Městskou kompostárnu v Lounech nepostaví: Stavba by se nevyplatila, cena za odvoz bioodpadu je stejná

Lucie Steklá 2015-11-04 13:08:00

Louny – Městská kompostárna, kterou zvažovala lounská radnice, se stavět nebude. Podle komise pro životní prostředí, která pracuje při radě města Louny a která podmínky pro vznik kompostárny zkoumala, by bylo její vybudování finančně nevýhodné. S nápadem na kompostárnu přišla v první polovině letošního roku rada města, která nyní vzala informaci komise na vědomí.

Městská kompostárna měla řešit nakládání s bioodpadem do dalších let.
Podle analýzy, kterou komise předložila, by byla výstavba kompostárny finančně nákladná. Stavba zařízení by stála dvanáct až čtrnáct milionů korun. „Jak je z analýzy patrné, zpracování odpadu v kompostárně by nás stálo zhruba tisíc korun za tunu. Za stejnou částku nám v současné době sváží a zpracovává bioodpad ve městě Marius Pedersen. Za tisíc korun za tunu,“ uvedla Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku města lounské radnice. Pokud by městská kompostárna byla schopna totéž dělat za stejnou částku, není její stavba ekonomicky přínosná. „Náklady na výstav-bu jsou velmi vysoké. Počítat je třeba také s následnými náklady na provoz,“ dodala.  Z hlediska investičního a provozního se tak projekt na kompostárnu stal pro město nezajímavý. „Pokud nám firma odpad odváží za výhodných podmínek, není nutné cokoliv měnit,“ dodala B. Sunkovská.
Kompostárna mohla vyřešit nakládání s bioodpadem. Město by do ní odváželo odpad získaný při údržbě městské zeleně i vytříděný odpad z domácností. Následný produkt, na živiny bohatý, by do dvou let město využilo samo. Komunálního odpadu tvoří bezmála z poloviny právě bioodpad a je zbytečně odvážen na skládky.
S plošným rozmístěním speciálních kontejnerů na bioodpad do ulic Louny zatím nepočítají. Občané mohou materiál ze zahrádek a domácností odevzdávat ve sběrném dvoře.

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Chomutvo, Kadaň, Klášterec - pomocná síla, pokladní, výdejčí obědů

Pro osoby s částečným zdravotním omezením nabízí v Chomutvě, Kadani a Klášterci firma Veřejné stravování CZ pozice POMOCNÁ SÍLA, POKLADNÍ A VÝDEJČÍ OBĚDŮ.
Kontakt: Andrea Kejvalová
Tel.: 724194195


Žatec, řidič kamionové dopravy.

Hledáme řidiče kamionové dopravy na pravidelnou práci. Denní návraty, po-pá, odjezdy ze Žatce.
Kontakt: Denisa Nakládalová
Tel.: 770 166 685
E-mail: nakladalova@multitrans.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz

Poslední videa

Městské hodiny na věži kostela v Podbořanech jsou opravené

Postaral se o to hodinář Miloš Flossmann.

Přehrát video
Očkovací centrum v Podbořanech

Ve čtvrtek 1. dubna se začalo očkovat - MUDr. Nabbout a sestřička při práci - pacient z Rakovníka.

Přehrát video