru kovoobrábění nebo nástrojař, manuální zručnost. Náplň práce: Obsluha strojů, kontrola odvedené práce, montáž a sestavování funkčních celků.
Tel.: 724 358 612
E-mail: info@abuko.cz


STROJNÍ ZÁMEČNÍK, SKLADNÍK, OPERÁTOR CNC

Chmelařství, družstvo Žatec nabírá zaměstnance. Kompletní nabídku prací najdete po kliknutí na odkaz.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


MZDOVÁ ÚČETNÍ

Pracovní nabídka na pozici Účetní - Žatec. Pavel Dvorský, poradenství v oblasti daní, vedení účetnictví přijme MZDOVOU ÚČETNÍ. Minimální mzdová praxe 3 roky. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený email.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz


STROJNÍK

Pracovní nabídka v Žatci s dobrým platovým ohodnocením, řadou prémií a 13. platem! HANZL ELEKTROMONTÁŽE, s.r.o. přijme zaměstnance na pozici STROJNÍK - OBSLUHA STAVEBNÍCH STROJŮ. Pozice zahrnuje nákladní automobil MAN kontejner, Tatra jeřáb AD20, smykový nakladač na stavbě, běžné opravy a údržby stroje. Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, časovou flexibilitu a schopnost pracovat v kolektivu, praxe strojníka vítána. NÁSTUP DLE DOHODY. Nabízíme smlouvu na neurčito, jednosměnný provoz, dobré platové podmínky, prémie, 13. plat, příspěvky na penzijní připojištění, příplatky za práci o víkendu.
Tel.: 774 234 007
E-mail: montaze.elektro@email.cz


PEČOVATEL/KA A PRACOVNÍK/CE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

Pracovní příležitosti v Žatci! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu PEČOVATELE/PEČOVATELKU na dobu určitou do směnného provozu. Podmínkou je dokončený kurz PSS a trestí bezúhonnost, praxe výhodou. Dále PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO). Podmínkou je minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou životopisu zasílejte do 26. 2. na uvedený e-mail nebo doručte na adresu: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

Poslední videa

Hravá katecheze na faře Podbořany :-)

Děti si spolu s učitelkou hudby Hanou Řeřichovou, která zavítala na hodinu, zahrály hru Hádej, kdo jsem!

Přehrát video
Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video