Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých

Alla Želinská 2022-09-22 23:30:08

Poprvé po dlouhé době opravený kostel zažil svatbu. Církevní.

Nepomyšl - Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. Chci tě milovat a ctít po celý svůj život, dokud nás smrt nerozdělí… Šestnáct let čekali Monika Zlá a Pavel Bartuška, než se kostel sv. Mikuláše v Nepomyšli opravil, aby si svůj svatební slib řekli právě tady. V sobotu 27. srpna v nádherně vyzdobeném kostele Pavel a Monika si vzájemně udělili svátost manželství a slíbili celoživotní nerozlučitelnost. Snoubence oddal otec Alexander Siudzik, podbořanský farář.

Byla to první svatba v opraveném kostele, jehož rekonstrukce s následnou obnovou středověkých maleb trvala od roku 2007, kdy  byl kostel sv. Mikuláše uzavřen pro veřejnost kvůli havarijnímu stavu. Roku 2011 převzal památku do svého majetku městys, římskokatolická církev mu kostel převedla formou darovací smlouvy. A postupně začaly opravy. Na obnově kostela se Pavel Bartuška aktivně podílel (jeho firma prováděla práce na fasádě památky). Je také místostarostou městyse. Monika pracuje v mateřské škole v Krásném Dvoře jako vedoucí učitelka, spolu s dalšími místními ženami se zasloužila o vznik a fungování mateřského centra Jablíčko z Nepomyšle; pochází z Frýdku Místku, její muž z Nepomyšle. Pro oba je místní kostel neodmyslitelnou součástí jejich domova – v Nepomyšli. Tady si postavili dům, vychovávají a vedou ve víře své dva syny, kteří se narodili v Kadani, ale bydlí zde od narození.

„Jsme věřící a jiný než církevní obřad jsme nechtěli. Čekali jsme šestnáct let, než se kostel opravil, abychom si svůj slib řekli právě tady,“ říkají šťastně novomanželé Monika a Pavel Bartuškovi. Jako svědky měli své blízké a přátele – Kateřinu Pilnou (kamarádka a kolegyně Moniky z MŠ) a Pavlova synovce Pavla Pacovského.

Svatební obřad doprovázela hudbou rodina Šelembových – otec rodiny Michal Šelemba je povoláním restaurátor a i pro něj, jako věřícího a odborníka, kostel sv. Mikuláše je srdeční záležitostí – vrací mu historickou krásu, spolu s dalšími kolegy v oboru odkrývá zapomenuté a v minulých dobách několikrát překryté vzácné gotické malby. Svoji úlohu při svatebním obřadu důstojně a skvěle splnili mladí ministranti farnosti, synové Šelembových.

„Svatba v kostele není pouhým formálním právním aktem, ale znamená něco mnohem víc. Je svátostí. Skrze tuto svátost manželství Bůh vstupuje mezi milující pár, aby ho posvětil a pomáhal jim v letech společného života. Manželství chtěl, naplánoval a dal k němu podnět sám Bůh. Pokud tedy člověk chce manželství co nejlépe pochopit a prožít, musí se s tímto Božím projektem společného života dobře seznámit. Monika a Pavel to beze zbytku splňují…“ uvedl otec Alexander. „Radujeme se z vaší lásky – tu prohlubujte, radujeme se z vaší víry – té se držte, radujeme se z vašeho rozhodnutí být spolu – to upevňujte,“ popřál novomanželům Bartuškovým.

Svatební hostina se konala rovněž v Nepomyšli, v nově opraveném kulturním domě. Přejeme štěstí a lásku! 

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video