Ježíškova vnoučata potěší osamělé seniory

Soňa Šímová 2017-12-06 09:22:34

CHOMUTOV (soš) — Vánoční svátky jsou obdobím, kdy by nikdo neměl být sám, ovšem jsou mezi námi i tací, kteří takové štěstí nemají. Osamoceným seniorům může letošní Vánoce zpříjemnit projekt Ježíškova vnoučata, do kterého se zapojil i chomutovský Domov Harmonie a klidu, jež se momentálně stará o klienty ve věku do 50 do 96 let. O tom, jak mohou lidé pomoci a udělat jim radost, jsem se zeptala zástupkyně ředitelky Domova Lenky Kellerové.

Můžete nám tento projekt přiblížit?

Ježíškova vnoučata jsou projekt Českého rozhlasu. Propojuje osamocené lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar. O projektu jsem se dozvěděla na internetu a byla jsem o něm též informována koordinátorkou Ježíškových vnoučat paní Mariettou Prajslerovou, která mi na základě našeho telefonického rozhovoru zaslala potřebné informace a podklady k přihlášení se do tohoto úžasného projektu. Po obdržení podkladů k přihlášení a hesla jsem naše zařízení Domov harmonie a klidu zaregistrovala.

Jak jste vybírala klienty, které do projektu zapojíte?

Delší dobu jsem s nimi pracovala formou individuálních rozhovorů a nebylo to vždy jednoduché. Tak jsem zjistila co by si opravdu přáli. Klienti, kteří zvládají ještě psát si své přání za mé pomoci napsali vlastní rukou, těm ostatním jsem přání dle jejich sdělení nebo pozorování jejich reakcí, napsala, vytvořila za ně a poslala. Do databáze je vloženo křestní jméno seniora, jeho rok narození, místo, kde se domov nachází, popis daru nebo přání a případně krátké zdůvodnění, proč si senior přeje právě toto.

Jak se přání plní?

V případě, že si v databázi na webu www.jeziskovavnoucata.cz dárce vybere přání nebo věcný dar, je tento označen jako zarezervovaný. Dárce má pak sedm dní na poslání, nebo předání daru a devět dní na splnění přání, nebo na domluvu, kdy bude splněno. V případě, že byl dar doručen, přání splněno nebo přesně domluven termín jeho splnění, označí pracovník domova tuto skutečnost v databázi a přání se přesune do kategorie splněných. Pokud k předání daru nebo splnění přání v termínu nedojde, je přání nebo dar znovu v databázi označen jako volný.

A jaká přání mají vaši klienti?

Jeden z našich klientů miluje hudbu a to hlavně skupinu ABBA, nejraději by si přál setkání s touto skupinou, to jsem mu vysvětlila, že ale nelze, a tak vzhledem k tomu, že je zcela bez rodiny a příbuzných a nemá žádné finanční prostředky, si přál rádio nebo přehrávač s nějakými CD. Doposud jsme suplovali každoročně jeho rodinu my, jako jeho dlouholetá rodina. Vždy jsme se domluvili a něco co si přál mu zakoupili. Bohužel na velké rádio jsme tolik financí neměli. Další klient, který je dlouhodobě upoután na lůžko, a tak každý den hlavně sleduje televizi, hlavně sportovní a publicistické pořady včetně zpráv z domova, mě svým přáním neskutečně překvapil. Přeje si setkání s moderátorem hlavního zpravodajství Reyem Korantengem. Paní Olinka, která miluje knihy a má neustále touhu se vzdělávat, si přála kompletní anatomii lidského těla, kterou si doposud pouze vypůjčovala od personálu. Pro klienty, kteří jsou upoutáni pouze na lůžku a nedokážou již přímo komunikovat se svým okolím, jsme si přáli pořízení terapeutických hraček, jako panenek, panáčků, kočiček, pejsků, do jejich postýlek, aby měli společnost. Neznamená totiž, že když někdo nekomunikuje, nevnímá.

Mohou lidé pomoci - a pomáhají i jinak než zapojením do projektu?

