V hlavní roli hudební nástroje. Podobně laděná bude i Muzejní noc

Iveta Drlíková 2018-05-17 11:14:00

Žatec — Nemusíte být muzikantem, aby vás zaujala nová výstava v přízemí Regionálního muzea K. A. Polánka, která je věnovaná hudebním nástrojům, jejich tvůrcům i skladatelům. Vitríny zaplnily především exponáty pražského sběratele Jaromíra Růžičky, který během vernisáže přítomné osobně celou expozicí provedl. K vidění jsou ale i hudební nástroje ze sbírky žateckého muzea, jako piana z továrny Lea Siebera nebo clavichord Johanna Christopha Georga Schiedmayera. Zážitek z prohlídky umocňují i dobové fotografie vojenských a dalších kapel, rovněž ze sbírky pana Růžičky, který se svému koníčku věnuje již téměř čtyřicet let.

Novou výstavu „Hudební nástroje v dějinách lidstva“ zahájilo Regionální muzeum K. A. Polánka ve čtvrtek 3. května vernisáží. Po krátkém přivítání ředitelkou muzea Radmilou Holodňákovou a po vystoupení žáků žatecké ZUŠ a jejich učitelky Lucie Kolmanové, pozval sběratel Jaromír Růžička všechny přítomné na komentovanou prohlídku.

Kromě desítek nástrojů od houslí, kytar, harmonik a citar, přes trubky, klávesy a bicí, přibližuje expozice i řadu regionálních výrobců a skladatelů. Hned první panel nad vitrínou s houslemi je například věnován předčasně zesnulému Danielu Adamcsekovi, který řadu let vyráběl a opravoval strunné nástroje, především housle, ve své žatecké dílně vedle synagogy. Jedny z vystavených houslí zapůjčila muzeu jeho manželka, která na čtvrteční zahájení dorazila i s jejich šestiletou dcerou. „Moc mě dojal pan Růžička, když chválil práci mého manžela, ale i ostatní lidé na vernisáži, kteří na Daniela s láskou vzpomínali. Všimla si toho i dcerka, která se k tatínkovu odkazu pyšně hlásila. Výstava je nádherná, všem její návštěvu vřele doporučuji a děkuji muzeu, že mě oslovilo,“ říká vdova po panu Adamcsekovi Milada.

Novou výstavu, která v muzeu potrvá do 26. srpna, doplní pět hudebních podvečerů, během nichž učitelé žatecké ZUŠ představí jednotlivé skupiny nástrojů. Jako první to budou 24. května klávesové nástroje, přednášejícím bude Milan Kubík. Hudebně laděná bude i letošní Muzejní noc. Ta proběhne již tento pátek 18. května od 17 do 22 hodin a bude plná hudby a workshopů, a to nejen v prostorách muzea, ale třeba i v budově žatecké Základní umělecké školy. K večerním prohlídkám budou zpřístupněny všechny budovy Regionálního muzea K. A. Polánka, tedy hlavní budova, Křížova vila i Stará papírna. Zavítat můžete třeba i do knihovny nebo Chrámu chmele a piva. Hlavní program pořadatelé nasměrovali opět do muzejní zahrady, kde vystoupí například žáci ZUŠ Podbořany, studenti Konzervatoře Teplice, kapela Mustafo nebo J. Burda a E. Mikulášková, kteří zahrají na didgeridoo a šamanské bubny, návštěvníkům bude k dispozici i karaoke. Na „muzejní zahradní párty“ se budou vyrábět jednoduchá chrastidla a R. Musil z Kamenického Šenova přítomným předvede, jak se dělají fujary. Po celý čas zde bude k dispozici i občerstvení.

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Želeč 2022: Svatojánská pouť a Buty

No tak co, tak co, tak co... Vždycky si přál, až bude popel i s kytarou, hou, vodou ať plavou, jen žádný hotel s křížkem nad hlavou...

Přehrát video
Rodinné zápolení s Hugem v Žatci

Tentokrát v Kapucínské zahradě - v rámci oslav 150 let dobrovolných hasičů v Žatci :-)

Přehrát video