Vyhlídka u makaků v zooparku už je přístupná

Redakce 2021-09-11 18:54:05

CHOMUTOV (tz) — Jedna z nejoblíbenějších atrakcí v chomutovském zooparku je opět přístupná. Díky kompletně zrekonstruované vyhlídce včetně visutých lávek mohou návštěvníci znovu sledovat dovádivé makaky přímo uprostřed jejich výběhu.

Původní vyhlídku museli dělníci rozebrat, byla totiž ve špatném technickém stavu. Na jejím místě vyrostla nová a pevnější dřevostavba, která respektuje původní myšlenku i vzhled. „Dvě visuté lávky jsou stejně jako ty původní ze dřeva a provazů, vyhlídkové věže máme nově dvě namísto původní jedné. Jedna má stříšku, druhá je nekrytá,“ dodává podrobnosti k nově otevřené atrakci ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová.

Lávky jsou na první pohled stabilnější než ty původní, pochozí lávka není z kulatin, ale prken. Také provazová síť na místě zábradlí působí bezpečněji a je hustější. Kmeny, ze kterých je stavba sestavena, jsou navíc ozdobeny jednoduchými domorodými motivy. Celá stavba vyšla na necelé dva miliony korun, zoopark ji financoval z investičního příspěvku od města.

Oblíbená vyhlídka bylo nepřístupná zhruba rok. Stavbu protáhly opožděné dodávky materiálu a komplikace spojené s protiepidemickými opatřeními. „Mrzelo nás, že jsme kvůli tomu propásli letošní hlavní sezonu,“ přitakává Fryčová, ale jedním dechem dodává, že teď už se zase všichni těší. „Máme radost, že se návštěvníci zase dostanou do bližšího kontaktu s našimi opičáky a užijí si jejich skotačení ve větvích.“

Makak magot je jediný primát, který se vyskytuje v Evropě, konkrétně na Gibraltaru. V zooparku chovají tyto kočkodanovité opičky od roku 1983, tehdy dostal tři darem ze zoologické zahrady v Maroku. Dnes je ve výběhu k vidění skupina pěti makaků.

Další srpnovou novinkou, která obohatila areál zooparku, je čtrnáct nových rozcestníků. Nové směrovky jsou jednoduché, kovové, černé s bílými nápisy. Celkem už jich je po areálu sedmnáct. „Respektují náš nový vizuál a odkazují návštěvníky nejen k občerstvení, dětským atrakcím nebo východům, ale hlavně k výběhům a expozicím konkrétních zvířat. K pandám, charzám, rosomákům, medvědům, dravcům a dalším a dalším,“ doplňuje ředitelka. Původní dřevěné rozcestníky už byly ve špatném stavu a často dokonce nečitelné.

Hlavní sezona zooparku s rozšířenou otevírací dobou pokračuje ještě celé září, jen zoovláček Amálka a Safari Expres už budou jezdit pouze o víkendech. „Věříme, že bude ještě spousta příležitostí zoopark navštívit a nové atrakce si užít,“ uzavírá ohlédnutí za hlavními srpnovými novinkami ředitelka Věra Fryčová.

Foto: hh

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video