Peruc může přijít o přímé vlaky do Slaného

Lucie Steklá 2021-11-28 23:47:00

Záměr zrušení linky zveřejnil Středočeský kraj, který dopravu na trati objednává, Ústecký kraj tento záměr odsouhlasil.

Peruc (lus) Řada lidí z Peruce jezdí za prací nebo k lékaři do nedalekého Slaného. Díky dobré dostupnosti vlakového spojení se tam dopravují bez větších problémů. Zatím. Středočeský kraj, v němž město Slaný leží, nedávno zveřejnil, že uvažuje o zastavení vlakové dopravy na trati Slaný - Louny. V minulých dnech tento záměr od-souhlasil také Ústecký kraj. Vlaková doprava na zmíněné trati, a tu-díž přímé spojení z Peruce do Slaného, je ohrožena a tím samozřejmě i cestování lidí z Peruce.

Vlakovou dopravu na této trati objednává Středočeský kraj, Ústecký ji spolufinancuje. Pokud se zastupitelé ve středních Čechách rozhodnou dopravu zrušit v roce 2023, bude muset Ústecký kraj zaujmout stanovisko. Pokud by provoz na trati z Loun do Slaného chtěl zachovat, musel by zřejmě provoz dotovat kraj sám, případně za přispění dotčených obcí.

Městys Peruc, společně s Mikroregionem Perucko, zaslal zastupitelům k plánu dopravní obslužnosti připomínky. V něm namítají, že plán rušení dopravy na lince U40 nebyl s dotčenými obcemi projed-nán a návrh na zrušení linky není podložen konkrétními informacemi o vytíženosti linky a nákladech spojených s jejím provozem. Nechybělo ani upozornění, že na cílovém schématu uzlů železniční dopravy od roku 2022 je zřejmý záměr kraje spoj zrušit. Plán obslužnosti také uvádí, že ve spolupráci krajů a obcí se na trase hledá varianta náhrady v podobě zajištění obslužnosti prostřednictvím autobusové linkové dopravy. ,,Hledat tuto náhradu po schválení plánu je již pozdě. Součástí plánu je také plán linkové autobusové dopravy, kde se s žádnou trvalou náhradní autobusovou dopravou nepočítá,“ uvádí obce v dokumentu, který podepsali zástupci obcí Mikroregionu Perucka, městyse Peruc a Vrbna nad Lesy.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje plán dopravní obslužnosti na roky 2022 až 2026 schvaloval v pondělí 1. listopadu. ,,Zcela nepochopitelně se v něm počítá s ústupky vůči Středočeskému kraji, který dlouhodobě usiluje o úplné zrušení vlaků Slaný - Louny a další škrty v úseku Lužná u Rakovníka - Žatec. Tedy o zhoršení dopravy a horší propojení okrajových částí našeho kraje s většími městy ve Středočeském kraji pro naše občany,“ uvedl místostarosta Peruce Jan Vnouček, který se jednání krajských zastupitelů zúčastnil. Podle kraje je trať neperspektivní a v následujícím období ji bude sledovat, až poté se bude rozhodovat o jejím případném zrušení. Perucký místostarosta žádal krajské zastupitele o odložení schválení plánu dopravní infrastruktury Ústeckého kraje, který zmiňuje možné zrušení železničního spoje Louny – Peruc - Slaný. Plán vůbec nebyl předem s dotčenými obcemi projednán. Zastupitelstvo nakonec nepři-jalo návrh zastupitele Filipa Ušáka na odložení schvalování plánu. Nepřijalo ani doplnění usnesení od zastupitele Jaroslava Komínka, který byl v minulém volebním období radním za krajskou dopravu, aby případné rušení spoje muselo schválit zastupitelstvo, a plán beze změn přijalo. ,,O vlakové spojení přijít nechceme a budeme proti tomu bojovat,“ dodal J. Vnouček.

Cílové schéma uzlů v Ústeckém kraji v plánovacím období 2022 až 2026 ukazuje, že se s linkou U40 na trati Louny - Slaný nepočítá. Vyznačena je šedě, k čemuž legenda uvádí: Šedá čerchovaná linka je určená ke zrušení.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Škola škole: ředitel GSOŠ Podbořany a manažerka Nadace Via

V úvodu charitativního koncertu Jiří Marhold spolu s Vendulou Humlovou poděkoval organizátorům a přispěvatelům za neutuchající zájem pomáhat. V tomto případě dětem a uprchlíkům v Koločavě. 27. 5. 22

Přehrát video
Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video