Miroslava Ježková ze Žatce maluje celý život. Každoročně jsou její díla součástí několika výstav

Hedvika Mašková 2021-02-25 16:00:00

Miroslavu Ježkovou provází malování už od mládí. První kresebné zkušenosti získala na žatecké základní umělecké škole pod vedením Otto Bataly. Je členkou několika výtvarných sdružení a již přes třicet let navštěvuje lidovou akademii Kamila Sopka v Chomutově. Svému koníčku zůstává věrná dodnes. Její práce mají pestrou škálu, od olejomaleb, přes malované brože až po enkaustické obrázky. Každoročně jsou součástí samostatných i společných výstav.

Jako malá navštěvovala Miroslava Ježková výtvarný obor na Základní umělecké škole, který v roce 1962 založil a vedl Otto Batala, díky němuž dosahovali žáci výborných výsledků. Následně získala zkušenosti v semináři u akademického malíře Švihly a profesora Němčického. Již více jak třicet let navštěvuje lidovou akademii u akademického malíře Kamila Sopka v Chomutově, který je dle jejích slov výborným pedagogem. Do lidové akademie dojížděla pravidelně vždy každou druhou sobotu v měsíci, ale kvůli koronavirové pandemii už téměř rok žádný kurz neproběhl.

Žatecká amatérská malířka je rovněž členkou lounského sdružení amatérských výtvarníků VOSA, Volného sdružení výtvarníků Chomutov i Sdružení výtvarníků ČR.

,,Nejprve jsem začala s malováním broží. Jejich prodejem jsem se dokázala před revolucí a krátce po ní velmi slušně uživit. Na-víc jsem vytvářela menší obrázky doplněné sušenými květy, které byly v dřívější době velmi moderní. Dnes už maluji obrazy hlavně pro radost,“ říká Miroslava Ježková a s úsměvem doplňuje: ,,Jelikož pracuji v pojišťovnictví, moc času na malování mi nebývá. Těším se na důchod, až budu mít více času.“

Tvorba žatecké výtvarnice se zabývá realistickými studiemi krajiny, kde je barevnost zúžena na hnědozelené odstíny mírně stylizující kubizace. Její další tvorba využívá surrealistické principy. ,,Maluji téměř všechno – krajinu, abstrakci, zátiší i zvířata. Do lidských postav se ale moc nehrnu,“ vysvětluje Miroslava.

Díla paní Ježkové jste měli možnost shlédnout na výstavách v Městském divadle v Žatci, Křížově vile nebo dříve v budově bývalého posádkového domu armády. V roce 2018 měla velkou samostatnou výstavu ke svému životnímu jubileu v Chomutově. Zde bylo k vidění osm desítek jejích obrazů. Každoročně vystavuje také společně se členy sdružení amatérských výtvarníků VOSA Louny.

Své obrazy rovněž prodává. Vytvářela několik děl i na zakázku. ,,Mrzí mě, že si dnes většina lidí místo originálních malovaných obrazů kupuje papírové plakáty nebo reprodukce,“ podotýká výtvarnice, jejíž olejomalby lze zakoupit v bývalém Ateliéru M či v Tabáku v Masarykově ulici.

V poslední době Miroslava Ježková maluje ještě na kamínky a dělá také enkaustiku. ,,Ta mě hrozně baví! Jde o voskové obrázky, ze kterých vytvářím přáníčka, série obrazů nebo záložky do knih. Maluji nejrůznější abstrakce. Je krásné, že při enkaustice nikdy nevíte, co udělá. Říkám tomu kouzlo nechtěného,“ popisuje M. Ježková malířskou techniku enkaustiky. Její enkaustické obrázky připomínající tajemný podmořský svět, vesmírnou krajinu či lesní zákoutí.

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video