Obvinění v Žatecké teplárenské: týká se společnosti a dalších pěti lidí

Lucie Steklá 2018-05-16 08:15:13

Žatec (red) Krajská hospodářská kriminálka zahájila trestní stíhání ohledně údajného poškozování zájmů Evropské unie v Žatecké teplárenské. Obvinění se týká celé městské firmy, která dodává teplo většině obyvatel Žatce a vyrábí také elektrickou energii. Obviněno je také dalších pět lidí. „V dané věci probíhá vyšetřování a s ohledem na něj nebudeme nyní poskytovat žádné informace,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Mezi obviněnými jsou předseda představenstva Petr Šmíd, právnička společnosti, dva lidé z Metrostavu a zástupce technického dozoru. „Společnosti Žatecká teplárenská, a. s., bylo v minulých dnech od Policie ČR doručeno usnesení o trestním stíhání ve věci Ekologizace CZT Žatecké teplárenské, a. s. - rekonstrukce kotle K1, VS4 a Ekologizace CZT Žatecké teplárenské, a. s. - rekonstrukce kotle K2,“ potvrdil v pondělí večer Petr Šmíd.

Současně upozorňuje na skutečnost, že jsou nyní stíháni ti, kdo poukázali na dřívější možnou trestnou činnost. Proti jejímu rozsahu je údajná škoda, na které policie staví obvinění současného vedení, okrajová. 

Vedení společnosti tímto prohlášením stvrzuje, že jako právnická osoba byla policejním orgánem obviněna, zároveň ale zdůrazňuje, že považuje trestní stíhání za předčasné, neodůvodněné a nezákonné. „Proti tomuto usnesení o zahájení trestního stíhání byla společností podána stížnost, neboť jsme přesvědčeni, že usnesení o zahájení trestního stíhání je nezákonné. Věříme, že se v krátké době po osvětlení všech nepravdivých informací podaří prokázat nezákonnost tohoto stíhání, které bude po podané stížnosti zrušeno dozorovým státním zástupcem,“ uvádí vedení společnosti Žatecká teplárenská, a. s. Obvinění se týká projektů ekologizace kotlů K1 a K2. Dle policie byla údajně spáchána škoda ve výši 1,5 milionu korun, když tato měla vzniknout nesprávným účetním postupem v případě výstavby zásobníku na lehký topný olej. Dotace na tuto část díla přitom však činila toliko částku 500 tis. korun.

„Stavba zásobníků lehkého topného oleje byla od začátku komplikovaná kvůli nejasnostem se stavebním povolením. Společnost kvůli tomu sama již v roce 2016 požádala o vyjmutí této části projektu z uznatelných nákladů a část dotace ve výši 500 tis. korun vrátila. Žatecká teplárenská, a. s., se tímto krokem snažila splnit zároveň podmínky stavebního zákona i zároveň dotační podmínky. Společnost Žatecká teplárenská, a.s. ve věci dotačního poradenství a stavebnětechnického řešení spolupracovala s renomovanými společnostmi, které mimo jiné zajišťovaly konzultace s poskytovatelem dotace, a společnost Žatecká teplárenská, a.s. tedy její vedení bylo přesvědčeno, že napadaný postup, který je předmětem obvinění, je naopak věcně zcela správný,“ zní v prohlášení.

Vzhledem k probíhajícímu trestnímu stíhání se společnost nebude k obvinění blíže vyjadřovat.

Loňský audit společnosti Ernst & Young pochybení, zejména při ekonomicky nevýhodné ekologizaci dvou uhelných kotlů, ale také podezření ze zpronevěry nebo finanční ztrátu při výrobě a prodeji elektrické energie, detailně popsal. Audit škody vyčíslil na 50 milionů korun.

Závěry auditu má od ledna letošního roku k dispozici policie. Výsledky ale ne. Obviněno mezitím bylo nynější vedení Žatecké teplárenské. Obvinění se má týkat právě ekologizace dvou uhelných kotlů. Současné vedení, které mělo napravit počínání svých předchůdců, údajně účetně zmanipulovalo dotaci od Státního fondu životního prostředí v části týkající se výstavby zásobníku na lehký topný olej potřebný k zapalování kotlů. Škoda vyčíslená policií činí asi 1,5 milionu korun, přičemž částka, o kterou byla dotace od fondu jako správce evropské dotace nakonec opravena, je zhruba půl milionu korun.

