Ježíškova vnoučata potěší osamělé seniory

Soňa Šímová 2017-12-06 09:22:34

CHOMUTOV (soš) — Vánoční svátky jsou obdobím, kdy by nikdo neměl být sám, ovšem jsou mezi námi i tací, kteří takové štěstí nemají. Osamoceným seniorům může letošní Vánoce zpříjemnit projekt Ježíškova vnoučata, do kterého se zapojil i chomutovský Domov Harmonie a klidu, jež se momentálně stará o klienty ve věku do 50 do 96 let. O tom, jak mohou lidé pomoci a udělat jim radost, jsem se zeptala zástupkyně ředitelky Domova Lenky Kellerové.

Můžete nám tento projekt přiblížit?

Ježíškova vnoučata jsou projekt Českého rozhlasu. Propojuje osamocené lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar. O projektu jsem se dozvěděla na internetu a byla jsem o něm též informována koordinátorkou Ježíškových vnoučat paní Mariettou Prajslerovou, která mi na základě našeho telefonického rozhovoru zaslala potřebné informace a podklady k přihlášení se do tohoto úžasného projektu. Po obdržení podkladů k přihlášení a hesla jsem naše zařízení Domov harmonie a klidu zaregistrovala.

Jak jste vybírala klienty, které do projektu zapojíte?

Delší dobu jsem s nimi pracovala formou individuálních rozhovorů a nebylo to vždy jednoduché. Tak jsem zjistila co by si opravdu přáli. Klienti, kteří zvládají ještě psát si své přání za mé pomoci napsali vlastní rukou, těm ostatním jsem přání dle jejich sdělení nebo pozorování jejich reakcí, napsala, vytvořila za ně a poslala. Do databáze je vloženo křestní jméno seniora, jeho rok narození, místo, kde se domov nachází, popis daru nebo přání a případně krátké zdůvodnění, proč si senior přeje právě toto.

Jak se přání plní?

V případě, že si v databázi na webu www.jeziskovavnoucata.cz dárce vybere přání nebo věcný dar, je tento označen jako zarezervovaný. Dárce má pak sedm dní na poslání, nebo předání daru a devět dní na splnění přání, nebo na domluvu, kdy bude splněno. V případě, že byl dar doručen, přání splněno nebo přesně domluven termín jeho splnění, označí pracovník domova tuto skutečnost v databázi a přání se přesune do kategorie splněných. Pokud k předání daru nebo splnění přání v termínu nedojde, je přání nebo dar znovu v databázi označen jako volný.

A jaká přání mají vaši klienti?

Jeden z našich klientů miluje hudbu a to hlavně skupinu ABBA, nejraději by si přál setkání s touto skupinou, to jsem mu vysvětlila, že ale nelze, a tak vzhledem k tomu, že je zcela bez rodiny a příbuzných a nemá žádné finanční prostředky, si přál rádio nebo přehrávač s nějakými CD. Doposud jsme suplovali každoročně jeho rodinu my, jako jeho dlouholetá rodina. Vždy jsme se domluvili a něco co si přál mu zakoupili. Bohužel na velké rádio jsme tolik financí neměli. Další klient, který je dlouhodobě upoután na lůžko, a tak každý den hlavně sleduje televizi, hlavně sportovní a publicistické pořady včetně zpráv z domova, mě svým přáním neskutečně překvapil. Přeje si setkání s moderátorem hlavního zpravodajství Reyem Korantengem. Paní Olinka, která miluje knihy a má neustále touhu se vzdělávat, si přála kompletní anatomii lidského těla, kterou si doposud pouze vypůjčovala od personálu. Pro klienty, kteří jsou upoutáni pouze na lůžku a nedokážou již přímo komunikovat se svým okolím, jsme si přáli pořízení terapeutických hraček, jako panenek, panáčků, kočiček, pejsků, do jejich postýlek, aby měli společnost. Neznamená totiž, že když někdo nekomunikuje, nevnímá.

Mohou lidé pomoci - a pomáhají i jinak než zapojením do projektu?

Každý den kolem sebe slyšíme, jak se lidé k sobě chovají ošklivě a nedokážou, nebo nechtějí si pomoci. Já s tímto názorem tak úplně nesouhlasím. Jak při rozhovorech se svými klienty a ostatními lidmi říkám, život je prostě těžký a složitý. Ač se nám někdy zdá, jak moc je nespravedlivý právě k nám, není tomu tak. Z osobní zkušenosti vím, že každá tragédie, ať už je jakákoliv, nás v životě něco naučí a posune někam dál. V našem zařízení se hodně zaměřuji na práci nejen s klienty, ale i s jejich rodinami a na spolupráci ostatními kolegy z jiných zařízení. Velice dobře si uvědomuji, že domov nedokáže nahradit nikdo, ale můžeme se všichni pokusit se tomu co nejvíce přiblížit. A to dokážeme jen ve spolupráci mezi sebou. Jsem velice vděčná, že toto u nás funguje. Máme úžasné sponzory, kteří se o naše klienty překrásně starají. Už teď máme díky nim pečené vánoční cukroví pro klienty, vánočky, dorty a zajištěné obložené mísy. Také pro naše lidičky zajistili mikulášské posezení včetně pro-gramu a stravy. Zkrátka a dobře je mezi námi stále spoustu krásných a úžasných lidí, kteří pomáhají druhým ať už jako jednotlivci nebo schovaní v překrásném projektu jako jsou Ježíškova vnoučata. Děkuji jim všem.

