Má prostě dobrý kořínek

Pavel Macák 2013-05-21 09:39:00

Chlumčany – Až neuvěřitelných sto jedna let minulou středu oslavila Marie Bednářová z Chlumčan. Přivítání na místní radnici s malou oslavou a předáním kytice a daru pro ni přichystali zastupitelé obce včele se starostkou Jarmilou Nechanickou. „To jste nemuseli, moc vám děkuju,“ řekla oslavenkyně na úvod. Snímky z oslavy naleznete zde.

Marie Bednářová se narodila na Ukrajině v okrese Kozin 15. května 1912 v rodině volyňských Čechů a dva roky po válce se společně s manželem a dvěma dětmi usadila v Chlumčanech. Měli zde nejprve malé hospodářství a po kolektivizaci vesnice museli začít pracovat ve státním statku. „Maminka i táta milovali práci v zemědělství, hlavně v rostlinné výrobě. Mamka chodila na pole do pozdního věku a ještě nedávno se hrabala na zahrádce. Ale je neposlušná. Už jsem jí to zakazovala. Před několika lety skotačila na zahradě a zlomila nohu a není to tak dlouho, co lezla na žebřík pro třešně, spadla a zlomila si žebro,“ postežovala si na oslavě její dcera Evženie Zemanová (77), která se o maminku stará.
Ten správný recept na stáří jsme nedostali. Stařenka byla v dobré náladě a s chutí se pustila do naservírovaných chlebíčků. Dort odmítla. „Dřív chtěla jíst jen sladké, ale teď se jí chutě nějak vyměnily a pochutná si jen na slaných pokrmech,“ upřesnila dcera. Každopádně sklenku šampaňského neodmítla. Prostě dobrý kořínek, vždyť její manžel také zemřel až v devadesáti letech.
Podle Českého statistického úřadu žilo na začátku letošního roku v okrese Louny pět občanů s rokem narození 1912, z toho byly čtyři ženy (Cítoliby, Chlumčany, Kryry a Podbořany) a jeden muž (Louny). Jedna žena z Nového Sedla má v rodném listu datum narození 1911 a v Postoloprtech měl dokonce jeden muž datum narození 1907.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video