Hospodaření teplárenské je ve městě dlouhodobě politicky žhavým tématem.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

DOZORCE/STRÁŽNÝ

Vězeňská služba České republiky, Věznice Všehrdy hledá DOZORCE/STRÁŽNÉHO. Nástupní plat od 22 240,- Kč (hrubého). Pro více informací pište nebo volejte na uvedené kontakty.
Tel.: 474 697 111
E-mail: info@vez.vse.justice.cz

OBSLUHA CNC STROJŮ

Společnost Ishimitsu se sídlem v Lounech hledá do svého týmu pracovníka na pozici OBSLUHA CNC STROJŮ. Nabízíme: Nepřetržitý i 3-směnný provoz, stravování v zavodní jídelně, příspěvek na dojíždění a penzijní pojištění, systém měsíčních a pololetních odměn, přátelské prostředí, zázemí stabilního zaměstnavatele. Více info na telefonu 415 930 414, e-mail: hr@ishimitsu.cz.

MZDOVÁ ÚČETNÍ

Přijmeme mzdovou účetní do Žatce. Náplní je zpracování mzdové agendy pro soukromé společnosti. Požadujeme min. 3 roky mzdové praxe. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený e-mail. Ing. Pavel Dvorský, Ph.D. (Dukelská 3189, 438 01 Žatec).
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský, Ph.D.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz

ŘIDIČ AUTOBUSU

Přijmu řidiče autobusu s praxí. Chomutov. - Tel. 608 622 222.

PRODAVAČKA VE STÁNKU

Přijmu PRODAVAČKU pro stánkový prodej do zoo Chomutov. Nástup ihned. Do 10/2018. - Tel. 602 439 401.

Poslední videa

Novohradská pouť, ukázka sokolnictví

Ukázky sokolnictví návštěvníci pouti na Novém Hradě viděli na druhém nádvoří.

Přehrát video
Novohradská pouť, tanec kankán

Kankán v podání tanečnic se setkal s velkým potleskem.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

SPOLUBYDLENÍ V POSTOLOPRTECH. V Postoloprtech na Lounsku nabízím jeden volný neprůchozí pokoj v bytě 2+1. Pokoj obsahuje postel, skříň, psací stůl a židli. V bytě je k dispozici kuchyň s ledničkou, pračkou, mikrovlnkou. Cena 3000 Kč. Tel. 721 419 384

PRONÁJEM

Nabízím k pronájmu byt 3+1 v OV s balkonem ve Vroutku. Byt se nachází ve druhém patře. Byt má k dispozici sklepní kóji v suterénu. Kuchyň je po rekonstrukci a je vybavena elektrickými spotřebiči. V bytě jsou plastová okna a je po částečné rekonstrukci. V předsíni je pak vestavěná šatní skříň. Vytápění bytu je řešeno akumulačními kamny. Byt je volný k nastěhování od 1. 6. 2018. Měsíční cena pronájmu, včetně všech poplatků, je 7500,- Kč. Bližší informace na tel. čísle 732 688 616. Volejte pouze po 11. hodině.

Vzpomínky

Vladimír Pecháček

Dne 22. května uplyne 5 smutných let od úmrtí pana Vladimíra PECHÁČKA. S láskou stále vzpomíná manželka Jana a děti Jana a Vláďa s rodinami.

Rudolf Wolf a Irena Wolfová

Dne 26. června uplyne 35 let, od úmrtí pana Rudolfa WOLFA ze Žatce a dne 23. 5. uplyne 20 let, od úmrtí paní Ireny WOLFOVÉ ze Žatce. Stále vzpomíná celá rodina.

Petruška Strnadová

Těžko se s tebou loučilo, těžko je bez tebe žít. Láska však smrtí nekončí, v srdci tě budeme mít. Dne 26. 5. uplyne 14 let, co nás navždy opustila naše dcera a maminka Petruška STRNADOVÁ z Tvršic. Stále vzpomínají a nikdy nezapomenou maminka, dcera Terezka, druh Pavel, sestry s rodinami a ostatní příbuzní.