Podzemní chodby: Zasypat nebo zachovat?

Jan Vnouček 2011-06-15 00:05:00

Podbořany – Zasypat nebo zachovat? Problém se týká sítě historických chodeb, jimiž je prošpikováno podzemí Bílého kopce. Státní orgány uznaly, že propadající se štoly jsou pozůstatkem důlní činnosti a jako takové je musejí ze zákona na své náklady zajistit. Díky tomu mohlo minulý týden proběhnout kontrolní jednání.

Pozvaní odborníci, zástupci obvodního báňského úřadu, představitelé městského úřadu a reprezentanti státem pověřené firmy se dohadovali na dalším postupu. „Devadesát procent chodeb je zmapováno a zdokumentováno. Teď se zpracovává návrh, co dál. Většina by se měla trvale zlikvidovat, zaplnit tvrdnoucí směsí popílku a vody. Část ale chceme zachovat jako památku. Sanaci tohoto úseku by město muselo hradit ze svého,“ seznámil s městskými záměry Karel Honzl. Opravit by se mohlo asi dvacet procent starého hornického díla. Optimismus místostarosty ovšem nesdílí tajemník úřadu. „Asi navrhneme radě města všechno zasypat. Po deštích a při tání sněhu se na mnoha místech propadá země. Hrozí havarijní stav a s tím i vysoké výdaje na další rekonstrukci,“ vyhodnotil situaci Martin Gutzer. Další odborné posouzení, které napovědělo více, bylo naplánováno na 7. června. Podle pramenů vzniklo podzemní bludiště na Bílém kopci a širokém okolí v letech 1820 až 1880, kdy se tu těžil arkózový kaolinový pískovec. Některé zdroje se ale přiklánějí až k jeho středověkému původu.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA VÝROBY

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Plat od 21 tisíc + řada benefitů. Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Lucie Čečrlová
Tel.: 415 237 916
E-mail: lucie.cecrlova@radicigroup.com


ZDRAVOTNÍ SESTRA

Nemocnice Kadaň nabízí náborový příspěvek až 35 000,- Kč pro zdravotní sestry a hledá do svých řad kolegyně/kolegy na pozice VŠEOBECNÁ SESTRA PRO INTENZIVNÍ PÉČI NA ODDĚLENÍ JIP, DĚTSKÁ SESTRA, RADIOLOGICKÁ ASISTENTKA, VŠEOBECNÁ SESTRA v oborech chirurgie, interna, ortopedie, pediatrie, gynekologie a porodnictví, intenzivní medicína, anestezie, rtg. Nástup možný IHNED do HPP nebo na DPČ, DPP!
Tel.: 725 425 180
E-mail: benesova@nemkadan.cz


BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám brigádnici na úklid, Žatec, Podbořany, dlouhodobě.
Tel.: 605 885 121


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Do zavedené restaurace v Žatci přijmeme kuchaře a číšníka.
Tel.: 702 536 412


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

V Očihově v neděli 9. 2. přivítali nové občánky

Nejmenším kamarádům a všem hostům malé slavnosti přednesli pásmo básniček děti z MŠ Blšany pod vedením paní učitelky Romany Ptáčkové ;-)

Přehrát video
První vysvědčení dostali žáci 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci

Paní učitelka Jitka Zusková na své žáky nedá dopustit, v pololetí měli nejlepší ohodnocení z celé školy ;-)

Přehrát video