Strážce vodní elektrárny Milan Gola: Síla vody pomáhá chránit životní prostředí

Aleš Stroukal 2022-01-11 18:37:00

Na levém břehu řeky Ohře poblíž obcí Lenešice a Březno u Postoloprt hlídá malou vodní elektrárnu.

Lenešice - Nedávno jsem si koupil knížku Zdeňka Svěráka Strážce nádrže. Vlastním snad celou jeho bibliografii. Téma mě vůbec nenavnadilo, koho by zajímal příběh o hrázném-důchodci, který pravidelně posílá písemná hlášení na centrálu. Koho by tohle zajímalo, myslel jsem, ale mýlil jsem se. Kniha mi byla inspirací k rozhovoru se strážcem malé vodní elektrárny Milanem Golou, jenž vypráví příběhy, které by mu mohl závidět i takový Zdeněk Svěrák. Potkali jsme se spolu na levém břehu řeky Ohře poblíž obcí Lenešice a Březno u Postoloprt.

Támhle na druhém břehu řeky vidím nějakou velikou ruinu, co vypadá, že byla kdysi asi něčím významným.

To, co vidíte na pravém břehu řeky Ohře, je Steinův mlýn v obci Březno u Postoloprt. Tedy bývalý Steinův mlýn.

A určitě se k němu váže příběh…

Jeho historie je dlouhá, ale vezmu to zkrátka. Ve třicátých letech dvacátého století rodina Steinova výrazně zmodernizovala stávající mlýn, rozšířila ho o pekárenský provoz a výrobu a distribuci elektrické energie. Bohužel pro svůj židovský původ byla celá rodina deportována do koncentračního tábora a majetek arizován, tedy vyvlastněn. Z celé velmi početné rodiny se konce druhé světové války dožila pouze sestřenice bývalého majitele.

A známe její osud?

Známe. Po tom, co v Evropě prožila, se rozhodla s jedním podobně osudem postiženým spoluvězněm starý kontinent opustit a přesunout se do jižní Ameriky. Podnikání měli oba asi v krvi a v Argentině rozjeli velmi úspěšnou firmu na výrobu protéz a zdravotních pomůcek.

A mlýn?

Po únoru 1948 byl mlýn zestátněn. Výroba pokračovala ale dál, avšak pro zanedbávání údržby byl postupně ukončen provoz elektrárny a samotný mlýn fungoval ke konci již jen jako výrobna krmiv. Jeho současný stav je tristní, jak vidíte i přes řeku.

Ano, to je, bohužel, vidět. Já se na vás tak trochu připravoval, tak se ptám, když jste mluvil o té sestřenici, je způsob, jak se zachránila, vyobrazen ve Spielbergově filmu Schindlerův seznam?

No, prý jo. Ze zprostředkovaného vyprávění víme, že při likvidaci koncentračního tábora se s několika dalšími dětmi schovala pod latrínami, tedy respektive v jejich obsahu, díky čemuž přežila.

Pojďme k vlastní elektrárně. Co mi o ní povyprávíte? Poprosím o nějaká konkrétní čísla.

Malá vodní elektrárna Lenešice byla uvedena do provozu 17. dubna 2014. Instalovaný výkon stávající elektrárny je 2 x 350 kw/h, ale reálná výroba za ideálních průtoků je max. 500kw/h. Od uvedení do provozu ušetřila tato elektrárna takřka 25 tisíc tun oxidu uhličitého. (Stejné množství vyprodukuje 6,5 tisíce automobilů za rok - pozn. aut.)

Nyní se nacházíme uvnitř elektrárny, a pokud dobře vidím, jsou tu dvě turbíny. Kolik metrů jsme pod hladinou? Dva, tři?

To přidejte, Aleši. Kdybychom stáli až pod těmi turbínami, tak jsme ve více než desetimetrové hloubce pod hladinou Ohře. Vtokový kanál na každou z obou turbín je takřka pět metrů široký, třicet metrů dlouhý a hloubka v něm dosahuje až devíti metrů.

To je ohromná stavba. Vy jste tady na takovou fabriku sám?

Provoz je sice plně automatický a pod dálkovým dohledem majitelů, nicméně práce pro šikovného správce elektrárny se zde najde vždy dost.

To je dobře. Mimochodem, udělal jsem si fotku tady těch kamenů ve vodě. Proč to tu tak je a k čemu?

Jedná se o takzvaný rybí přechod, který umožňuje migraci ryb a vodních živočichů.

Ne snad, že bych měl takové myšlenky, ale máte nějakou ochranu proti vandalství nebo dokonce terorismu?

Určitě. Celý areál je trvale kamerově monitorován a napojen na pult centrální ochrany.

 Koupete se poblíž elektrárny?

Jen zřídkakdy.

Přinesla vám voda nějakou zvláštní uplavanou věc, třeba obraz, doklady, lahev s dopisem uvnitř? Nebo dokonce nějakou mrtvolu?

Bohužel mrtvoly nejrůznějších zvířat jsou velmi běžné, jinak jsou naše „úlovky“ spíše dokladem toho, jak hnusně se k přírodě chováme - kvanta pet láhví, skleněných láhví, plastů obecně, ale i pračky, ledničky nebo dokonce sedací soupravy.

To snad ne.

Také nechápu, když někdo na chatě poctivě ukládá celý víkend odpad do plastového pytle, který pak před odjezdem pečlivě zauzluje, a místo do kontejneru na kraji osady, kolem kterého musí projet, ho hodí do řeky.


Napsal(a): Aleš Stroukal

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video