Miroslava Ježková ze Žatce maluje celý život. Každoročně jsou její díla součástí několika výstav

Hedvika Mašková 2021-02-25 16:00:00

Miroslavu Ježkovou provází malování už od mládí. První kresebné zkušenosti získala na žatecké základní umělecké škole pod vedením Otto Bataly. Je členkou několika výtvarných sdružení a již přes třicet let navštěvuje lidovou akademii Kamila Sopka v Chomutově. Svému koníčku zůstává věrná dodnes. Její práce mají pestrou škálu, od olejomaleb, přes malované brože až po enkaustické obrázky. Každoročně jsou součástí samostatných i společných výstav.

Jako malá navštěvovala Miroslava Ježková výtvarný obor na Základní umělecké škole, který v roce 1962 založil a vedl Otto Batala, díky němuž dosahovali žáci výborných výsledků. Následně získala zkušenosti v semináři u akademického malíře Švihly a profesora Němčického. Již více jak třicet let navštěvuje lidovou akademii u akademického malíře Kamila Sopka v Chomutově, který je dle jejích slov výborným pedagogem. Do lidové akademie dojížděla pravidelně vždy každou druhou sobotu v měsíci, ale kvůli koronavirové pandemii už téměř rok žádný kurz neproběhl.

Žatecká amatérská malířka je rovněž členkou lounského sdružení amatérských výtvarníků VOSA, Volného sdružení výtvarníků Chomutov i Sdružení výtvarníků ČR.

,,Nejprve jsem začala s malováním broží. Jejich prodejem jsem se dokázala před revolucí a krátce po ní velmi slušně uživit. Na-víc jsem vytvářela menší obrázky doplněné sušenými květy, které byly v dřívější době velmi moderní. Dnes už maluji obrazy hlavně pro radost,“ říká Miroslava Ježková a s úsměvem doplňuje: ,,Jelikož pracuji v pojišťovnictví, moc času na malování mi nebývá. Těším se na důchod, až budu mít více času.“

Tvorba žatecké výtvarnice se zabývá realistickými studiemi krajiny, kde je barevnost zúžena na hnědozelené odstíny mírně stylizující kubizace. Její další tvorba využívá surrealistické principy. ,,Maluji téměř všechno – krajinu, abstrakci, zátiší i zvířata. Do lidských postav se ale moc nehrnu,“ vysvětluje Miroslava.

Díla paní Ježkové jste měli možnost shlédnout na výstavách v Městském divadle v Žatci, Křížově vile nebo dříve v budově bývalého posádkového domu armády. V roce 2018 měla velkou samostatnou výstavu ke svému životnímu jubileu v Chomutově. Zde bylo k vidění osm desítek jejích obrazů. Každoročně vystavuje také společně se členy sdružení amatérských výtvarníků VOSA Louny.

Své obrazy rovněž prodává. Vytvářela několik děl i na zakázku. ,,Mrzí mě, že si dnes většina lidí místo originálních malovaných obrazů kupuje papírové plakáty nebo reprodukce,“ podotýká výtvarnice, jejíž olejomalby lze zakoupit v bývalém Ateliéru M či v Tabáku v Masarykově ulici.

V poslední době Miroslava Ježková maluje ještě na kamínky a dělá také enkaustiku. ,,Ta mě hrozně baví! Jde o voskové obrázky, ze kterých vytvářím přáníčka, série obrazů nebo záložky do knih. Maluji nejrůznější abstrakce. Je krásné, že při enkaustice nikdy nevíte, co udělá. Říkám tomu kouzlo nechtěného,“ popisuje M. Ježková malířskou techniku enkaustiky. Její enkaustické obrázky připomínající tajemný podmořský svět, vesmírnou krajinu či lesní zákoutí.

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video