Výstava v Galerii U Radnice dokumentuje život a dobu významného rodáka

Hedvika Mašková 2021-07-09 09:40:00

Hudební skladatel, klavírista, publicista a organizátor. To vše byl žatecký rodák Karel Reiner, kterému Spolek Rodáků a přátel města Žatce uspořádal v Galerii U Radnice výstavu, která byla slavnostně zahájena předminulou neděli za účasti významných osob z České republiky i ze zahraničí.

Záštitu nad výstavou ,,Život a doba Karla Reinera“ převzala starostka města Zdeňka Hamousová. Na vernisáži nechyběl ani její kurátor Pavel Straka nebo autor knihy o Karlu Reinerovi ,,Dvakrát zrozený“ Milan Kuna. Z Německa k nám zavítal také předseda Nadačního spolku Saaz/Žatec Otokar Löbl. Zahájení si nenechal ujít ani předseda Židovské obce v Teplicích, pod níž spadá také Žatec, Michael Lichtenstein a poslanec za Ústecký kraj Pavel Růžička, který je členem Meziparlamentní skupiny přátel Česká republika-Izrael. 

Po úvodních slovech pořadatelů výstavy a přizvaných hostů si všichni přítomní návštěvníci mohli poslechnout zpěv a klavírní doprovod od virtuózky Aidy Mujačič z Bosny a Hercegoviny.

,,Výstava se věnuje významnému rodákovi města Žatce, uznávanému skladateli moderní vážné hudby – Karlu Reinerovi. Karel Reiner, který se narodil 27. 6. 1910 a zemřel 17. 10. 1979, byl český hudební skladatel, klavírista a hudební publicista s židovskými kořeny. Otec skladatele, Josef Reiner, byl vrchní kantor v žatecké synagoze. Studoval zpěv ve Vídni. V Žatci také zpěv a klavír vyučoval. Proto syn Karel již od dětství získal základní hudební vzdělání. Po maturitě na německém gymnáziu v Žatci pak studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po ob-sazení Československa Němci byl unesen nacisty do Terezína a Osvětimi, zázrakem tyto útrapy přežil a po velké kariéře v Praze zemřel. Jeho život odráží nádheru i tragédii německo-židovsko-české historie. Již zpočátku se říkalo, že Žatec bude pro Karlův hudební talent příliš malý. Tak ho přitahovalo studovat v kosmopolitní Praze, kam se po válce vrátil. Nicméně přiznal svou lásku ke svému rodnému městu, když v roce 1947 zkomponoval znělku pro Žatec v souvislosti se zaváděním místního rozhlasového vysílání,“ píše v předmluvě katalogu výstavy předseda Spolku rodáků a přátel města Žatce Petr Šimáček.

Co se týče znělky pro Žatec, která během vernisáže výstavy rovněž zazněla, Karel Reiner ji tehdy vytvořil na základě husitské písně, jelikož Žatec byl mezi prvními městy, která se přihlásila za vyznavače obránců kalicha. Město se v roce 1421 proslavilo tím, že se postavilo po bok husitským vojskům, aby jim pomohlo v přesile katolických křižáků. Znělka zkomponovaná Karlem Reinerem zaznívala každý den na počátku místního vysílání rozhlasu po drátě nebo před veřejným hlášením Městského národního výboru. Měla podobu fanfár a byla instrumentována pro žesťový soubor Pražských pozounérů.

Výstava ,,Život a doba Karla Reinera” potrvá do 31. července. 

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video