Úvod   /   Publicistika   /   Bonzáctví kvete

Bonzáctví kvete

Redakce 2021-02-24 11:08:00

Seriózní noviny se anonymy nezabývají. Jsou ale i výjimky. Do redakce nám přišel nepodepsaný dopis, upozorňující na údajné poklesky bývalého zaměstnance žateckého divadla, kterýžto na minulém jednání zastupitelstva města naopak upozornil na možný střet zájmů současného ředitele tohoto kulturního stánku. Samozvaný kritik prý má sám máslo na hlavě! Měl údajně čachrovat s koronavirovými kompenzacemi. Nedalo nám to a reakcí na anonym je tento sloupek na téma, co v současné době vede lidi k udavačství a proč se více než třicet let po revoluci bojí pod svá sdělení a názory podepsat.

Češi prý mají bonzáctví v krvi. Na své kolegy a příbuzné ochotně donášeli za nacistického i komunistického režimu a také v nynějších časech karantény musí policie řešit řadu oznámení ve stylu „dívám se na souseda, sedí na balkóně a nemá roušku“. Čím to, že ,,práskačství“ neupadá, ale naopak stále narůstá? Živnou půdu pro donašeče vytváří například populární a všudepřítomné sociální sítě, kde si lidé mohou skrz anonymní profily veřejně rýpnout do kohokoli se jim zlíbí.

Darem z nebes pro udavače se v předchozích letech stalo rovněž zavedení EET pokladen, kdy Ministerstvo financí odstartovalo loterii Účtenkovka, která měla motivovat občany k tomu, aby vyžadovali při nákupu účtenku. Tím měla být podpořena kontrola obchodníků a tedy i výběr daní. Účtenkovka, která byla minulý rok v dubnu kvůli úspoře ve státním rozpočtu zrušena, se snažila vychovat národ deseti milionů kontrolorů. Zkrátka ,,kdo neudává, okrádá rodinu“.

Ve výčtu nabádání k ,,bonzáctví” mohu směle pokračovat. Díky aplikaci Čistý komín lze například bez větší námahy vytrestat své nepohodlné sousedy a dát je do hledáčků úředníků, kteří je budou moci na základě udání navštívit, vlézt jim do domu, prošmejdit kamna i komín a obhlédnout, co vše je v jejich domácnosti ještě v nepořádku. Udávat a hlásit případy nepravostí, a to se zárukou anonymity, mohou v dnešní době čeští občané snadno a rychle pomocí hned několika nástrojů.

Celé mi to připomíná kreslený vtip od Pavla Kantorka, kde na pohled nesympatický a zanedbaný hlodavec vemlouvavě říká kočce: ,,Uklidni se, já nejsem myš, já jsem krysa a přišla jsem ti říct, kde se myši schovávají!“    

Hedvika Mašková
s přispěním T. Skřipského


Foto: pexels.com

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz


OPERÁTOR VÝROBY a SKLADNÍK

Pracovní příležitost v Podbořanech, mzda až 26 500,- Kč! Pracujte u jednoho z nejlepších zaměstnavatelů na Podbořansku! Valeo Podbořany nabírá SKLADNÍKY a OPERÁTORY VÝROBY. Smlouva na neurčito, 28 dní volna, vhodné pro ženy, muže a absolventy, plně hrazené stravenky, práce na 3 směny.
Kontakt: Zdenka Hlavánová
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com


KUCHAŘ/KA

Restaurace U ŽIDA, Česká 182, Louny hledá kuchaře/ku. Info: uzida@restauraceuzida.cz; tel.: 603193198.
Tel.: 603193198
E-mail: uzida@restauraceuzida.cz


TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C)

Práce v Žatci s dobrým platovým ohodnocením! Prefa Žatec s.r.o., česká firma s férovým přístupem hledá zaměstnance na pozice: TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C). Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hod., stravenkový paušál, týden dovolené navíc. Požadujeme vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Přehrát video
Žatec: Na zahradě MŠ U jezu vznikají vrbové stavby

Další zajímavé prvky přibudou na školkové zahradě v Podměstí. Děti z MŠ U jezu - Mašinka se mají na co těšit.

Přehrát video