Rekonstruce kapličky bude brzy hotova

Redakce 2011-10-31 00:12:00

Lenešice – Na první pohled by se zdálo, že oprava kapličky sv. Jana Nepomuckého nebude náročnou akcí, avšak jistá úskalí realizace opravy se vyskytla. Už jenom ta skutečnost, že poslední oprava se uskutečnila v 70 letech minulého století a měla za následek, že venkovní podoba kapličky po opravě neodpovídala původní skutečnosti. Strůjcům současné renovace stavbičky velmi dobře posloužila publikace „Lenešice“ od Jeronýma Šubrta a publikace „Soupis místních jmen a pomístních názvů Obce Lenešice“ od Jana Tvrzníka. 

Nutno však dodat, že ani jedna z uvedených publikací neobsahuje obsáhlejší informace, zejména o původu sochy sv. Jana Nepomuckého. Z dalších pramenů se uvádí, že kaplička byla postavena v první polovině 18. století. První její oprava proběhla roku 1867 (J. Tvrzník) oprava stála 29 zlatých a 85 krejcarů.
Částka byla uhrazena ze sbírky mezi občany a zbytek doplatila obec. V roce 1892 se uskutečnila rozsáhlá přestavba kapličky lounským stavitelem Karlem Hejzlem nákladem 154 zlatých a 49 krejcarů, které uhradila obec Lenešice v plné výši. Socha sv. Jana Nepomuckého zasluhuje zvláštního zřetele, neboť se jedná, dle vyjádření odborníků, o velmi zdařilé umělecké dílo, které si zasluhuje, abychom se k němu na stránkách tisku vrátili. V současné době je socha restaurována v Akademii výtvarných umění v Praze v rámci studentského programu pod vedením profesora Petra Siegla.
Plánovaný závěr opravy stavby je předpokládán do konce letošního roku. Současný stav napovídá, že by se mohl termín dodržet. Na kompletní rekonstrukci se podílí společnosti T-Mobile, grant Ministerstva kultury, obec Lenešice a Lenešický okrašlovací spolek, kterému přeji hodně sil, zdraví, elánu a pochopení od občanů Lenešic.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ A MATRIKÁŘ/MATRIKÁŘKA OBCE HŘIVICE

Starosta obce Hřivice vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce SAMOSTATNÉ/HO ÚČETNÍ/HO A MATRIKÁŘKY/MATRIKÁŘE OBCE HŘIVICE s předpokladem trvalého pracovního poměru na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu www.hrivice.cz. Pro více informací kontaktujte starostu obce na uvedeném telefonu nebo e-mailu.
Tel.: 606 686 797
WWW: https://www.hrivice.cz/obecni-urad/uredni-deska/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-samostatne-ucetni-a-matrikarky-14413.html?ftr
E-mail: starosta@hrivice.cz


VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT

SOCIÁLNÍ SLUŽBY CHOMUTOV (Písečná 5030, 430 04 Chomutov) nabízí volné pracovní místo VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT NA DOMOVĚ PRO SENIORY PÍSEČNÁ NEBO NA DOMOVĚ PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PÍSEČNÁ. Požadavky: SŠ zdravotnické vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání - obor všeobecná sestra, praxe výtána, ale vhodné i pro absolventy, znalost práce na PC. Nástup možný ihned.
Kontakt: Ing. Pavlína Dvořáková
Tel.: 728 842 114
E-mail: dvorakova@soschomutov.cz


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video