Miroslava Ježková ze Žatce maluje celý život. Každoročně jsou její díla součástí několika výstav

Hedvika Mašková 2021-02-25 16:00:00

Miroslavu Ježkovou provází malování už od mládí. První kresebné zkušenosti získala na žatecké základní umělecké škole pod vedením Otto Bataly. Je členkou několika výtvarných sdružení a již přes třicet let navštěvuje lidovou akademii Kamila Sopka v Chomutově. Svému koníčku zůstává věrná dodnes. Její práce mají pestrou škálu, od olejomaleb, přes malované brože až po enkaustické obrázky. Každoročně jsou součástí samostatných i společných výstav.

Jako malá navštěvovala Miroslava Ježková výtvarný obor na Základní umělecké škole, který v roce 1962 založil a vedl Otto Batala, díky němuž dosahovali žáci výborných výsledků. Následně získala zkušenosti v semináři u akademického malíře Švihly a profesora Němčického. Již více jak třicet let navštěvuje lidovou akademii u akademického malíře Kamila Sopka v Chomutově, který je dle jejích slov výborným pedagogem. Do lidové akademie dojížděla pravidelně vždy každou druhou sobotu v měsíci, ale kvůli koronavirové pandemii už téměř rok žádný kurz neproběhl.

Žatecká amatérská malířka je rovněž členkou lounského sdružení amatérských výtvarníků VOSA, Volného sdružení výtvarníků Chomutov i Sdružení výtvarníků ČR.

,,Nejprve jsem začala s malováním broží. Jejich prodejem jsem se dokázala před revolucí a krátce po ní velmi slušně uživit. Na-víc jsem vytvářela menší obrázky doplněné sušenými květy, které byly v dřívější době velmi moderní. Dnes už maluji obrazy hlavně pro radost,“ říká Miroslava Ježková a s úsměvem doplňuje: ,,Jelikož pracuji v pojišťovnictví, moc času na malování mi nebývá. Těším se na důchod, až budu mít více času.“

Tvorba žatecké výtvarnice se zabývá realistickými studiemi krajiny, kde je barevnost zúžena na hnědozelené odstíny mírně stylizující kubizace. Její další tvorba využívá surrealistické principy. ,,Maluji téměř všechno – krajinu, abstrakci, zátiší i zvířata. Do lidských postav se ale moc nehrnu,“ vysvětluje Miroslava.

Díla paní Ježkové jste měli možnost shlédnout na výstavách v Městském divadle v Žatci, Křížově vile nebo dříve v budově bývalého posádkového domu armády. V roce 2018 měla velkou samostatnou výstavu ke svému životnímu jubileu v Chomutově. Zde bylo k vidění osm desítek jejích obrazů. Každoročně vystavuje také společně se členy sdružení amatérských výtvarníků VOSA Louny.

Své obrazy rovněž prodává. Vytvářela několik děl i na zakázku. ,,Mrzí mě, že si dnes většina lidí místo originálních malovaných obrazů kupuje papírové plakáty nebo reprodukce,“ podotýká výtvarnice, jejíž olejomalby lze zakoupit v bývalém Ateliéru M či v Tabáku v Masarykově ulici.

V poslední době Miroslava Ježková maluje ještě na kamínky a dělá také enkaustiku. ,,Ta mě hrozně baví! Jde o voskové obrázky, ze kterých vytvářím přáníčka, série obrazů nebo záložky do knih. Maluji nejrůznější abstrakce. Je krásné, že při enkaustice nikdy nevíte, co udělá. Říkám tomu kouzlo nechtěného,“ popisuje M. Ježková malířskou techniku enkaustiky. Její enkaustické obrázky připomínající tajemný podmořský svět, vesmírnou krajinu či lesní zákoutí.

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ A MATRIKÁŘ/MATRIKÁŘKA OBCE HŘIVICE

Starosta obce Hřivice vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce SAMOSTATNÉ/HO ÚČETNÍ/HO A MATRIKÁŘKY/MATRIKÁŘE OBCE HŘIVICE s předpokladem trvalého pracovního poměru na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu www.hrivice.cz. Pro více informací kontaktujte starostu obce na uvedeném telefonu nebo e-mailu.
Tel.: 606 686 797
WWW: https://www.hrivice.cz/obecni-urad/uredni-deska/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-samostatne-ucetni-a-matrikarky-14413.html?ftr
E-mail: starosta@hrivice.cz


VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT

SOCIÁLNÍ SLUŽBY CHOMUTOV (Písečná 5030, 430 04 Chomutov) nabízí volné pracovní místo VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT NA DOMOVĚ PRO SENIORY PÍSEČNÁ NEBO NA DOMOVĚ PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PÍSEČNÁ. Požadavky: SŠ zdravotnické vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání - obor všeobecná sestra, praxe výtána, ale vhodné i pro absolventy, znalost práce na PC. Nástup možný ihned.
Kontakt: Ing. Pavlína Dvořáková
Tel.: 728 842 114
E-mail: dvorakova@soschomutov.cz


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video