Rekonstruce kapličky bude brzy hotova

Redakce 2011-10-31 00:12:00

Lenešice – Na první pohled by se zdálo, že oprava kapličky sv. Jana Nepomuckého nebude náročnou akcí, avšak jistá úskalí realizace opravy se vyskytla. Už jenom ta skutečnost, že poslední oprava se uskutečnila v 70 letech minulého století a měla za následek, že venkovní podoba kapličky po opravě neodpovídala původní skutečnosti. Strůjcům současné renovace stavbičky velmi dobře posloužila publikace „Lenešice“ od Jeronýma Šubrta a publikace „Soupis místních jmen a pomístních názvů Obce Lenešice“ od Jana Tvrzníka. 

Nutno však dodat, že ani jedna z uvedených publikací neobsahuje obsáhlejší informace, zejména o původu sochy sv. Jana Nepomuckého. Z dalších pramenů se uvádí, že kaplička byla postavena v první polovině 18. století. První její oprava proběhla roku 1867 (J. Tvrzník) oprava stála 29 zlatých a 85 krejcarů.
Částka byla uhrazena ze sbírky mezi občany a zbytek doplatila obec. V roce 1892 se uskutečnila rozsáhlá přestavba kapličky lounským stavitelem Karlem Hejzlem nákladem 154 zlatých a 49 krejcarů, které uhradila obec Lenešice v plné výši. Socha sv. Jana Nepomuckého zasluhuje zvláštního zřetele, neboť se jedná, dle vyjádření odborníků, o velmi zdařilé umělecké dílo, které si zasluhuje, abychom se k němu na stránkách tisku vrátili. V současné době je socha restaurována v Akademii výtvarných umění v Praze v rámci studentského programu pod vedením profesora Petra Siegla.
Plánovaný závěr opravy stavby je předpokládán do konce letošního roku. Současný stav napovídá, že by se mohl termín dodržet. Na kompletní rekonstrukci se podílí společnosti T-Mobile, grant Ministerstva kultury, obec Lenešice a Lenešický okrašlovací spolek, kterému přeji hodně sil, zdraví, elánu a pochopení od občanů Lenešic.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video