Klid v Buškovicích narušili filmaři. Přijeli natáčet film Na západní frontě klid

Alla Želinská 2021-03-15 23:29:00

V pondělí 15. března kolem Buškovic bylo rušno. Už od brzkého rána místními opečovávaný lesík a cestu, prostor u kostela i cestu na Brody obsadili filmaři. Probíhal zde natáčecí den snímku Na západní frontě klid. Zahraniční produkce si vybrala okolí vesničky u Podbořan pro scény s pochodujícím vojskem, polní kuchyní… A tak kromě početného filmového štábu se „na place“ pohybovalo několik desítek „vojáků“ - komparzistů. Film se natáčí také v Postoloprtech a okolí, tamní statek si produkce vybrala pro scénu polní nemocnice.

Půjde o novou filmovou adaptaci knihy, jejímž autorem je slavný německý pacifistický spisovatel Erich Maria Remarque. Práva na adaptaci slavného válečného románu získal pro sebe Netflix. Postavu vojáka Paula Bäumera si ve filmu zahraje španělský herec Daniel Brühl (Rivalové, Hanebný pancharti). Snímek by měl být, podle informací v médiích, jedním z historicky nejdražších projektů natáčených v Německu a za jeho hranicemi. První klapka padla právě v minulých dnech.

Kniha Na západní frontě klid vyšla poprvé v roce 1929. Je známá pro svůj velice střízlivý a kritický obraz první světové války. Remarque v ní sám bojoval jako člen pěchoty a na stránkách tedy zúročil i své zážitky. Hrdinou a vypravěčem příběhu je voják Paul Bäumer, jenž se od šikany při výcviku dostane až do pekla frontových linií. Vštípený patriotismus se rychle setká s realitou.

Režisérem projektu je německý filmař Edward Berger. Ten se zviditelnil seriály Patrick Melrose a The Terror. Oba dva byly též adaptací knižních předloh a soudě dle reakcí kritiky dopadly na výbornou. 

Román byl již dvakrát zfilmován. Kniha měla při svém prvním vydání takový úspěch, že hollywoodská adaptace vznikla hned rok po něm. Režie se ujal Lewis Milestone (Vzpoura na Bounty, Dannyho jedenáctka). Snímek dostal dva Oscary za nejlepší film roku a nejlepší režii. 

Nový film se natáčí za přísných bezpečnostních opatření. Filmaři jsou k nečekaným novinářům, amatérským fotografům nekompromisní. Všichni účastníci natáčení jsou testovaní na koronavirus a mají přísné regule jak na pohyb v okolí, focení, tak kvůli epidemiologické situaci. „Plac byl hlídaný, ani nikoho nepouštěli se podívat… lidé stáli pod kostelem. Měli jsme výsadu, bydlíme téměř v lesíku, vše bylo vidět i z okna. Ale jakmile jsem si chtěla něco vyfotit, ihned jsem byla upozorněna, že to nesmím,“ komentovala neobvyklé pondělní dopoledne místní obyvatelka Martina M. „Ten lesík má svoje kouzlo. Zažili jsme tu i svatbu, ale tohle byl super zážitek. Škoda, že to byla jen otázka dnešního dopoledne,“ dodala.

Z Buškovic se filmaři odpoledne přesunuli na Brody. Natáčeli také na tankovce u Nepomyšle. V úterý centrem děje pro filmaře jsou Postoloprty. 

Filmový štáb už před několika dny „se zabydlel“ v Postoloprtech, kde se natáčí více scén. „Jsem hrdý na to, že město Postoloprty může hostit tak velkou produkci a tak známému dílu. Scéna polní nemocnice ukáže hrůzy války v nevídané podobě, a to i díky velkému množství herců a komparzistů. To jistě přinese jistá omezení v okolí statku. Věřím však, že povědomí o městě Postoloprty, jeho historie a památek to převýší,“ říká nový majitel Schwarzenberského statku v Postoloprtech Dalibor Konopáč, jenž s manželkou koupil statek teprve před dvěma roky. „Po dvou letech záchrany statku se nám konečně vrací vynaložená práce,“ dodal i vzhledem k natáčení slavného válečného příběhu. 

Snímky: Laurencia Helásková (Buškovice) a Dalibor Konopáč (Postoloprty)


Komentáře

Nabídky práce

TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video