Glosa Veroniky Saláškové: Diskusní klub Kruhák

Veronika Salášková 2011-06-15 00:00:00

Podle čeho poznáme centrum každého města? Je to jeho část, kde se nachází většina úřadů, obchodů a restaurací? Nebo spíš místo, kde se během dne shromažďuje větší množství obyvatel města. U řady měst se jedná o totéž místo. Pokud bychom ale chtěli určit, kde se nachází skutečný střed Žatce, vylidněné náměstí Svobody by to asi ani přes všechny obchody, restaurace a radnici nevyhrálo. Skutečné centrem, kde to vře a klokotá a kde se opravdu shlukují lidé, je totiž, příznačně pro město chmele a piva, u sudu na Kruhovém náměstí.

Svůj volný čas sem totiž chodí od rána do večera trávit celá řada očividně se nudících obyvatel. Stalo se jakýmsi meeting pointem – setkávacím bodem. Příchozí se shlukují do celé řady diskusních skupin, roztažených pěkně po všech čtyřech stranách kolem kruhového objezdu. O svá témata se neváhají hlasitě podělit nejen s partou na úplně opačném konci, ale i se všemi kolemjdoucími. Aby odpočali nohám, unaveným často i několikahodinovým stáním opřou se, kde je zrovna možno – o zeď domu, o telefonní budku či o sloupek s řetězy, nebo se rovnou posadí na zídku, či obrubu chmelové kašny. Je-li třeba se posilnit jídlem či pitím, žádný problém, vždyť Technické služby ten svinčík, který na dlažbě zůstane, uklidí. Jejich děti, když už jsou unavené běháním okolo a hrou, kdo se víc připlete spěchajícímu chodci pod nohy, se rády posadí na stojany pro kola, nebo si udělají improvizovanou sedačku a houpačku z řetězů lemujících kruhový objezd. Okolojdoucí, kteří nejsou členy diskusních klubů, se na ně většinou mračí a se zaťatými zuby je míjí. Že by záviděli, že nepatří do party? To těžko. Spíš jim vadí, že se průchod přes Kruhák mění, v případě hustšího zalidnění, v jakýsi slalom mezi jednotlivými skupinami kombinovaný s vymýšlením nových tanečních kroků, nad nimiž by sám tancmistr žasnul, když se snaží nezašlápnout batolící se děti.
V Postoloprtech už mají podobné kluby utrum, nejenom se sezením, ale i s veřejným grilováním. Zastupitelé tam nedávno schválili vyhlášku, která zakazuje posedávání na zídkách, opěradlech laviček, stojanech na kola a dalších věcech, které k tomu nejsou určené na celém území města. Grilování je zakázáno pouze v určitých úsecích. Inspirovali se u Litvínova. Žatci by podobná vyhláška možná také prospěla. Místostarosta Jan Novotný nevyloučil, že by se vedení města v blízké budoucnosti mohlo zabývat otázkou, zda se u těchto měst inspirovat. Nejdříve bude ale třeba vyhodnotit, zda jsou vyhlášky skutečně účinné či nikoli. Tak uvidíme.

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video