Ten dělá to a ten zas tohle. Jitka Buchtová: „Srdcofka je moje srdeční záležitost“

Soňa Šímová 2021-02-07 10:01:00

CHOMUTOV (soš) — Její obchůdek v chomutovské Ruské ulici je k nepřehlédnutí. Nejeden kolemjdoucí se zastaví a kochá se u výlohy originálnímu výrobky. Všechny pochází jen od českých designérů. Prorazit zrovna v Chomutově s tak specifickým sortimentem, nebylo úplně nejjednodušší, ale Jitka Buchtová dala do Srdcofky své srdce a odhodlání a díky tomu ji nyní zákazníci podporují i v době koronavirové.

Malý obchůdek uprostřed ulice, oslavil na podzim třetí výročí vzniku. „Nápad přišel, když jsem byla zrovna bez práce a nevěděla, kterým směrem se vydat. Nějakou představu jsem sice měla, ale původně jsem chtěla jít do něčeho úplně jiného. Nasměrovala mě kamarádka, která mě přivedla na tuhle myšlenku a hodně mi zpočátku pomohla,“ vzpomíná majitelka Srdcofky Jitka Buchtová.

Od svého snu se nenechala odradit ani těmi, kteří říkali, že zrovna v Chomutově se podobný obchod neuživí.

„Já ale spoléhala na to, že se ten trend kvalitních místních výrobků vrací, že lidé zkrátka na českou ruční práci slyší,“ dodává majitelka. Ta zpočátku objížděla design markety, kde oslovovala návrháře, kteří se jí zamlouvali, další hledala na sociálních sítích a internetu. Dnes už ji část oslovuje sama. A tak se po skromných začátcích může nyní obchůdek pochlubit zbožím více než šedesáti českých designérů. Právě v tomto je specifický. „Najdete tu pouze české výrobce, vše vznikalo v Čechách, vše je jejich invence a láska k tomu, co dělají.

Proto jsou ty věci jiné, jsou originální, úžasné a kvalitní,“ usmívá se Jitka a dodává, že velmi často jsou i samotné materiály původem z naší země. Ostatně i láska k České republice dala vzniknout originálnímu názvu. „Chtěly jsme, aby to bylo české, něco, co si člověk zapamatuje. A protože to bylo od srdce, kdy jsme chtěly dělat, co máme rády, a co se nám líbí, tak to takhle krásně vyplynulo,“ usmívá se majitelka Srdcofky. Počátek podnikání u ní zároveň provázel ještě jeden zádrhel. Aby mohla prodávat na facebooku, nestačilo věci vyfotit jen na ramínku. „A já se strašně nerada fotím, takže jsem se začala oblékat a zveřejňovala fotografie bez hlavy,” směje se Jitka. „Pak jsem se to ale trochu naučila a poslední milník jsem překročila před 14 dny, kdy jsem překonala stud a vyfotila selfie.“ V útulném obchůdku vždy vládne klidná příjemná atmosféra a nejedna zákaznice si v něm může připadat jako malá slečna, která objevuje poklady v mámině skříni. Tak jako je specifické zboží, jsou rozdílní i lidé, kteří Srdcofku navštěvují. „Je to dané i obdobím. Před Vánoci sem nejvíce chodí pro maličkosti jako jsou šperky, zkrátka to co si troufnete koupit pro někoho druhého. Před létem jde více oblečení. Teď je hodně oblíbená přírodní kosmetika, kterou jsem začala prodávat teprve nedávno. Zájem je i o papírenské zboží, originální přáníčka, dětské knihy. Maminky si tu také kupují oblečení na miminka a hračky. Starší zákaznice mají občas obavy, že je to jen pro mladé, ale není, je to móda pro všechny generace. Každý si tu najde to své. Dá se říci, že co zákazník, to originál. Někdo si jen chodí udělat radost maličkostmi, další se oblékne od hlavy až po paty. S těmi, kteří se vrací, už máme trochu jiný vztah, chodí si sem popovídat, stráví tu třeba hodinku, všechno si prohlédnou, zkusí… Každý kus je tu originál a od některého zboží mám třeba jen jednu velikost. Proto nemůžu mít klasický e–shop, to by bylo složité. Kromě obchůdku tedy nabízím zboží na facebooku a na požádání ho i přeměřím, nebo přefotím,“ říká majitelka.

Důkazem kvality je i to, že velká část zákazníků se vrací. „Když už si sem našli cestu a začalo se dařit, přišel loňský rok a koronavir, ale musím říct, že zákaznice mě podržely a drží mě dál přes facebook, dálkové objednávání a výdejní okénko, takže to funguje. A myslím, že je to známka toho, že lidé jsou spokojení, chtějí ten obchod podpořit a chtějí se sem vracet. Když si to navíc řeknou mezi sebou a přivedou další, je to ta nejlepší reklama.“ A objednávají si i zákaznice z ciziny, nebo jiných měst, které do obchůdku zavítaly náhodou při návštěvě Chomutova.

