V hlavní roli hudební nástroje. Podobně laděná bude i Muzejní noc

Iveta Drlíková 2018-05-17 11:14:00

Žatec — Nemusíte být muzikantem, aby vás zaujala nová výstava v přízemí Regionálního muzea K. A. Polánka, která je věnovaná hudebním nástrojům, jejich tvůrcům i skladatelům. Vitríny zaplnily především exponáty pražského sběratele Jaromíra Růžičky, který během vernisáže přítomné osobně celou expozicí provedl. K vidění jsou ale i hudební nástroje ze sbírky žateckého muzea, jako piana z továrny Lea Siebera nebo clavichord Johanna Christopha Georga Schiedmayera. Zážitek z prohlídky umocňují i dobové fotografie vojenských a dalších kapel, rovněž ze sbírky pana Růžičky, který se svému koníčku věnuje již téměř čtyřicet let.

Novou výstavu „Hudební nástroje v dějinách lidstva“ zahájilo Regionální muzeum K. A. Polánka ve čtvrtek 3. května vernisáží. Po krátkém přivítání ředitelkou muzea Radmilou Holodňákovou a po vystoupení žáků žatecké ZUŠ a jejich učitelky Lucie Kolmanové, pozval sběratel Jaromír Růžička všechny přítomné na komentovanou prohlídku.

Kromě desítek nástrojů od houslí, kytar, harmonik a citar, přes trubky, klávesy a bicí, přibližuje expozice i řadu regionálních výrobců a skladatelů. Hned první panel nad vitrínou s houslemi je například věnován předčasně zesnulému Danielu Adamcsekovi, který řadu let vyráběl a opravoval strunné nástroje, především housle, ve své žatecké dílně vedle synagogy. Jedny z vystavených houslí zapůjčila muzeu jeho manželka, která na čtvrteční zahájení dorazila i s jejich šestiletou dcerou. „Moc mě dojal pan Růžička, když chválil práci mého manžela, ale i ostatní lidé na vernisáži, kteří na Daniela s láskou vzpomínali. Všimla si toho i dcerka, která se k tatínkovu odkazu pyšně hlásila. Výstava je nádherná, všem její návštěvu vřele doporučuji a děkuji muzeu, že mě oslovilo,“ říká vdova po panu Adamcsekovi Milada.

Novou výstavu, která v muzeu potrvá do 26. srpna, doplní pět hudebních podvečerů, během nichž učitelé žatecké ZUŠ představí jednotlivé skupiny nástrojů. Jako první to budou 24. května klávesové nástroje, přednášejícím bude Milan Kubík. Hudebně laděná bude i letošní Muzejní noc. Ta proběhne již tento pátek 18. května od 17 do 22 hodin a bude plná hudby a workshopů, a to nejen v prostorách muzea, ale třeba i v budově žatecké Základní umělecké školy. K večerním prohlídkám budou zpřístupněny všechny budovy Regionálního muzea K. A. Polánka, tedy hlavní budova, Křížova vila i Stará papírna. Zavítat můžete třeba i do knihovny nebo Chrámu chmele a piva. Hlavní program pořadatelé nasměrovali opět do muzejní zahrady, kde vystoupí například žáci ZUŠ Podbořany, studenti Konzervatoře Teplice, kapela Mustafo nebo J. Burda a E. Mikulášková, kteří zahrají na didgeridoo a šamanské bubny, návštěvníkům bude k dispozici i karaoke. Na „muzejní zahradní párty“ se budou vyrábět jednoduchá chrastidla a R. Musil z Kamenického Šenova přítomným předvede, jak se dělají fujary. Po celý čas zde bude k dispozici i občerstvení.

Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

KUCHAŘ

Přijmu kuchařku nebo šikovnou paní do bistra v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Oslavy 730 let obce Očihov a Blues Gin

Kapela Pavla a Věry Uhlíkových a spol. ze Žatce hrála v sobotu 13. července v Očihově na oslavách 730. výročí obce... a roztančila i Roztančená kolečka...

Přehrát video
Autorské čtení Kristiny Folprechtové v knihovně v Lubenci

V pátek 12. července večer se v lubenecké knihovně četlo z nové knížky pohádek a pověstí z kraje pod Čertovkou Dejmalka. Autorka Kristina Folprechtová a Medová bludička...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.