Jak u vás vlastně probíhají svátky?

Každý rok na Štědrý den se s klienty setkáme a předáme jim dárečky od nás, od vedení Domova. Loni to byly hrnečky se jmény klientů. Letos to bude zatím překvapení.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

KLIENTSKÝ PRACOVNÍK POŠTY

Česká pošta (pobočka Žatec) přijme pracovníky na pozici KLIENTSKÝ PRACOVNÍK. Náplň práce: Pomoc klientům s odesíláním pošty, vyplácení poukázek a důchodů, vydávání zásilek a další.... Možnost nástupu i bez praxe, rádi vás zaučíme, možnost kariérního růstu, po roce smlouva na dobu neurčitou. Nabízíme: zajímavé platové ohodnocení + benefity, atraktivní prac. doba, 5 týdnů dovolené a příspěvek na ní, stravenky, příspěvky na sportovní a kulturní akce.
Kontakt: Petr Velký
Tel.: 954 303 398
E-mail: velky.petr@cpost.cz

PROVOZNÍ MONTÉR (ELEKTROMONTÉR)

Martia a. s. přijme zaměstnance na pozici PROVOZNÍ MONTÉR (ELEKTROMONTÉR) do divize Služby pro distribuci pracoviště Žatec. Požadujeme: vzdělání SO/ÚSO elektrotechnické zaměření, platné osvědčení z vyhl. 50/78 Sb. min. §5, ŘP sk. B. Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, zaměstnanecké půjčky, příspěvek na penzijní spoření a při dlouhodobé nemoci. V případě zájmu nás kontaktujte na uvedeném telefonu nebo e-mailu.
Tel.: 774 234 865
E-mail: personalni.oddeleni@martia.cz

TRUHLÁŘ, TESAŘ, ZEDNÍK, ZÁMEČNÍK, BETONÁŘ

PREFA ŽATEC s.r.o. přijme zaměstnance na pozice TRUHLÁŘ, TESAŘ, ZEDNÍK, ZÁMEČNÍK, BETONÁŘ. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého prac. úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatec. Dále přijmeme TECHNIKA DO VÝROBY - požadujeme střední školu stavebního směru ukončenou maturitní zkouškou, ŘP skupiny B. Dále na částečný úvazek přijmeme pracovníka technického zaměření (strojní, elektro) - vhodné i pro důchodce.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 415 726 222
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OPERÁTOR CNC MECHATRONICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČ KOVŮ

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec (Mostecká 2580, 438 01 Žatec) přijme zaměstnance na pozici OPERÁTOR CNC MECHATRONICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČ KOVŮ. Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruh), stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů, kontrola nastavení strojů a nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu, provádění kontrolních měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní, znalost řídícího systému Fagor, znalost čtení technických výkresů, schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, zajímavou práci, odpovídající mzdové ohodnocení, benefity v rámci sociálního programu. Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte na uvedený telefon.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: vlcek@chmelarstvi.cz

ÚČETNÍ

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec (Mostecká 2580, 438 01 Žatec) přijme zaměstnance na pozici ÚČETNÍ. Náplň práce: Zpracování mezd a daní. Požadujeme: min ÚSO vzdělání - ekonomické, základní znalosti v oblasti daní a mezd, práce na PC. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, zajímavou práci, odpovídající mzdové ohodnocení, benefity v rámci sociálního programu. Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte na uvedený telefon.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: vlcek@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Piráti z Karibiku

Život pirátů z Karibiku předvedly děti z Mateřské školy Alergo Žatec vedené učitelkami V. Lhotskou a M. Sádovskou.

Přehrát video
Jarní probuzení

Probuzeni a na jaro připraveni a dopravních předpisů znalí jsou žáčci z Mateřské školy ČSA Louny spolu s učitelkami P. Zabloudilovou a Z. Leličovou.

Přehrát video
Jaro se blíží

VYZVEDNEME VAŠE KOLO U VÁS DOMA, PŘIPRAVÍME HO NA JARO A ZASE PŘIVEZEME NAZPĚT - PO ŽATCI ZDARMA!! KOLA - SPORT Petr Glaser Nám. Svobody 151, Žatec, tel.: 415 710 976, mob.: 773 588 575. Facebook: Glaser jízdní kola Žatec.

Jaro se blíží

VYZVEDNEME VAŠE KOLO U VÁS DOMA, PŘIPRAVÍME HO NA JARO A ZASE PŘIVEZEME NAZPĚT - PO ŽATCI ZDARMA!! KOLA - SPORT Petr Glaser Nám. Svobody 151, Žatec, tel.: 415 710 976, mob.: 773 588 575. Facebook: Glaser jízdní kola Žatec.

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt v OV, velikost 1+1, Žatec, ulice Černobýla, 5. patro, výtah. Tel.: 602 229 589. Cena dohodou. RK nevolat.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám zahradu Na Losech v Lounech. Volejte č. 704 760 372.

Vzpomínky

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2018 vzpomeneme druhé výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. uplyne 1 rok, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Miroslav Hosingr

Dne 23. března tomu bude 15 let, co nás navždy opustil pan Miroslav HOSINGR z Loun. Stále vzpomínají a za vzpomínku všech, kdo ho znali a měli rádi, děkují synové Jiří a Miroslav s rodinou.