V hlavní roli hudební nástroje. Podobně laděná bude i Muzejní noc

Iveta Drlíková 2018-05-17 11:14:00

Žatec — Nemusíte být muzikantem, aby vás zaujala nová výstava v přízemí Regionálního muzea K. A. Polánka, která je věnovaná hudebním nástrojům, jejich tvůrcům i skladatelům. Vitríny zaplnily především exponáty pražského sběratele Jaromíra Růžičky, který během vernisáže přítomné osobně celou expozicí provedl. K vidění jsou ale i hudební nástroje ze sbírky žateckého muzea, jako piana z továrny Lea Siebera nebo clavichord Johanna Christopha Georga Schiedmayera. Zážitek z prohlídky umocňují i dobové fotografie vojenských a dalších kapel, rovněž ze sbírky pana Růžičky, který se svému koníčku věnuje již téměř čtyřicet let.

Novou výstavu „Hudební nástroje v dějinách lidstva“ zahájilo Regionální muzeum K. A. Polánka ve čtvrtek 3. května vernisáží. Po krátkém přivítání ředitelkou muzea Radmilou Holodňákovou a po vystoupení žáků žatecké ZUŠ a jejich učitelky Lucie Kolmanové, pozval sběratel Jaromír Růžička všechny přítomné na komentovanou prohlídku.

Kromě desítek nástrojů od houslí, kytar, harmonik a citar, přes trubky, klávesy a bicí, přibližuje expozice i řadu regionálních výrobců a skladatelů. Hned první panel nad vitrínou s houslemi je například věnován předčasně zesnulému Danielu Adamcsekovi, který řadu let vyráběl a opravoval strunné nástroje, především housle, ve své žatecké dílně vedle synagogy. Jedny z vystavených houslí zapůjčila muzeu jeho manželka, která na čtvrteční zahájení dorazila i s jejich šestiletou dcerou. „Moc mě dojal pan Růžička, když chválil práci mého manžela, ale i ostatní lidé na vernisáži, kteří na Daniela s láskou vzpomínali. Všimla si toho i dcerka, která se k tatínkovu odkazu pyšně hlásila. Výstava je nádherná, všem její návštěvu vřele doporučuji a děkuji muzeu, že mě oslovilo,“ říká vdova po panu Adamcsekovi Milada.

Novou výstavu, která v muzeu potrvá do 26. srpna, doplní pět hudebních podvečerů, během nichž učitelé žatecké ZUŠ představí jednotlivé skupiny nástrojů. Jako první to budou 24. května klávesové nástroje, přednášejícím bude Milan Kubík. Hudebně laděná bude i letošní Muzejní noc. Ta proběhne již tento pátek 18. května od 17 do 22 hodin a bude plná hudby a workshopů, a to nejen v prostorách muzea, ale třeba i v budově žatecké Základní umělecké školy. K večerním prohlídkám budou zpřístupněny všechny budovy Regionálního muzea K. A. Polánka, tedy hlavní budova, Křížova vila i Stará papírna. Zavítat můžete třeba i do knihovny nebo Chrámu chmele a piva. Hlavní program pořadatelé nasměrovali opět do muzejní zahrady, kde vystoupí například žáci ZUŠ Podbořany, studenti Konzervatoře Teplice, kapela Mustafo nebo J. Burda a E. Mikulášková, kteří zahrají na didgeridoo a šamanské bubny, návštěvníkům bude k dispozici i karaoke. Na „muzejní zahradní párty“ se budou vyrábět jednoduchá chrastidla a R. Musil z Kamenického Šenova přítomným předvede, jak se dělají fujary. Po celý čas zde bude k dispozici i občerstvení.

Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

BRIGÁDA - OBSLUHA RESTAURACE A BARU

DOBŘE PLACENÁ BRIGÁDA! RESTAURACE A BOWLING NOVÝ SVĚT (HUSOVA 2642, LOUNY). Přijmeme brigádníky na obsluhu restaurace a baru starší 18 let.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

VEDOUCÍ PRACOVNÍ AGENTURY

Rakouská společnost zabývající se zprostředkováním a náborem řemeslníků, pomocníků a dalšího personálu do Německa, Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska působící více než 30 let v CV hledá pro novou pobočku v Chomutově VEDOUCÍ/HO. Dobrá němčina, znalost práce na PC a sociálních mediích, komunikativnost podmínkou. Nabízíme zaškolení a atraktivní plat. Kontakt: Trummer Montage a Personal, Kesselgasse 9, 09599 Freiberg, Německo, Tel. 00491742478059 nebo Lydia Marčinová – Tel. 004366480571154.

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

Poslední videa

Opravy na přejezdu Vroutecká v Podbořanech

Od čtvrtka 17. do neděle 20. října je uzavřen pro řidiče, kteří tudy projíždějí, železniční přejezd ve Vroutecké ulici. Opravují tam směry a výšky v koleji. Zachytili jsme práce v sobotu po poledni

Přehrát video
Cvičení s Mirkou v tělocvičně 3. ZŠ Žatec ;-)

Pod záštitou Sever Žatec - ASPV probíhá v tělocvičně ZŠ 28. října v žateckém Podměstí cvičení dospělých - žen, dívek, mužů. Přidat se můžete i vy. Každé pondělí a čtvrtek od šesti do sedmi večer.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM NEBO KOUPĚ GARÁŽE

Koupím nebo pronajmu garáž na Březenecké u Penny. Cenu respektuji. - Tel. 728 698 377.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Přenechám zrekonstruovaný 1+1 za menší odstupné + přepis. Byt je v centru Chomutova v majetku Chomutovské bytové. - Tel. 724 677 068.

Vzpomínky

Jan Skoumal

Dne 28. října tomu bude šestnáct smutných let, kdy nás navždy opustil milovaný syn, bratr a strýc, pan Jan SKOUMAL. Kdo jste ho znali, vzpomeňte, prosím, společně s námi. Děkují maminka, sestra Petra, a neteře Barbora a Leontýna.

Jan Kolarik

Dne 24. října uplyne první smutný rok, kdy nás navždy opustil pan Jan KOLARIK z Hořence. S láskou a bolestí vzpomínají manželka Jitka, dcera Edita, syn Jan a ostatní příbuzní. Děkujeme všem, kteří vzpomněli s námi.

Marie Bryndová

Kdo byl milován, nebude nikdy zapomenut. - Dne 21. října 2019 uplyne jeden smutný rok, kdy nás navždy opustila milovaná manželka, skvělá maminka a babička, paní Marie BRYNDOVÁ z Března u Chomutova. V našich srdcích budeš stále žít. S láskou a vděčností vzpomínají manžel Jan, dcera Jana s rodinou, dcera Marie s rodinou a ostatní příbuzní. Kdo jste ji znali, věnujte jí, prosím, společně s námi tichou vzpomínku. Děkujeme.