David Jan Novotný míchá reálné postavy a představy. Literát četl své texty v knihovně

Redakce 2011-10-31 00:00:00

Rakovník – Hned několik přednášek a akcí se sešlo v Rakovníku 6. října. Ráno se zahajovala výstava, večer v šest hodin besedoval s diváky spisovatel Michal Viewegh a dopoledne v deset hodin četl ukázky ze svých děl a besedoval další literát David Jan Novotný.

David Jan Novotný prošel po maturitě řadou povolání: pracoval na poště, jako kočí a pastevec krav u státního statku v Krkonoších, divadelní vrátný, závozník v pekárnách, asistent produkce v Krátkém filmu Praha, uklízeč v divadle SEMAFOR, vrátný ČSA, závozník v mydlovaru, asistent produkce na Barrandově, pomocný dělník v tiskárně, asistent režie v Krátkém filmu. Po absolutoriu FAMU, obor scenáristika a dramaturgie, nastoupil v roce 1977 jako scenárista Filmového studia Barrandov. V roce 1990 byl přijat jako odborný asistent na FAMU na katedru scenáristiky a dramaturgie, kde byl v roce 1997 jmenován docentem a v roce 2001 profesorem. Od roku 1991 rovněž působí na katedře žurnalistiky FSV UK; v letech 2004 – 2007 byl prvním rektorem Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Od roku 2008 přednáší dramaturgii na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Jeho román Sidra Noach z loňského roku obdržel hlavní cenu v literární soutěži Knižního klubu za dosud nevydaný rukopis a byl nominován na cenu Magnesia Litera 2011 v kategorii próza. Na otázku, zda jsou jeho postavy vymyšlené, nebo na základě skutečných lidí, literát prozradil, že postavy skutečně existují: „Ať v reálném životě, literatuře anebo v mé hlavě,“ řekl David Jan Novotný. „Míchám dohromady reálné postavy i představy. Člověk získává inspiraci všude možně – prošel jsem různými povoláními, pásl jsem krávy, jezdil s koňmi, a vždycky jsem pozoroval, co lidé dělají a jak se chovají.  To nasáváte jako houba a když pak chcete vytvořit postavu, když chci popsat například hajného – tak já jsem poznal v krkonošských lesích hodně hajných a složím z nich to, čemu se říká kompozitní fotografie – snímek, ve kterém dáte pět portrétních fotografií dohromady. V románu pak jsou takovéhle postavy i postavy reálné, které znám a mám rád. Nejsou tam žádné postavy, které příliš v lásce nemám.“

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video