Ježíškova vnoučata potěší osamělé seniory

Soňa Šímová 2017-12-06 09:22:34

CHOMUTOV (soš) — Vánoční svátky jsou obdobím, kdy by nikdo neměl být sám, ovšem jsou mezi námi i tací, kteří takové štěstí nemají. Osamoceným seniorům může letošní Vánoce zpříjemnit projekt Ježíškova vnoučata, do kterého se zapojil i chomutovský Domov Harmonie a klidu, jež se momentálně stará o klienty ve věku do 50 do 96 let. O tom, jak mohou lidé pomoci a udělat jim radost, jsem se zeptala zástupkyně ředitelky Domova Lenky Kellerové.

Můžete nám tento projekt přiblížit?

Ježíškova vnoučata jsou projekt Českého rozhlasu. Propojuje osamocené lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar. O projektu jsem se dozvěděla na internetu a byla jsem o něm též informována koordinátorkou Ježíškových vnoučat paní Mariettou Prajslerovou, která mi na základě našeho telefonického rozhovoru zaslala potřebné informace a podklady k přihlášení se do tohoto úžasného projektu. Po obdržení podkladů k přihlášení a hesla jsem naše zařízení Domov harmonie a klidu zaregistrovala.

Jak jste vybírala klienty, které do projektu zapojíte?

Delší dobu jsem s nimi pracovala formou individuálních rozhovorů a nebylo to vždy jednoduché. Tak jsem zjistila co by si opravdu přáli. Klienti, kteří zvládají ještě psát si své přání za mé pomoci napsali vlastní rukou, těm ostatním jsem přání dle jejich sdělení nebo pozorování jejich reakcí, napsala, vytvořila za ně a poslala. Do databáze je vloženo křestní jméno seniora, jeho rok narození, místo, kde se domov nachází, popis daru nebo přání a případně krátké zdůvodnění, proč si senior přeje právě toto.

Jak se přání plní?

V případě, že si v databázi na webu www.jeziskovavnoucata.cz dárce vybere přání nebo věcný dar, je tento označen jako zarezervovaný. Dárce má pak sedm dní na poslání, nebo předání daru a devět dní na splnění přání, nebo na domluvu, kdy bude splněno. V případě, že byl dar doručen, přání splněno nebo přesně domluven termín jeho splnění, označí pracovník domova tuto skutečnost v databázi a přání se přesune do kategorie splněných. Pokud k předání daru nebo splnění přání v termínu nedojde, je přání nebo dar znovu v databázi označen jako volný.

A jaká přání mají vaši klienti?

Jeden z našich klientů miluje hudbu a to hlavně skupinu ABBA, nejraději by si přál setkání s touto skupinou, to jsem mu vysvětlila, že ale nelze, a tak vzhledem k tomu, že je zcela bez rodiny a příbuzných a nemá žádné finanční prostředky, si přál rádio nebo přehrávač s nějakými CD. Doposud jsme suplovali každoročně jeho rodinu my, jako jeho dlouholetá rodina. Vždy jsme se domluvili a něco co si přál mu zakoupili. Bohužel na velké rádio jsme tolik financí neměli. Další klient, který je dlouhodobě upoután na lůžko, a tak každý den hlavně sleduje televizi, hlavně sportovní a publicistické pořady včetně zpráv z domova, mě svým přáním neskutečně překvapil. Přeje si setkání s moderátorem hlavního zpravodajství Reyem Korantengem. Paní Olinka, která miluje knihy a má neustále touhu se vzdělávat, si přála kompletní anatomii lidského těla, kterou si doposud pouze vypůjčovala od personálu. Pro klienty, kteří jsou upoutáni pouze na lůžku a nedokážou již přímo komunikovat se svým okolím, jsme si přáli pořízení terapeutických hraček, jako panenek, panáčků, kočiček, pejsků, do jejich postýlek, aby měli společnost. Neznamená totiž, že když někdo nekomunikuje, nevnímá.

Mohou lidé pomoci - a pomáhají i jinak než zapojením do projektu?

