Rekonstruce kapličky bude brzy hotova

Redakce 2011-10-31 00:12:00

Lenešice – Na první pohled by se zdálo, že oprava kapličky sv. Jana Nepomuckého nebude náročnou akcí, avšak jistá úskalí realizace opravy se vyskytla. Už jenom ta skutečnost, že poslední oprava se uskutečnila v 70 letech minulého století a měla za následek, že venkovní podoba kapličky po opravě neodpovídala původní skutečnosti. Strůjcům současné renovace stavbičky velmi dobře posloužila publikace „Lenešice“ od Jeronýma Šubrta a publikace „Soupis místních jmen a pomístních názvů Obce Lenešice“ od Jana Tvrzníka. 

Nutno však dodat, že ani jedna z uvedených publikací neobsahuje obsáhlejší informace, zejména o původu sochy sv. Jana Nepomuckého. Z dalších pramenů se uvádí, že kaplička byla postavena v první polovině 18. století. První její oprava proběhla roku 1867 (J. Tvrzník) oprava stála 29 zlatých a 85 krejcarů.
Částka byla uhrazena ze sbírky mezi občany a zbytek doplatila obec. V roce 1892 se uskutečnila rozsáhlá přestavba kapličky lounským stavitelem Karlem Hejzlem nákladem 154 zlatých a 49 krejcarů, které uhradila obec Lenešice v plné výši. Socha sv. Jana Nepomuckého zasluhuje zvláštního zřetele, neboť se jedná, dle vyjádření odborníků, o velmi zdařilé umělecké dílo, které si zasluhuje, abychom se k němu na stránkách tisku vrátili. V současné době je socha restaurována v Akademii výtvarných umění v Praze v rámci studentského programu pod vedením profesora Petra Siegla.
Plánovaný závěr opravy stavby je předpokládán do konce letošního roku. Současný stav napovídá, že by se mohl termín dodržet. Na kompletní rekonstrukci se podílí společnosti T-Mobile, grant Ministerstva kultury, obec Lenešice a Lenešický okrašlovací spolek, kterému přeji hodně sil, zdraví, elánu a pochopení od občanů Lenešic.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video