Zamyšlení Jana Vnoučka nad popravou Jany V. z Nepomyšle

Jan Vnouček 2013-12-05 01:44:00

V bulvárních médiích objevil nový fenomén – skandalizace obyčejných lidí. Obrázkovým novinám už nestačí psát jen o rozvodech politiků, přiživovat se na smrtelných nemocích zpěvaček, referovat o celulitidě modelek nebo se pást na autonehodách hvězdných sportovců. S velkou chutí se v posledních letech zaměřily i na bulvarizaci neznámých tváří. Stačí málo – ocitnout se v blízkosti zajímavé celebrity nebo být součástí nějaké tragédie. Až na výjimky s „hroší“ kůži, které z toho vytřískají pochybný kapitál (např. Ornella Štiková), roznese negativní publicita těmto nebožákům soukromí na kopytech a jako bonus získají doživotní škraloup na pověsti.

Minulých týden se na veřejném pranýři ocitla Jana V.  z Nepomyšle. Veřejnou mediální popravu odstartoval fotograf, který   zachytil, jak si ji bývalý ministr a neúspěšného prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg odvádí v noci domů. A hromosvod všech našich životních zklamání byl na světě.
Místo toho, aby se bulvár pustil do ženatého knížete, který se vydává za konzervativního politika, a přitom tráví noci s   milenkou, rozjeli skandalisti diskreditující kampaň proti snadnějšímu cíli. Hned byly zveřejněny hříchy z dívčiny minulosti a ošklivé pomluvy, které bulváru ochotně donesli někteří její bývalí spolužáci, „dobří“ známí a příbuzní. Každý si tak okamžitě prohlédl její hanbaté fotky a dozvěděl se, že je to „zlatokopka“, „knížecí konkubína“ a další nechutnosti.
A proč o tom píšu? Protože si nemůžu pomoct, ale je mi té mladé ženy líto. Jaký je veřejný zájem zostudit člověka, který  podle všeho trpí komplexem méněcennosti, má problémy se sebeúctou a potřeboval by spíše pomoc psychologa, než veřejnou diskreditaci? Přiznejme si to – žádný! Když se bulvár vrhá na soukromý život politiků, popových hvězd a dalších celebrit, říkám si: dobře jim tak! Je to daň za jejich popularitu, na které vydělávají. Ale jak k tomu přijde obyčejná 25letá holka, která si třeba i ze zištných důvodů nabalila o padesát let staršího milionáře? To je to takový zločin? Není to možná čestné, ale zaslouží si, aby si najednou celá země prohlížela její odhalené snímky pořízené pod vlivem alkoholu a aby se o ní v miliónových nákladech šířily společensky likvidační drby? Z vytažené „špíny“ nevyplývá, že by na rozdíl od noblesního politika někoho podváděla. Chce jen to, co se dnes považuje za úspěch – mít víc peněz a prožít si svých pět minut slávy.  Proto bychom si měli nejprve zamést před vlastním prahem a než po ní hodíme kamenem, vzpomenout si na naše vlastní poklesky. A odpovědět si na otázku, co je vlastně pro morální zdraví téhle společnosti škodlivější, jestli jedna slečna bez zábran, nebo naše závist a pokrytectví? Jan Vnouček, 29.11.2013

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Slavnosti Husitů Smolnice

Taneční rozcvička před posledním soutěžním úkolem.

Přehrát video
Traktoriáda Líšťany

Devátý ročník ,,přehlídky traktorů".

Přehrát video