Každý den kolem sebe slyšíme, jak se lidé k sobě chovají ošklivě a nedokážou, nebo nechtějí si pomoci. Já s tímto názorem tak úplně nesouhlasím. Jak při rozhovorech se svými klienty a ostatními lidmi říkám, život je prostě těžký a složitý. Ač se nám někdy zdá, jak moc je nespravedlivý právě k nám, není tomu tak. Z osobní zkušenosti vím, že každá tragédie, ať už je jakákoliv, nás v životě něco naučí a posune někam dál. V našem zařízení se hodně zaměřuji na práci nejen s klienty, ale i s jejich rodinami a na spolupráci ostatními kolegy z jiných zařízení. Velice dobře si uvědomuji, že domov nedokáže nahradit nikdo, ale můžeme se všichni pokusit se tomu co nejvíce přiblížit. A to dokážeme jen ve spolupráci mezi sebou. Jsem velice vděčná, že toto u nás funguje. Máme úžasné sponzory, kteří se o naše klienty překrásně starají. Už teď máme díky nim pečené vánoční cukroví pro klienty, vánočky, dorty a zajištěné obložené mísy. Také pro naše lidičky zajistili mikulášské posezení včetně pro-gramu a stravy. Zkrátka a dobře je mezi námi stále spoustu krásných a úžasných lidí, kteří pomáhají druhým ať už jako jednotlivci nebo schovaní v překrásném projektu jako jsou Ježíškova vnoučata. Děkuji jim všem.

Jak u vás vlastně probíhají svátky?

Každý rok na Štědrý den se s klienty setkáme a předáme jim dárečky od nás, od vedení Domova. Loni to byly hrnečky se jmény klientů. Letos to bude zatím překvapení.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

PRODAVAČKA

Prodejna domácích potřeb v Žatci přijme prodavačku na HPP.
Tel.: 602 883 203
E-mail: orionzatec@gmail.com

OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY, SKLADNÍK

HITACHI Automotive (Průmyslový zóna Triangle, Minice 60, 438 01 Žatec) hledá do svého týmu nové kolegy na pozice OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY A SKLADNÍK. Nabízíme velice zajímavé pracovní podmínky a řadu benefitů.
Kontakt: Jindřiška Vlasáková
Tel.: 775 958 236
E-mail: jindriska.vlasakova@hitachi-automotive.eu

ÚČETNÍ (asistentka)

Požadujeme vzdělání ÚSO, znalost účetnictví a daňové evidence, programy POHODA (podmínkou) a Účto Tichý (výhodou), World, Excel, AJ výhodou, pracoviště Louny a Praha, 1-2x měsíčně porady v Brně. Životopis a motivační dopis, případně dotazy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: ucetnictvi@altego.cz

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - oprávnění skupiny C, E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění.
Kontakt: Petr Rejzek
Tel.: 739 682 536

TECHNIK

Přijmeme pracovníka na hlavní pracovní poměr na pozici SAMOSTATNÝ TECHNIK, místo výkonu práce Žatec, nástup možný ihned, min. středoškolské vzdělání technického směru, práce na PC, ŘP sk. B, platové zařazení při nástupu 18-20 tisíc Kč. Životopis s kontaktem zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: osbdlouny@iol.cz

Poslední videa

Vítání občánků na radnici v Podbořanech

Sobota 13. října se nesla ve znamení vítání nejmenších občánků města. Maminkám miminek předaly kytičky děti z MŠ Bratří Čapků v Podbořanech. Podívejte se, jak všem jim to slušelo ;-)

Přehrát video
Stranná: Vinobraní

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej bytu v podílovém vlastnictví, 3+1 (78 m2), balkon, sklep, v bytovce Chožov, 9 km od Loun, 45 minut do Prahy, připraven k částečné rekonstrukci, cena 510 000 Kč, při rychlém jednání sleva. RK nevolat. Další informace do zpráv, nebo volejte: 734 366 095, 603 400 121.

Vzpomínky

Alena Krejdlová

Dne 18. 10. 2018 uplyne 5 let od chvíle, kdy nás náhle, ve věku 52 let, navždy opustila paní Alena KREJDLOVÁ z Loun. S láskou vzpomíná syn Michal, sestra Martina, maminka Marie, babička Danuše a rodina Říhova a Pavlasova. Vyslovuji velké poděkování společnosti Fujikoki Czech a jejím zaměstnancům za pomoc a účast v těžkém období naší rodiny.

Milánek Pihrt

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene… Dne 13. října tomu bylo 12 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

František Krejčí

Dne 20. října 2018 uplyne 5 let, kdy nás navždy opustil tatínek a dědeček, pan František KREJČÍ. Stále vzpomínají dcery s rodinami.