Medailistka z Mistrovství Evropy chodila letos ještě na základku v Lipenci

Veronika Salášková 2013-07-27 01:03:00

Lipenec, Žatec – Na mistrovství Evropy juniorů v Poznani získala plavkyně Lucie Svěcená, ze žateckého klubu Jazzmani, dvě stříbrné medaile. První vybojovala na 100 metrů motýlek a druhé stříbro přidala na poloviční trati. V Polsku také vytvořila nový rekord, když jako první česká plavkyně zaplavala 100 metrů motýlek pod jednu minutu.

Lucie Svěcená oslaví v srpnu své šestnácté narozeniny. Bydlí v Lipenci, kde také navštěvovala ještě v letošním roce místní základní školu. S Lucií jsme si povídali o medailích z mistrovství Evropy, překonání rekordu, jejích plaveckých začátcích, ale i o plánech do budoucna.
Bylo toto vaše první mistrovství Evropy?
Byla jsem už na mistrovství Evropy ve Francii minulý rok, to byla moje první Evropa. Tam jsem byla čtvrtá a šestá.
Jaká byla na Mistrovství Evropy juniorů v Polsku atmosféra?
Atmosféra byla vynikající, ale na tu atmosféru, co jsem zažila na mistrovství světa ve Francii, ta v Polsku neměla.
Pomýšlela jste při odjezdu do Polska na medaili?
Tak rozhodně jsem přemýšlela nad medailí, že by tam ta jedna mohla být na těch sto metrů motýl. Ale na tu padesátku jsem to nečekala, takže jsem velmi spokojená.
Takže bylo velké překvapení, že cinkly dvě medaile?
To rozhodně. Na tu padesátku jsem čekala, že bych mohla být někde kolem pátého místa, protože tam to byl velký souboj. Takže to druhé místo pro mě bylo hodně velké překvapení.
Jak jste ten úspěch oslavila? Slavili jste medaile už v Polsku?
Slavení ještě necháváme, až přijede bratr, který je teď na olympijských hrách mládeže. V Polsku měla být afterparty, ale ta se zrušila.
Jaký to byl pocit, když jste plavala jako první Češka v historii pod jednu minutu? Jaké to bylo překonat ten rekord?
Byl to neskutečný zážitek, ale ten závod utekl tak strašně rychle, že si z něj nic nepamatuju.
Čeho byste chtěla v plavání dále dosáhnout? Jaké jsou vaše další mety a cíle?
Teď pojedu na Mistrovství světa juniorů v Dubaji, tam bych chtěla předvést stejné výsledky – časy jako teď. Chtěla bych se tam dostat do semifinále, větší cíle si radši dávat nebudu. V dalších letech bych chtěla splnit limit na mistrovství světa dospělých a na mistrovství Evropy. Pak jako každého sportovce je i můj sen účast na olympiádě v Riu. Takže uvidíme, co bude dál.
V kolika letech jste začala s plaváním? Kdo vás k němu přivedl?
V roce 2006 jsem v devíti letech začínala plavat a závodit v roce 2007. Nejdříve jsem začala s tancováním a můj bratr začal plavat. Jednou jsem se na něj na trénink zašla podívat, tak mě ta voda nějak lákala. Tak jsem řekla rodičům, že bych to taky chtěla zkusit. Od té doby jsem začala plavat.
Jaké byly vaše první úspěchy? Třeba ještě v žákovské kategorii?
První větší úspěch přišel ve třinácti letech, kdy jsem vyhrála Mistrovství ČR žactva. To byla moje první zlatá medaile.
Kdo vás trénuje?
Trénují mě tři trenéři Jiří Karas, Karel Urban a Ondřej Payma.
Na jakou školu chodíte?
Chodila jsem na Základní školu v Lipenci a teď přecházím na Obchodní akademii do Žatce.
Čím byste chtěla být po skončení střední školy? Plánujete se dál věnovat plavání?
V plavání bych se chtěla ještě víc prosadit. Chtěla bych v něm pokračovat, takže potom bych chtěla jít na nějakou sportovní školu.
Budete mít vůbec prázdniny, nebo to bude přes léto jen samý trénink a příprava?
Teď mám čtrnáct dní volno. Potom budu mít týdenní soustředění s naším oddílem a pak pojedu na čtrnáct dní na soustředění do Prahy a potom mě čeká mistrovství světa v Dubaji.