Přibyli štíři, budou i užovky

Redakce 2018-06-13 09:20:00

CHOMUTOV (r) — Jsou malinkatí, ale určitě je nepřehlédnete. V noktuáriu chomutovského zooparku je již několik dní k vidění párek štírů středoasijských. Chovatel Jaroslav Zelinka ho před pár týdny přivezl ze soukromé zoologické zahrady Zájezd u Kladna.

„Nejprve jsem je měl v zázemí terária, teprve před pár dny jsem je umístil do expozice,“ prozradil herpetolog zooparku. Štír středoasijský je rozšířený na poměrně rozsáhlém území od Sýrie až do Mongolska a vytváří řadu poddruhů. Je malinký, dorůstá jen 4,5–6 centimetrů délky. Je světle zbarvený v písčitých odstínech žluté až žlutohnědé barvy.

Jeho osten vypadá děsivě, ale jedovatostí patří mezi méně toxické druhy.

„Bodnutí je sice bolestivé, ale není nebezpečné,“ říká Zelinka. Samice kladou 10 až 50 larev, které se drží na jejím hřbetě, asi po šesti dnech se prvně svlékají. Už šestnáctý den jejich života se osamostatňují — opouští hřbet matky a začínají lovit a přijímat potravu. Tu tvoří různý hmyz a pavouci. Mimochodem — u mláďat je poměrně častý kanibalismus.

Štíři navíc nejsou jediným přírůstkem do kolekce terarijních živočichů.

Co nevidět přibudou v pavilonu plazů dvě užovky drobné. Jak už název druhu napovídá, jde o poměrně malého zástupce užovkovitých hadů, který dorůstá velikosti jen 50–60 centimetrů.

Užovka drobná je rozšířena na sušších lokalitách jihovýchodní Evropy přes Malou Asii až do severního Íránu.

Pozoruhodná je zejména svou potravou, jíž tvoří různý rovnokřídlý hmyz, pavouci, stonožky, štíři ale i mláďata drobných ještěrů. Užovky drobné jsou zbarveny šedě, šedohnědě nebo žlutohnědě. Na hlavě, která není zřetelně odlišena od těla, bývá tmavá kresba v podobě dvou příčných pruhů. Po jarním páření samice kladou 3–8 vajíček. Mláďata se líhnou v červnu až červenci.

Popiska k fotce: Štír středoasijký. Foto: Jaroslav ZELINKA

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL, VYCHOVATEL A ŠKOLNÍ PSYCHOLOG

VU, DDŠ, ZŠ, SŠ a ŠJ Místo přijme pracovníky na post učitele ZŠ, vychovatele a školního psychologa. Strukturovaný životopis s přehledem praxe a vzdělání zašlete na e-mail: reditel@vudds.cz. Bližší informace na telefonu 603 881 463

UČITEL

ZŠ Peruc přijme od září 2018 na plný úvazek učitele pro 1. stupeň ZŠ a učitele pro 2. stupeň ZŠ. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 415 697 168
E-mail: zsperuc@centrum.cz

UČITEL/KA

Základní škola Chomutov, Březenecká 4679 přijme UČITELE/KU prvního a druhého stupně s aprobací matematika, fyzika, chemie, přírodopis, němčina. Nástup srpen 2018. Nejedná se o zástup.
Tel.: 474 624 110
E-mail: sekretarka@zsbrezenecka.cz

ZAPISOVATEL/KA

Notářská kancelář v Lounech přijme na HPP nebo DPP ZAPISOVATELE/KU. Může být též studující. Nabízíme slušný plat, profesně zajímavé prostředí. Požadujeme spolehlivost, pečlivost a rychlost.
Tel.: 607 108 190
E-mail: notar@borsky.eu

MZDOVÁ ÚČETNÍ

Přijmeme mzdovou účetní do Žatce. Náplní je zpracování mzdové agendy pro soukromé společnosti. Požadujeme min. 3 roky mzdové praxe. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený e-mail. Ing. Pavel Dvorský, Ph.D. (Dukelská 3189, 438 01 Žatec).
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský, Ph.D.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz

Poslední videa

Cítoliby: Oslavy 140. výročí založení SDH

Nový prapor pro SDH.

Přehrát video
Louny: župní slet - loučení

loučení

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 2+1 nebo podobný v Žatci, lokalita Podměstí. Rychlé jednání a platba. Tel.: 702 155 803.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám kompletně zasíťovaný pozemek pro stavbu RD v Lounech. Tel.: 777 748 447.

Vzpomínky

Stanislav Strnad

Večer, když slunce zemi opustilo, tvoje srdce se navždy zastavilo. Odešel jsi tichou tmou, tiše s bolestí svou. Zavřel jsi oči, chtělo se ti spát, aniž jsi tušil, co to znamená. Dne 21. 6. to budou 4 roky, co od nás odešel pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Už nám zůstaly jen krásné vzpomínky, které však stále bolí. Děkujeme všem, kteří na něho nezapomněli. Rodina.

Anna Homolová

Dne 20. 6. uplynulo již 24 let, kdy nás navždy opustila naše drahá a milovaná maminka a babička, paní Anna HOMOLOVÁ ze Sedčic. Stále vzpomínají děti s rodinami a ostatní příbuzní.

Jiří Kierczak

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 19. 6. vzpomeneme 20. výročí, co nás náhle opustil Jiří KIERCZAK ze Žiželic. Stále vzpomíná maminka, sestra Pavlína s rodinou, babička Pavlína a ostatní příbuzní a známí.