Jitka Buchtová zboží ze svého obchodu sama nosí a je s ním spokojená. Kromě originality si na něm cení i podstatně menší ekologické zátěže. „Hodně kousků je tu z biobavlny, jejíž pěstování nezatěžuje životní prostředí. Ekologie je také v tom, že se nešijí kusy navíc. Švadlenky vyrobí jen to, co zvládnou a také za to dostanou zaplaceno. Nic se nepálí, jako to dělají velké řetězce, když potřebují uvolnit sklady. K tomu zboží neletí přes půl planety,“ vypočítává majitelka obchůdku.

Zboží přitom není ani výrazně dražší a navíc cena odráží i kvalitu. „Lidé si třeba v běžném řetězci koupí tři nebo čtyři trička, která jim vydrží jednu sezónu a pak je vyhodí. Za tu cenu tu pořídí třeba jeden nebo dva kousky oblečení, které jim ale vydrží několik let. Nic nevyhazujete, jen dokupujete a kombinujete,“ říká Jitka. Všechno oblečení v obchodě je navíc nadčasové a nepodléhá módním trendům, dá se nosit ve volném čase, do práce a některé i na nějakou společenskou akci.

„Kolikrát si koupíte třeba šaty na jednu událost a už je víckrát neobléknete. Tyhle věci jsou variabilní. Navíc spousta z nich je střižena tak, že do nich můžete třeba přibrat nebo zhubnout a pořád budou vypadat dobře. To samé platí i pro oblečení pro nejmenší. To s dětmi v podstatě roste a vydrží jim tak třeba rok, jen se třeba z šatiček postupně stane tunika,“ vysvětluje Jitka.

Poslední novinkou v jejím obchůdku, která takříkajíc zabrnká na ekologickou notu, jsou batohy ze zbytků stínících rolet. „Netušila jsem, co mi přijde, ale když dorazily, vypadaly nádherně. Jsou měkké, lehké, omyvatelné, prostě úžasné.“ Když Jitka Buchtová zrovna neprodává, nebo čeká na zákaznice, háčkuje hračky. I ty jsou v jejím obchůdku k mání a oblíbené jsou třeba jako dárek pro miminko. Majitelka zkrátka Srdcofce věnovala své srdce a kupující jeho otisk najdou v každém zakoupeném kousku.

Na snímku Jitka Buchtová v Srdcofce. Foto: Soňa ŠÍMOVÁ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM

Volné pracovní místo - Vroutek, plat 30-50 tisíc. Firma Abuko s.r.o. přijme zaměstnance na pozice MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM. Vzdělání minimálně SOU, zkušenosti v oboru kovoobrábění nebo nástrojař, manuální zručnost. Náplň práce: Obsluha strojů, kontrola odvedené práce, montáž a sestavování funkčních celků.
Tel.: 724 358 612
E-mail: info@abuko.cz


STROJNÍ ZÁMEČNÍK, SKLADNÍK, OPERÁTOR CNC

Chmelařství, družstvo Žatec nabírá zaměstnance. Kompletní nabídku prací najdete po kliknutí na odkaz.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


MZDOVÁ ÚČETNÍ

Pracovní nabídka na pozici Účetní - Žatec. Pavel Dvorský, poradenství v oblasti daní, vedení účetnictví přijme MZDOVOU ÚČETNÍ. Minimální mzdová praxe 3 roky. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený email.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz


STROJNÍK

Pracovní nabídka v Žatci s dobrým platovým ohodnocením, řadou prémií a 13. platem! HANZL ELEKTROMONTÁŽE, s.r.o. přijme zaměstnance na pozici STROJNÍK - OBSLUHA STAVEBNÍCH STROJŮ. Pozice zahrnuje nákladní automobil MAN kontejner, Tatra jeřáb AD20, smykový nakladač na stavbě, běžné opravy a údržby stroje. Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, časovou flexibilitu a schopnost pracovat v kolektivu, praxe strojníka vítána. NÁSTUP DLE DOHODY. Nabízíme smlouvu na neurčito, jednosměnný provoz, dobré platové podmínky, prémie, 13. plat, příspěvky na penzijní připojištění, příplatky za práci o víkendu.
Tel.: 774 234 007
E-mail: montaze.elektro@email.cz


PEČOVATEL/KA A PRACOVNÍK/CE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

Pracovní příležitosti v Žatci! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu PEČOVATELE/PEČOVATELKU na dobu určitou do směnného provozu. Podmínkou je dokončený kurz PSS a trestí bezúhonnost, praxe výhodou. Dále PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO). Podmínkou je minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou životopisu zasílejte do 26. 2. na uvedený e-mail nebo doručte na adresu: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

Poslední videa

Hravá katecheze na faře Podbořany :-)

Děti si spolu s učitelkou hudby Hanou Řeřichovou, která zavítala na hodinu, zahrály hru Hádej, kdo jsem!

Přehrát video
Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video