Glosa Veroniky Saláškové: Diskusní klub Kruhák

Veronika Salášková 2011-06-15 00:00:00

Podle čeho poznáme centrum každého města? Je to jeho část, kde se nachází většina úřadů, obchodů a restaurací? Nebo spíš místo, kde se během dne shromažďuje větší množství obyvatel města. U řady měst se jedná o totéž místo. Pokud bychom ale chtěli určit, kde se nachází skutečný střed Žatce, vylidněné náměstí Svobody by to asi ani přes všechny obchody, restaurace a radnici nevyhrálo. Skutečné centrem, kde to vře a klokotá a kde se opravdu shlukují lidé, je totiž, příznačně pro město chmele a piva, u sudu na Kruhovém náměstí.

Svůj volný čas sem totiž chodí od rána do večera trávit celá řada očividně se nudících obyvatel. Stalo se jakýmsi meeting pointem – setkávacím bodem. Příchozí se shlukují do celé řady diskusních skupin, roztažených pěkně po všech čtyřech stranách kolem kruhového objezdu. O svá témata se neváhají hlasitě podělit nejen s partou na úplně opačném konci, ale i se všemi kolemjdoucími. Aby odpočali nohám, unaveným často i několikahodinovým stáním opřou se, kde je zrovna možno – o zeď domu, o telefonní budku či o sloupek s řetězy, nebo se rovnou posadí na zídku, či obrubu chmelové kašny. Je-li třeba se posilnit jídlem či pitím, žádný problém, vždyť Technické služby ten svinčík, který na dlažbě zůstane, uklidí. Jejich děti, když už jsou unavené běháním okolo a hrou, kdo se víc připlete spěchajícímu chodci pod nohy, se rády posadí na stojany pro kola, nebo si udělají improvizovanou sedačku a houpačku z řetězů lemujících kruhový objezd. Okolojdoucí, kteří nejsou členy diskusních klubů, se na ně většinou mračí a se zaťatými zuby je míjí. Že by záviděli, že nepatří do party? To těžko. Spíš jim vadí, že se průchod přes Kruhák mění, v případě hustšího zalidnění, v jakýsi slalom mezi jednotlivými skupinami kombinovaný s vymýšlením nových tanečních kroků, nad nimiž by sám tancmistr žasnul, když se snaží nezašlápnout batolící se děti.
V Postoloprtech už mají podobné kluby utrum, nejenom se sezením, ale i s veřejným grilováním. Zastupitelé tam nedávno schválili vyhlášku, která zakazuje posedávání na zídkách, opěradlech laviček, stojanech na kola a dalších věcech, které k tomu nejsou určené na celém území města. Grilování je zakázáno pouze v určitých úsecích. Inspirovali se u Litvínova. Žatci by podobná vyhláška možná také prospěla. Místostarosta Jan Novotný nevyloučil, že by se vedení města v blízké budoucnosti mohlo zabývat otázkou, zda se u těchto měst inspirovat. Nejdříve bude ale třeba vyhodnotit, zda jsou vyhlášky skutečně účinné či nikoli. Tak uvidíme.

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA VÝROBY

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Plat od 21 tisíc + řada benefitů. Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Lucie Čečrlová
Tel.: 415 237 916
E-mail: lucie.cecrlova@radicigroup.com


ZDRAVOTNÍ SESTRA

Nemocnice Kadaň nabízí náborový příspěvek až 35 000,- Kč pro zdravotní sestry a hledá do svých řad kolegyně/kolegy na pozice VŠEOBECNÁ SESTRA PRO INTENZIVNÍ PÉČI NA ODDĚLENÍ JIP, DĚTSKÁ SESTRA, RADIOLOGICKÁ ASISTENTKA, VŠEOBECNÁ SESTRA v oborech chirurgie, interna, ortopedie, pediatrie, gynekologie a porodnictví, intenzivní medicína, anestezie, rtg. Nástup možný IHNED do HPP nebo na DPČ, DPP!
Tel.: 725 425 180
E-mail: benesova@nemkadan.cz


BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám brigádnici na úklid, Žatec, Podbořany, dlouhodobě.
Tel.: 605 885 121


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Do zavedené restaurace v Žatci přijmeme kuchaře a číšníka.
Tel.: 702 536 412


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

V Očihově v neděli 9. 2. přivítali nové občánky

Nejmenším kamarádům a všem hostům malé slavnosti přednesli pásmo básniček děti z MŠ Blšany pod vedením paní učitelky Romany Ptáčkové ;-)

Přehrát video
První vysvědčení dostali žáci 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci

Paní učitelka Jitka Zusková na své žáky nedá dopustit, v pololetí měli nejlepší ohodnocení z celé školy ;-)

Přehrát video