Obvinění v Žatecké teplárenské: týká se společnosti a dalších pěti lidí

Lucie Steklá 2018-05-16 08:15:13

Žatec (red) Krajská hospodářská kriminálka zahájila trestní stíhání ohledně údajného poškozování zájmů Evropské unie v Žatecké teplárenské. Obvinění se týká celé městské firmy, která dodává teplo většině obyvatel Žatce a vyrábí také elektrickou energii. Obviněno je také dalších pět lidí. „V dané věci probíhá vyšetřování a s ohledem na něj nebudeme nyní poskytovat žádné informace,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Mezi obviněnými jsou předseda představenstva Petr Šmíd, právnička společnosti, dva lidé z Metrostavu a zástupce technického dozoru. „Společnosti Žatecká teplárenská, a. s., bylo v minulých dnech od Policie ČR doručeno usnesení o trestním stíhání ve věci Ekologizace CZT Žatecké teplárenské, a. s. - rekonstrukce kotle K1, VS4 a Ekologizace CZT Žatecké teplárenské, a. s. - rekonstrukce kotle K2,“ potvrdil v pondělí večer Petr Šmíd.

Současně upozorňuje na skutečnost, že jsou nyní stíháni ti, kdo poukázali na dřívější možnou trestnou činnost. Proti jejímu rozsahu je údajná škoda, na které policie staví obvinění současného vedení, okrajová. 

Vedení společnosti tímto prohlášením stvrzuje, že jako právnická osoba byla policejním orgánem obviněna, zároveň ale zdůrazňuje, že považuje trestní stíhání za předčasné, neodůvodněné a nezákonné. „Proti tomuto usnesení o zahájení trestního stíhání byla společností podána stížnost, neboť jsme přesvědčeni, že usnesení o zahájení trestního stíhání je nezákonné. Věříme, že se v krátké době po osvětlení všech nepravdivých informací podaří prokázat nezákonnost tohoto stíhání, které bude po podané stížnosti zrušeno dozorovým státním zástupcem,“ uvádí vedení společnosti Žatecká teplárenská, a. s. Obvinění se týká projektů ekologizace kotlů K1 a K2. Dle policie byla údajně spáchána škoda ve výši 1,5 milionu korun, když tato měla vzniknout nesprávným účetním postupem v případě výstavby zásobníku na lehký topný olej. Dotace na tuto část díla přitom však činila toliko částku 500 tis. korun.

„Stavba zásobníků lehkého topného oleje byla od začátku komplikovaná kvůli nejasnostem se stavebním povolením. Společnost kvůli tomu sama již v roce 2016 požádala o vyjmutí této části projektu z uznatelných nákladů a část dotace ve výši 500 tis. korun vrátila. Žatecká teplárenská, a. s., se tímto krokem snažila splnit zároveň podmínky stavebního zákona i zároveň dotační podmínky. Společnost Žatecká teplárenská, a.s. ve věci dotačního poradenství a stavebnětechnického řešení spolupracovala s renomovanými společnostmi, které mimo jiné zajišťovaly konzultace s poskytovatelem dotace, a společnost Žatecká teplárenská, a.s. tedy její vedení bylo přesvědčeno, že napadaný postup, který je předmětem obvinění, je naopak věcně zcela správný,“ zní v prohlášení.

Vzhledem k probíhajícímu trestnímu stíhání se společnost nebude k obvinění blíže vyjadřovat.

Loňský audit společnosti Ernst & Young pochybení, zejména při ekonomicky nevýhodné ekologizaci dvou uhelných kotlů, ale také podezření ze zpronevěry nebo finanční ztrátu při výrobě a prodeji elektrické energie, detailně popsal. Audit škody vyčíslil na 50 milionů korun.

Závěry auditu má od ledna letošního roku k dispozici policie. Výsledky ale ne. Obviněno mezitím bylo nynější vedení Žatecké teplárenské. Obvinění se má týkat právě ekologizace dvou uhelných kotlů. Současné vedení, které mělo napravit počínání svých předchůdců, údajně účetně zmanipulovalo dotaci od Státního fondu životního prostředí v části týkající se výstavby zásobníku na lehký topný olej potřebný k zapalování kotlů. Škoda vyčíslená policií činí asi 1,5 milionu korun, přičemž částka, o kterou byla dotace od fondu jako správce evropské dotace nakonec opravena, je zhruba půl milionu korun.

Hospodaření teplárenské je ve městě dlouhodobě politicky žhavým tématem.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY

Prefa Žatec s.r.o. hledá zaměstnance na pozice STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY. Požadujeme střední školu stavebního směru s maturitou, ŘP sk. B. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatce. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OBSLUHA MYČKY

Hledáme pomocnou sílu k myčce, cca od 12:30 do 15:30 hod. Pracoviště Gymnázium Chomutov. - Tel. 607 948 092.
Tel.: 607 948 092

SKLADNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

VÝROBNÍ DĚLNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY

Společnost EUROVIA VINCI přijme pracovníky na pozici ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY. Místo výkonu práce Černovice. Nabízíme průměrný měsíční výdělek 35 000,- Kč. Požadujeme SOU obor elektro (silnoproud), nebo SOU zámečník, ŘP sk. B (ŘP sk. C výhodou), zdravotní způsobilost.
Tel.: 731 601 442
E-mail: dusan.holub@eurovia.cz

Poslední videa

Oslava nového roku vietnamské komunity

A zase se tančilo :)

Přehrát video
Hasiči dostali novou Tatru

Tatra přijíždí :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Hledám byt nebo menší RD na Lounsku, Žatecku, Podbořansku. Tel.: 733 691 127.

Vzpomínky

Miroslava Macáková

Dne 21. ledna uplyne 6 let, co nás opustila paní Miroslava Macáková z Loun. Nikdy nezapomenou manžel Pavel, dcera Tereza, vnučka Andrejka. Děkujeme všem, kteří si vzpomenou.

Evžen Seidl

Dne 17. 1. 2017 zemřel pan Evžen SEIDL po těžkém úrazu neslučujícím se s životem. Odešel bez slůvka rozloučení výjimečně dobrý člověk, jednatel pobočky Konfederace politických vězňů v Lounech. Vzpomíná družka M. Vrbíková a její bratr.

Pavel Kalčík

Dne 14. ledna by se dožil 75 let pan Pavel Kalčík z Loun. Nikdy nezapomenou a stále vzpomínají manželka, synové a snacha a vnoučata.