Každý den kolem sebe slyšíme, jak se lidé k sobě chovají ošklivě a nedokážou, nebo nechtějí si pomoci. Já s tímto názorem tak úplně nesouhlasím. Jak při rozhovorech se svými klienty a ostatními lidmi říkám, život je prostě těžký a složitý. Ač se nám někdy zdá, jak moc je nespravedlivý právě k nám, není tomu tak. Z osobní zkušenosti vím, že každá tragédie, ať už je jakákoliv, nás v životě něco naučí a posune někam dál. V našem zařízení se hodně zaměřuji na práci nejen s klienty, ale i s jejich rodinami a na spolupráci ostatními kolegy z jiných zařízení. Velice dobře si uvědomuji, že domov nedokáže nahradit nikdo, ale můžeme se všichni pokusit se tomu co nejvíce přiblížit. A to dokážeme jen ve spolupráci mezi sebou. Jsem velice vděčná, že toto u nás funguje. Máme úžasné sponzory, kteří se o naše klienty překrásně starají. Už teď máme díky nim pečené vánoční cukroví pro klienty, vánočky, dorty a zajištěné obložené mísy. Také pro naše lidičky zajistili mikulášské posezení včetně pro-gramu a stravy. Zkrátka a dobře je mezi námi stále spoustu krásných a úžasných lidí, kteří pomáhají druhým ať už jako jednotlivci nebo schovaní v překrásném projektu jako jsou Ježíškova vnoučata. Děkuji jim všem.

Jak u vás vlastně probíhají svátky?

Každý rok na Štědrý den se s klienty setkáme a předáme jim dárečky od nás, od vedení Domova. Loni to byly hrnečky se jmény klientů. Letos to bude zatím překvapení.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

STRÁŽNÍK POLICIE MĚSTA LOUNY

Městská policie Louny vyhlašuje výběrové řízení na funkci STRÁŽNÍKA. Naborový příspěvek ve výši 100 tisíc korun. Zájemci se mohou hlásit na služebně MěP Louny, ul. Osvoboditelů 512.
Tel.: 415 653 887
E-mail: martin.svoboda@mplouny.cz

ELEKTROMONTÉR

Společnost HANZL ELEKTROMONTÁŽE s r. o. přijme do svého týmu ELEKTROMONTÉRA. Požadujeme: ÚSO/SŠ vzdělání technického, elektro, ŘP B+E, komunikativnost, samostatnost, zodpovědnost. Nástupní plat 26 000,- Kč. Více informací na uvedeném telefonu.
Tel.: 775 234 861
E-mail: hanzl@montaze-elektro.cz

STROJNÍK ČESAČKY

Pro sklizeň chmele hledáme STROJNÍKY ČESAČEK. Pracoviště v okolí Loun. Termín nástupu srpen 2018.
Tel.: 731 107 765

PRACOVNÍK DO VÝROBY

Výrobní podnik v Žatci přijme pracovníky do výroby. Vhodnější pro ženy.
Tel.: 605 262 949

ŠKOLNÍK/ŠKOLNICE

Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, p. o. přijme ŠKOLNÍKA/ŠKOLNICI. Možnost přidělení služebního bytu v budově školy. Nástup od 1.9.2018.
Tel.: 474 343 395
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz

Poslední videa

Žatec: Trénink karate na koupališti

Víkendový trénink Sakura Karate-do Žatec na městském koupališti v Žatci.

Přehrát video
Žatec: Volejbalový turnaj mixů na koupališti

Žatec, koupaliště - sobotní turnaj v plážovém volejbale mixů - 3. ročník. První zápasy...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt 1+1 v Žatci, ulice Růžová, cena 590.000 Kč. Tel: 728 651 161.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt 1+1 v osobním vlastnictví, Tomanova ul. Louny. Byt rekonstruovaný, dům revitalizovaný, plynová kotelna. Cena 750 000 Kč. Volejte po 20. hodině: 773 69 77 68.

Vzpomínky

Růžena Lebdušková

Dne 21. 7. 2018 uplyne 30 let od úmrtí naší maminky, babičky a prababičky, paní Růženy LEBDUŠKOVÉ ze Žatce. Vzpomínají děti, vnoučata a pravnoučata.

Josef Pospíchal

Dne 16. července uplynuly 3 smutné roky, kdy od nás navždy odešel náš milovaný syn, sourozenec a strýček pan Josef Pospíchal ze Staňkovic. S láskou a úctou stále vzpomínají maminka, sourozenci a ostatní příbuzní. Děkujeme všem za vzpomínku.

Miroslav Kopáč

Dne 16. 7. uplynuly tři roky, kdy nás opustil pan Miroslav KOPÁČ. Kdo jste ho znali a měli rádi, vzpomeňte s námi. Manželka, dcery Mirka a Lenka, vnučky Lucka, Jana a Terezka a pravnouček Honzík.