Ježíškova vnoučata potěší osamělé seniory

Soňa Šímová 2017-12-06 09:22:34

CHOMUTOV (soš) — Vánoční svátky jsou obdobím, kdy by nikdo neměl být sám, ovšem jsou mezi námi i tací, kteří takové štěstí nemají. Osamoceným seniorům může letošní Vánoce zpříjemnit projekt Ježíškova vnoučata, do kterého se zapojil i chomutovský Domov Harmonie a klidu, jež se momentálně stará o klienty ve věku do 50 do 96 let. O tom, jak mohou lidé pomoci a udělat jim radost, jsem se zeptala zástupkyně ředitelky Domova Lenky Kellerové.

Můžete nám tento projekt přiblížit?

Ježíškova vnoučata jsou projekt Českého rozhlasu. Propojuje osamocené lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar. O projektu jsem se dozvěděla na internetu a byla jsem o něm též informována koordinátorkou Ježíškových vnoučat paní Mariettou Prajslerovou, která mi na základě našeho telefonického rozhovoru zaslala potřebné informace a podklady k přihlášení se do tohoto úžasného projektu. Po obdržení podkladů k přihlášení a hesla jsem naše zařízení Domov harmonie a klidu zaregistrovala.

Jak jste vybírala klienty, které do projektu zapojíte?

Delší dobu jsem s nimi pracovala formou individuálních rozhovorů a nebylo to vždy jednoduché. Tak jsem zjistila co by si opravdu přáli. Klienti, kteří zvládají ještě psát si své přání za mé pomoci napsali vlastní rukou, těm ostatním jsem přání dle jejich sdělení nebo pozorování jejich reakcí, napsala, vytvořila za ně a poslala. Do databáze je vloženo křestní jméno seniora, jeho rok narození, místo, kde se domov nachází, popis daru nebo přání a případně krátké zdůvodnění, proč si senior přeje právě toto.

Jak se přání plní?

V případě, že si v databázi na webu www.jeziskovavnoucata.cz dárce vybere přání nebo věcný dar, je tento označen jako zarezervovaný. Dárce má pak sedm dní na poslání, nebo předání daru a devět dní na splnění přání, nebo na domluvu, kdy bude splněno. V případě, že byl dar doručen, přání splněno nebo přesně domluven termín jeho splnění, označí pracovník domova tuto skutečnost v databázi a přání se přesune do kategorie splněných. Pokud k předání daru nebo splnění přání v termínu nedojde, je přání nebo dar znovu v databázi označen jako volný.

A jaká přání mají vaši klienti?

Jeden z našich klientů miluje hudbu a to hlavně skupinu ABBA, nejraději by si přál setkání s touto skupinou, to jsem mu vysvětlila, že ale nelze, a tak vzhledem k tomu, že je zcela bez rodiny a příbuzných a nemá žádné finanční prostředky, si přál rádio nebo přehrávač s nějakými CD. Doposud jsme suplovali každoročně jeho rodinu my, jako jeho dlouholetá rodina. Vždy jsme se domluvili a něco co si přál mu zakoupili. Bohužel na velké rádio jsme tolik financí neměli. Další klient, který je dlouhodobě upoután na lůžko, a tak každý den hlavně sleduje televizi, hlavně sportovní a publicistické pořady včetně zpráv z domova, mě svým přáním neskutečně překvapil. Přeje si setkání s moderátorem hlavního zpravodajství Reyem Korantengem. Paní Olinka, která miluje knihy a má neustále touhu se vzdělávat, si přála kompletní anatomii lidského těla, kterou si doposud pouze vypůjčovala od personálu. Pro klienty, kteří jsou upoutáni pouze na lůžku a nedokážou již přímo komunikovat se svým okolím, jsme si přáli pořízení terapeutických hraček, jako panenek, panáčků, kočiček, pejsků, do jejich postýlek, aby měli společnost. Neznamená totiž, že když někdo nekomunikuje, nevnímá.

Mohou lidé pomoci - a pomáhají i jinak než zapojením do projektu?

