Také letos byla u synagogy připomenuta Křišťálová noc

Hedvika Mašková 2021-11-15 10:00:00

Pogrom, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu roku 1938, zasáhl synagogu a židovské obyvatelstvo i v našem městě. Spolky německých a českých rodáků si připomínají Křišťálovou noc a její oběti tradičně každý rok. Letos se vzpomínkový akt konal předminulou sobotu před synagogou.

„Když jsem se přes spleť vodních hadic dostal k mému rodnému domu v Dlouhé ulici, v podstatě vedle synagogy, tak mi maminka vyprávěla, že ráno několik mužů v civilu násilím vtrhlo do židovského chrámu a vydrancovali ho. Když synagoga náhle stála v plamenech, včas zasáhli žatečtí hasiči a za krátko měli oheň v synagoze pod kontrolou,“ vzpomněl uplynulou sobotu žatecký rodák žijící v Německu Peter Klepsch.
Protižidovský pogrom se odehrál v nacistickém Německu a k němu připojeném Rakousku a v Sudetech. Německé úřady tehdy nečinně přihlížely řádění paramilitantních jednotek SA, jejichž členové rozbíjeli skla a výlohy židovských domů, obchodů a synagog. Záminkou pro pogrom byl atentát na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži, Ernsta vom Ratha, který spáchal teprve sedm-náctiletý židovský mladík Herschel Grynszpan.

„Jen díky žateckým rodákům je zde, před synagogou, každoročně vzpomenuto zavražděných žateckých židovských občanů. Tam, kde chybějí informace, se snadno ujme semínko nenávisti, které šíří neonacisté,“ uvedl při vzpomínkovém aktu Michal Lichtenstein, předseda Židovské obce Teplice.

„O židovské historii se ve školách moc neučí a tak dnes mladí nic nevědí o této historii, která byla součástí našeho prostoru bezmála tisíc let. Akcí chceme osvětlovat tato bílá místa v historii hlavně pro mladou generaci,“ vysvětlil poté Petr Šimáček ze Spolku rodáků a přátel města Žatce.

Sobotní akce se zúčastnila také starostka města Zdeňka Hamousová, která připomněla, že se na rozkvětu Žatce ve velké míře podíleli právě židovští obchodníci s chmelem. I jejich výstavní budovy a sklady chmele jsou součástí návrhu do zápisu města do UNESCO. Přítomen byl také majitel synagogy Daniel Černý, který prozradil, že její rekonstrukce by měla být v roce 2023 dokončena.

Akci pořádal s žateckými rodáky německý Nadační spolek Saaz/Žatec, jehož předseda Otokar Löbl do Žatce rovněž vážil cestu, Židovská obec Teplice a Město Žatec. Sobotní shromáždění, hojně navštívené žateckým občany, bylo zakončeno izraelskou písní Shalom Alechem.

Foto: Spolek Rodáků a přátel města Žatce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video