Chátrající zámek chce italský majitel prodat: Opravy areálu neproběhly řadu let, prostory jsou zdevastované, náprava se nechystá

Lucie Steklá 2016-02-17 10:09:00

Postoloprty – V oblasti Lounska je několik zámků, bohužel zatím jenom Nový Hrad v Jimlíně se může pyšnit tím, jak vzkvétá. Na lepší časy se blýská v Peruci, kde se do renovace rozsáhlého areálu tamního zámku pustil podnikatel Pavel Ondráček a do dvou let ho chce zpřístupnit veřejnosti.

Ohledně zámku v Postoloprtech se v poslední době začalo opět mluvit. Jeho stav není lhostejný ani tamní radnici, ani obyvatelům města. Zámek, který dříve patřil šlechtickému rodu Schwarzenbergů, totiž stojí přímo v centru Postoloprt. Objekt je zchátralý, stahují se do něj narkomani a bezdomovci. „Na facebooku se lidé ptali, proč se zámkem něco neděláme. Abych situaci kolem zámku lidem přiblížil, věnoval jsem této problematice dvě strany měsíčníku. S majiteli jsme v kontaktu a vždy s nimi řešíme potřebné věci,“ řekl Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt. Spolu s několika dalšími lidmi a správkyní zámku se vydal na prohlídku prostor a sám viděl, v jak špatném stavu zámek je. Žádné větší opravy na zámku neprobíhají již zhruba čtrnáct let.
Trojkřídlá dvoupatrová budova v centru města svým vzhledem nijak dobrou reklamu městu nedělá. Navíc Postoloprty v příštích letech chystají nákladnou rekonstrukci náměstí. Zanedbaný zámek v těsném sousedství určitě nebude působit dobře. Majitel během několika let zamezil vstupu vandalům zazděním či zabedněním vstupů. I přesto jsou prostory zámku cílem častých návštěv osob, které interiér ničí. „Zámek je totálně zdevastovaný. Rok od roku je jeho stav horší, což jsme sami na podzim viděli. Už před lety tam odsud zloději odnesli vše, co šlo zpeněžit. Často tam chodí bezdomovci či drogově závislí. Z chodeb mizí dlažba, po vandalech jsou tam hromady nepořádku,“ dodal Pištora.
„Vlastník by se měl o svůj majetek starat. Do města přijíždí zástupci vlastníka vždy na naše pozvání, když je potřeba vyřešit situaci kolem zámku,“ řekl starosta. Soukromý majitel, jímž je italský podnikatel Mauro Piccinini, se podle zjištění Lounského Pressu snaží chátrající objekt prodat. Na internetových stránkách své firmy ho nabízí v inzerátu. Cena stanovena není, má být dána dohodou.  Vyjádření od vlastníka se nám získat nepodařilo. Správkyně areálu písemně vzkázala, že není oprávněná poskytnout do médií žádné vyjádření.
Současnou podobu má zámek po přestavbě po požáru v roce 1768. Opravil ho Jan ze Schwarzenberga a v majetku jeho rodu zůstal do roku 1947. Později sloužil jako depozitář Státní knihovny ČSR v Praze. V roce 2002 ho knihovna prodává soukromému vlastníkovi, ale k převodu vlastnictví nikdy nedošlo. O dva roky později se vlastníkem zámku stává italský podnikatel Mauro Piccinini.

Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ

Obec Blatno hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Mateřskou školu Blatno. Termín podání přihlášek je do 16. 10. 2019. Bližší info najdete na http://www.blatno-lounsko.cz/.

SERVÍRKA A POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ

Přijmeme servírku a pomocnou sílu do kuchyně na HPP v restauraci v Chomutově.
Tel.: 725 155 297

REGIONÁLNÍ ZÁSTUPCE NA PRODEJ A DISTRIBUCI

Hledáme regionálního zástupce na prodej a distribuci - tepelných čerpadlel a jejich montáže, obory: elektro, instalater, MěR. Zahájení 2020.
E-mail: best.heating@seznam.cz

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Lounech u Luny. Tel. 776 155 255.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízený RD 10 km od Loun, nájemné dohodou. Tel. 604 350 365.

Vzpomínky

Josef Dolan

Odešel, jak si osud přál, ale v našich srdcích žije dál. Dne 18. září 2019 uplyne rok od úmrtí pana Josefa DOLANA. Vzpomíná manželka Věra, syn Josef s manželkou a vnuk s rodinou.

Maruška Davídková

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává… Už je tomu 34 let, co nás opustila paní Maruška DAVÍDKOVÁ, rozená Čapková z Lenešic. Zemřela v 38 letech. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Bratr Ivan, bratranec Jaroslav.

Antonín Máša

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 18. září tomu je jedenáct let, co od nás odešel náš milovaný tatínek, dědeček a strýček pan Antonín MÁŠA z Loun. Stále vzpomínají syn Jaroslav s rodinou, dcery Martina a Lenka s rodinami, sestry Marie a Květa s rodinami a ostatní příbuzní.