Klid v Buškovicích narušili filmaři. Přijeli natáčet film Na západní frontě klid

Alla Želinská 2021-03-15 23:29:00

V pondělí 15. března kolem Buškovic bylo rušno. Už od brzkého rána místními opečovávaný lesík a cestu, prostor u kostela i cestu na Brody obsadili filmaři. Probíhal zde natáčecí den snímku Na západní frontě klid. Zahraniční produkce si vybrala okolí vesničky u Podbořan pro scény s pochodujícím vojskem, polní kuchyní… A tak kromě početného filmového štábu se „na place“ pohybovalo několik desítek „vojáků“ - komparzistů. Film se natáčí také v Postoloprtech a okolí, tamní statek si produkce vybrala pro scénu polní nemocnice.

Půjde o novou filmovou adaptaci knihy, jejímž autorem je slavný německý pacifistický spisovatel Erich Maria Remarque. Práva na adaptaci slavného válečného románu získal pro sebe Netflix. Postavu vojáka Paula Bäumera si ve filmu zahraje španělský herec Daniel Brühl (Rivalové, Hanebný pancharti). Snímek by měl být, podle informací v médiích, jedním z historicky nejdražších projektů natáčených v Německu a za jeho hranicemi. První klapka padla právě v minulých dnech.

Kniha Na západní frontě klid vyšla poprvé v roce 1929. Je známá pro svůj velice střízlivý a kritický obraz první světové války. Remarque v ní sám bojoval jako člen pěchoty a na stránkách tedy zúročil i své zážitky. Hrdinou a vypravěčem příběhu je voják Paul Bäumer, jenž se od šikany při výcviku dostane až do pekla frontových linií. Vštípený patriotismus se rychle setká s realitou.

Režisérem projektu je německý filmař Edward Berger. Ten se zviditelnil seriály Patrick Melrose a The Terror. Oba dva byly též adaptací knižních předloh a soudě dle reakcí kritiky dopadly na výbornou. 

Román byl již dvakrát zfilmován. Kniha měla při svém prvním vydání takový úspěch, že hollywoodská adaptace vznikla hned rok po něm. Režie se ujal Lewis Milestone (Vzpoura na Bounty, Dannyho jedenáctka). Snímek dostal dva Oscary za nejlepší film roku a nejlepší režii. 

Nový film se natáčí za přísných bezpečnostních opatření. Filmaři jsou k nečekaným novinářům, amatérským fotografům nekompromisní. Všichni účastníci natáčení jsou testovaní na koronavirus a mají přísné regule jak na pohyb v okolí, focení, tak kvůli epidemiologické situaci. „Plac byl hlídaný, ani nikoho nepouštěli se podívat… lidé stáli pod kostelem. Měli jsme výsadu, bydlíme téměř v lesíku, vše bylo vidět i z okna. Ale jakmile jsem si chtěla něco vyfotit, ihned jsem byla upozorněna, že to nesmím,“ komentovala neobvyklé pondělní dopoledne místní obyvatelka Martina M. „Ten lesík má svoje kouzlo. Zažili jsme tu i svatbu, ale tohle byl super zážitek. Škoda, že to byla jen otázka dnešního dopoledne,“ dodala.

Z Buškovic se filmaři odpoledne přesunuli na Brody. Natáčeli také na tankovce u Nepomyšle. V úterý centrem děje pro filmaře jsou Postoloprty. 

Filmový štáb už před několika dny „se zabydlel“ v Postoloprtech, kde se natáčí více scén. „Jsem hrdý na to, že město Postoloprty může hostit tak velkou produkci a tak známému dílu. Scéna polní nemocnice ukáže hrůzy války v nevídané podobě, a to i díky velkému množství herců a komparzistů. To jistě přinese jistá omezení v okolí statku. Věřím však, že povědomí o městě Postoloprty, jeho historie a památek to převýší,“ říká nový majitel Schwarzenberského statku v Postoloprtech Dalibor Konopáč, jenž s manželkou koupil statek teprve před dvěma roky. „Po dvou letech záchrany statku se nám konečně vrací vynaložená práce,“ dodal i vzhledem k natáčení slavného válečného příběhu. 

Snímky: Laurencia Helásková (Buškovice) a Dalibor Konopáč (Postoloprty)


Komentáře

Nabídky práce

VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz


OPERÁTOR VÝROBY a SKLADNÍK

Pracovní příležitost v Podbořanech, mzda až 26 500,- Kč! Pracujte u jednoho z nejlepších zaměstnavatelů na Podbořansku! Valeo Podbořany nabírá SKLADNÍKY a OPERÁTORY VÝROBY. Smlouva na neurčito, 28 dní volna, vhodné pro ženy, muže a absolventy, plně hrazené stravenky, práce na 3 směny.
Kontakt: Zdenka Hlavánová
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com


KUCHAŘ/KA

Restaurace U ŽIDA, Česká 182, Louny hledá kuchaře/ku. Info: uzida@restauraceuzida.cz; tel.: 603193198.
Tel.: 603193198
E-mail: uzida@restauraceuzida.cz


TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C)

Práce v Žatci s dobrým platovým ohodnocením! Prefa Žatec s.r.o., česká firma s férovým přístupem hledá zaměstnance na pozice: TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C). Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hod., stravenkový paušál, týden dovolené navíc. Požadujeme vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Přehrát video
Žatec: Na zahradě MŠ U jezu vznikají vrbové stavby

Další zajímavé prvky přibudou na školkové zahradě v Podměstí. Děti z MŠ U jezu - Mašinka se mají na co těšit.

Přehrát video