Pěstitelé chmele prý mohou být v klidu. Vypěstovaný chmel prodají bez problémů

Veronika Salášková 2013-08-16 00:06:00

Okres Louny – Úroda zeleného zlata by měla být letos průměrná, počítají chmelaři. Negativně se na ní podepsala zejména dlouhá zima a deště s povodněmi. Sklizeň tak zřejmě začne o něco později než obvykle. Její začátek se odhaduje okolo 23. srpna. Všechen chmel už je nyní prodaný.

Průběh roku byl letos poněkud složitější na povětrnostní podmínky. Kvůli dlouhé zimě se opozdily jak práce ve chmelnici, tak vývoj samotného chmele o několik dnů. Právě o ně nejspíš začne sklizeň později, odhaduje se, že první štoky by se mohly strhnout okolo 23. srpna. Škody na úrodě napáchaly zejména časté deště, kdy voda stála dlouho ve chmelnicích a chmelaři ji museli odčerpávat. Své vykonaly také lokální záplavy.  Přibližně 250 hektarů chmelnic bylo poškozeno červnovými povodněmi. Chmel se z nich vůbec nebude sklízet, protože uhnil. V okrese Louny byly nejvíce zasaženy chmelnice u Orasic a Obory, kde voda zničila asi 25 hektarů chmele.
Horka, která nastala ve druhé polovině června a v červenci však zdá se nijak tragická nebyla. „Nějaké srážky přece jen spadly. V loňském roce byla sucha horší,“ okomentoval Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR. Bouřky si ale vybraly svou daň v podobě popadaných konstrukcí chmelnic. Na svědomí měly asi 18 hektarů chmelnic u Mutějovi a Nesuchyně na Rakovnicku, u Vojnic na Lounsku a Soběchleb na Podbořansku.
Jak bude chmel kvalitní, se teprve uvidí, případné deště by ještě mohly do sklizně ovlivnit koncentraci hořkých látek v šišticích. Zatím byl proveden první kontrolní odběr, který zkoumal dynamiku čili nárůst alfa kyselin. „Tento odběr byl o něco lepší než v loňském roce,“ srovnal Michal Kovařík.
Chmel se v letošním roce pěstuje na 4318 hektarech. „Odhaduje se, že by výnos mohl činit asi 1160 kilogramů chmele z hektaru,” sdělil Michal Kovařík. Úroda by tak měla být podle odhadů průměrná. Pěstitelé se ale nemusí o odbyt chmele obávat, celá sklizeň je již prodaná. Na snímku návštěvníci Dne otevřených dveří na účelovém hospodářství Chmelařského institutu na Stekníku si na jeho chmelnicích prohlédli různé odrůdy chmele. Foto: Veronika Salášková

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Den otevřených dveří gymnázia v Podbořanech - chemici!

V rámci seznámení se školou studenti mj. předvedli zajímavé chemické pokusy. V pátek 13. ledna 2023 :-)

Přehrát video
Křest knihy Podbořany 660 let od první písemné zmínky

Kniha sepsaná Vojtěchem Peksou a kolektivem autorů popisuje historii města od pravěku po 20. století. V polovině prosince 2022 ji pokřtili a připili na úspěch u čtenářů a dlouhý život.

Přehrát video