Další krok na cestě do UNESCA

Veronika Salášková 2013-11-21 00:15:00

Žatec – Mezi česká města zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO by v nejbližších letech rád přibyl i Žatec. Kandidovat na něj chce se svými chmelařskými budovami. Úsilí Žatce o zápis do prestižního seznamu podpořilo v minulém týdnu hned několik institucí podpisem memoranda. Akce se konala pří-značně v Chrámu chmele a piva. Snímky z podpisu memoranda zde.

Podpis memoranda o spolupráci přípravy zápisu Žatce na seznam UNESCO proběhl v prostorách Restaurace U orloje v Chrámu chmele a piva v rámci konference Pro Památky letos zaměřená na téma Obnova a využívání pivovarů. Za Žatec listinu podepsala starostka Zdeňka Hamousová. Snahu města podpořilo ministerstvo kultury, Ústecký kraj, Národní památkový ústav a z místních Chmelařství družstvo Žatec a spolek Chmelobrana.
Memorandum není prvním krokem, který Žatec pro zařazení na seznam UNESCA podnikl. V letošním roce již proběhla první fáze zpracování tzv. management plánu. Jednalo se o vstupní analytickou část, kdy byly zpracovány podklady, které shrnují důvody, proč se Žatec rozhodl na seznam UNESCA kandidovat a proč je v současnosti už zařazen na indikativní listině. Město na zpracování této fáze management plánu dokonce obdrželo dotaci od ministerstva kultury ve výši 150 tisíc korun. Dále byly vypracovány tzv. pasportizační listy s podrobnými informacemi o jednotlivých konkrétních stavbách v městské památkové zóně a rezervaci. V památkové zóně je vytipováno 75 objektů, mezi něž patří například tradiční sklady a sušárny chmele, areál kapucínského kláštera. V městské památkové rezervaci je jich třináct, mezi nejvýznamnější patří areál Žateckého pivovaru.
Třetí část zahrnuje osm staveb ve zbylých částech města, jedním z objektů je třeba areál bývalého pivovaru Dreher, pozdější Fruta.
Druhá fáze přípravy bude obsahovat ještě podrobnější průzkumy a také návrh ochrany celého tohoto území. Na to by měla do roku 2016 navazovat konkrétní nominační dokumentace. Žatec si od případného úspěchu slibuje nárůst turistického ruchu.

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

ZŠ TGM Podbořany: Poslední školní den a loučení s deváťáky

Školní ráno 30. června ve znamení loučení se školním rokem a pro žáky 9. třídy se školními léty...

Přehrát video
Hlubany Logit: Vyhlášení nejlepších projektů z 12. grantového kola fondu LOGIT

Petr Veselý, Kateřina Valešová a Tomáš Petr z Ústecké komunitní nadace přijeli 28. 6. do Podbořan - firmy Logit, aby předali symbolické šeky zástupcům podpořených organizací a celou akci zaznamenali.

Přehrát video