Lounské očkovací centrum je připravené

Lucie Steklá 2021-02-17 13:51:00

Očkovat se v něm má začít v březnu, do té doby budou oočkováni zaměstnanci nemocnice a část praktických lékařů.

Louny (lus) Očkovací centrum v Lounech je připravené. Ve spolupráci s Nemocnicí Agel Louny a za podpory Ústeckého kraje ho v areálu nemocnice zřídilo město Louny.

Jednání zástupců města a nemocnice proběhlo minulou středu. Jednání se zúčastnili starosta města. Pavel Janda, místostarosta Milan Rychtařík, předsedkyně představenstva lounské nemocnice Zuzana Bartošová a Karel Horáček, lékař vznikajícího očkovacího centra. Lounské očkovací centrum vzniklo v souladu se Strategií očkování pro-ti covid-19 v Ústeckém kraji.

„Jsem velice potěšen, že se nám podařilo zajistit otevření očkovacího centra v sídel-ním městě okresu Louny a naši obyvatelé tak nebudou muset za očkováním jezdit do okolních měst,“ řekl Milan Rychtařík, místostarosta města a předseda výboru pro zdravotnictví zastupitelstva Ústeckého kra-je, a dodal: „Díky spolupráci města, kraje a soukromého sektoru jsme zvládli nelehký úkol.“

Očkovací centrum v Lounech prohlédl také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. V čele koordinačního týmu minulý pátek pro-jel první polovinu oblastních vakcinačních center v kraji. Cesta vedla do Teplic, Bíliny, Litvínova, Mostu, Chomutova, Loun a Žatce. Spolu s hejtmanem posuzoval připravenost míst krajský koordinátor pro očkování proti covid-19 lékař Aleš Chodacki, generální ředitel Krajské zdravotní, hlavní hygienička KZ Dana Vaculíková, radní pro zdravotnictví Radim Laibl a předseda výboru pro zdravotnictví Milan Rychtařík.

Nejdůležitější bylo na místě zjistit stav, technické vybavení, denní kapacitu počtu očkovaných osob a obsazenost personálem. ,,Ve chvíli, kdy přijde dodávka vakcín, nás nesmí nic zbrzdit,“ řekl hejtman. Osobně na všech centrech kontroluje trasu: ,,Co musíme zlepšit je značení.“ Podle vyjádření J. Schillera je na očkování personálně, technicky připravený a mobilně připravený, včetně techniky. ,,Jediné, na co není připravený, je to, že máme málo vakcín a stále čekáme na jejich dodávku. V pátek jsme objeli šest center, tedy zhruba polovinu, další nás čekají v tomto týdnu. Musím říci, že jak personál, tak i vybavení a prostory jsou pro lidi na všech centrech připraveny. Věřím, že se nám po proočkování brzy podaří vrátit do normálu,“ uzavřel hejtman.

Lounské očkovací centrum v prostorách nemocnice, které byly nevyužívané. V průběhu několika dní zástupci nemocnice pro-story připravili pro potřeby centra. ,,Velká výhoda byla v tom, že jsme měli tyto prostory volné. V týdnu jsme se sešli s panem dok-torem Horáčkem, abychom se domluvili, jak prostory uzpůsobit, poté jsme ho vybavili nábytkem a v průběhu týdne připravili,“ uvedl za nemocnici Jaroslav Todt. Lidé, kteří přijdou na očkování, nejdříve vstoupí do čekárny, kde vyplní potřebné formuláře a podepíší informovaný souhlas. Poté následuje samotné očkování a půlhodinový interval, kdy očkovaná osoba vyčkává na od-dělení kvůli případným nežádoucím účinkům. Připravena je také místnost s lůžky, pokud by někdo očkování nenesl dobře.

Velkokapacitní očkovací centra budou v provozu dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. Oblastní zatím osm hodin v pracovní dny. Vše se dá operativně navýšit. Tým tvoří lékař, pracovník, který ztotožní a poučí klienta a učiní všechny administrativní úkony před očkováním. Dále sestra, která výkon provádí a pracovník, který vše zaeviduje. Druh vakcíny, číslo šarže, čas vpichu, tyto a údaje odesílá do centrální evidence.

Spolupráce mezi městem Louny a Nemocnicí Agel Louny na zřízení a provozu očkovacího centra v Lounech byla domluvena na společné schůzce 27. ledna. Zahájení očkování pro veřejnost je v tomto centru plánováno začátkem března 2021. Do té doby dojde k oočkování personálu nemoc-nice a části praktických lékařů,“ vysvětlil lounský starosta P. Janda s tím, že Nemocnice Agel Louny zajistí prostory pro očkovací centrum včetně potřebného zdravotnického materiálu a technického zabezpečení.

Město Louny bylo nápomocno při hledání zdravotnického personálu, který bude očkování zajišťovat a dále z řad svých zaměstnanců vyčlení personál potřebný pro administrativu. Zároveň město spustilo informativní webové stránky k provozu očkovacího centra ockovanilouny.cz. Centrum je umístěno v budově, kde býval příjem léčebny dlouhodobě nemocných.

„V původním seznamu očkovacích center Louny vůbec nefigurovaly. Proto bych chtěl poděkovat všem, kteří pomohli doplnit na-še město na seznam očkovacích center. Máme připravené prostory i personál a ve chvíli, kdy dostaneme vakcíny, můžeme začít očkovat seniory a zdravotníky. Očkovací centrum v Nemocnici Agel Louny by mělo být k dispozici pro občany města i okolních obcí. Věřím, že relativně snadná dostupnost v nejbližším městě bude cestou k největší proočkovanosti populace,“ dodal lounský starosta.

„Charakter očkovací látky Pfizer to neumožňuje. Uchováváme ji při -70°C a mrazák se smí otevřít pouze dvakrát denně na dobu do dvou minut, vše hlídá systém. Z chladu vyjmutou ampuli naředíme, natáhneme do stříkaček a těmi nesmíme až do aplikace manipulovat. Jinak by látka začala reagovat a byla by pro očkování nepoužitelná. Za těchto podmínek se musí spotřebovat do pěti hodin. Proto jsou právě vakcinační cen-tra s technickým vybavením a odborně pro-školeným personálem tak důležitá,“ odpověděla Dana Vaculíková na otázku, zda se bude moci očkovat i v terénu.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK-NÁSTROJÁŘ

Hledáme PROVOZNÍ ZÁMEČNÍKY-NÁSTROJÁŘE do Podbořan! 13. PLAT, 5 týdnů dovolené, 37,5 hodin/týden, benefity od 15 900/rok, závodní stravování.
Tel.: 606 620 482
E-mail: libuse.konderlova@rako.cz


FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA

Marius Pedersen přijme kolegy na pozici ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadujeme: Dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, smysl pro zodpovědnost, ŘP sk. - C,E, osvědčení způsobilosti řidiče. Místo výkonu práce: Provozovna Louny, Žatec, Rakovník. Náplň práce: řízení kontejnerových a svozových vozidel, dvousměnný provoz, pracovní doba se řídí dle směn. Nabízíme: Pracovní smlouvu na dobu neurčitou, měsíční mzdu ve složení: základní mzda dle zařazení + osobní ohodnocení + prémiová složka + náhrada cestovného, zaměstnanecké výhody (půjčky, vzdělávání), možnost zvýšení kvalifikace za podmínek v rámci profesního vzdělávání, zvýhodněný tarif od T-Mobile, zvýhodněný nákup Auto Škoda, zvýhodněný nákup karty Benzina.
Tel.: +420 493 645 805
E-mail: mplouny@mariuspedersen.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video