Každý den kolem sebe slyšíme, jak se lidé k sobě chovají ošklivě a nedokážou, nebo nechtějí si pomoci. Já s tímto názorem tak úplně nesouhlasím. Jak při rozhovorech se svými klienty a ostatními lidmi říkám, život je prostě těžký a složitý. Ač se nám někdy zdá, jak moc je nespravedlivý právě k nám, není tomu tak. Z osobní zkušenosti vím, že každá tragédie, ať už je jakákoliv, nás v životě něco naučí a posune někam dál. V našem zařízení se hodně zaměřuji na práci nejen s klienty, ale i s jejich rodinami a na spolupráci ostatními kolegy z jiných zařízení. Velice dobře si uvědomuji, že domov nedokáže nahradit nikdo, ale můžeme se všichni pokusit se tomu co nejvíce přiblížit. A to dokážeme jen ve spolupráci mezi sebou. Jsem velice vděčná, že toto u nás funguje. Máme úžasné sponzory, kteří se o naše klienty překrásně starají. Už teď máme díky nim pečené vánoční cukroví pro klienty, vánočky, dorty a zajištěné obložené mísy. Také pro naše lidičky zajistili mikulášské posezení včetně pro-gramu a stravy. Zkrátka a dobře je mezi námi stále spoustu krásných a úžasných lidí, kteří pomáhají druhým ať už jako jednotlivci nebo schovaní v překrásném projektu jako jsou Ježíškova vnoučata. Děkuji jim všem.

Jak u vás vlastně probíhají svátky?

Každý rok na Štědrý den se s klienty setkáme a předáme jim dárečky od nás, od vedení Domova. Loni to byly hrnečky se jmény klientů. Letos to bude zatím překvapení.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

SKLADNÍK/VYCHYSTÁVAČ

Firma OZ Brázda Žatec zabývající se prodejem ovoce a zeleniny hledá kolegu na pozici SKLADNÍK/VYCHYSTÁVAČ. Požadujeme: Spolehlivost, pečlivost, zodpovědnost, časovou flexibilitu, fyzickou zdatnost, upřednostňujeme praxi v oboru. Nabízíme: Služební byt za zvýhodněné podmínky v areálu firmy, mzda dohodou, třísměnný provoz, stabilitu, možnost finančního růstu, možnost nákupu ovoce a zeleniny za zvýhodněné ceny, příspěvek na stravu. Pracovní náplň: Příprava zboží dle objednávky, naskladňování a vyskladňování zboží, inventarizační činnost.
E-mail: ondrej.svida@ozbrazda.cz

ŘIDIČ - PRODEJCE DRŮBEŽE

Drůbež Červený Hrádek přijme od 20. února 2018 do pracovního poměru řidiče-prodejce drůbeže. Práce je vhodná pro ty, co nechtějí pracovat u výrobního pásu. Požadujeme řidičské oprávnění skupiny B, zkušenosti s řízením malé dodávky, fyzickou zdatnost a schopnost komunikace se zákazníky. Hrubá mzda až 33 000,- Kč.
Tel.: 728 605 840

ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře a zámečníky znalé elektroprací, i brigádně.
Tel.: 775 439 904

DOMÁCÍ PŘIVÝDĚLEK

Nabízím domácí práci na PC, jedná se o opisování reklamních kódů, informace na dpjana@seznam.cz.
E-mail: dpjana@seznam.cz

TRUHLÁŘ

Přijmeme šikovného truhláře na výrobu nábytku z lamina, obsluha CNC stroje + montáže. Plat 26 000,- Kč. Práce v Chomutově. Nejedená se o jednotvárnou práci.
Tel.: 777 289 152

Poslední videa

Přinesli vzkazy budoucím generacím

Dokumenty uložené v kovové schránce budou vloženy do nově zrekonstruované kopule evangelického kostela, jako poselství budoucím generacím. Zástupci Žatce je předali faráři Tomáši Pavelkovi.

Přehrát video
Manželé Rumplíkovi oslavili diamantovou svatbu

Manželé Věnceslava a Erich Rumplíkovi oslavili v sobotu krásné výročí diamantové svatby. Své ano si poprvé řekli 23. prosince na radnici v Povrlech. Společně vychovali tři dcery Vendulu, Alenu a Evu.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám v Žatci byt 2+1 v osobním vlastnictví - lokalita Podměstí. Cena dohodou. Tel.: 602 425 402. RK nevolat.

PRONÁJEM

Pronajmu v Žatci byt 1+1, Husova ulice. Nájem + služby 5.500 Kč. Kauce 8 tisíc Kč. Tel.: 721 632 501, večer.

Vzpomínky

Karel Coufal

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 11. prosince uplynuly 2 roky, kdy nás navždy opustil pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.

Rudolf Pytlík

Dne 21. 12. 2017 tomu bude pět let, kdy nás po těžké nemoci navždy opustil milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Rudolf PYTLÍK. Kdo jste ho znali a měli rádi, věnujte mu s námi tichou vzpomínku. Manželka Jana, syn Rudolf a dcera Jana s rodinami.

Františka Kramperová

Dne 18. prosince tomu bude již 5 let od chvíle, kdy nás navždy opustila paní Františka KRAMPEROVÁ. S láskou stále vzpomínají synové s rodinami a ostatní příbuzní.