Přibyli štíři, budou i užovky

Redakce 2018-06-13 09:20:00

CHOMUTOV (r) — Jsou malinkatí, ale určitě je nepřehlédnete. V noktuáriu chomutovského zooparku je již několik dní k vidění párek štírů středoasijských. Chovatel Jaroslav Zelinka ho před pár týdny přivezl ze soukromé zoologické zahrady Zájezd u Kladna.

„Nejprve jsem je měl v zázemí terária, teprve před pár dny jsem je umístil do expozice,“ prozradil herpetolog zooparku. Štír středoasijský je rozšířený na poměrně rozsáhlém území od Sýrie až do Mongolska a vytváří řadu poddruhů. Je malinký, dorůstá jen 4,5–6 centimetrů délky. Je světle zbarvený v písčitých odstínech žluté až žlutohnědé barvy.

Jeho osten vypadá děsivě, ale jedovatostí patří mezi méně toxické druhy.

„Bodnutí je sice bolestivé, ale není nebezpečné,“ říká Zelinka. Samice kladou 10 až 50 larev, které se drží na jejím hřbetě, asi po šesti dnech se prvně svlékají. Už šestnáctý den jejich života se osamostatňují — opouští hřbet matky a začínají lovit a přijímat potravu. Tu tvoří různý hmyz a pavouci. Mimochodem — u mláďat je poměrně častý kanibalismus.

Štíři navíc nejsou jediným přírůstkem do kolekce terarijních živočichů.

Co nevidět přibudou v pavilonu plazů dvě užovky drobné. Jak už název druhu napovídá, jde o poměrně malého zástupce užovkovitých hadů, který dorůstá velikosti jen 50–60 centimetrů.

Užovka drobná je rozšířena na sušších lokalitách jihovýchodní Evropy přes Malou Asii až do severního Íránu.

Pozoruhodná je zejména svou potravou, jíž tvoří různý rovnokřídlý hmyz, pavouci, stonožky, štíři ale i mláďata drobných ještěrů. Užovky drobné jsou zbarveny šedě, šedohnědě nebo žlutohnědě. Na hlavě, která není zřetelně odlišena od těla, bývá tmavá kresba v podobě dvou příčných pruhů. Po jarním páření samice kladou 3–8 vajíček. Mláďata se líhnou v červnu až červenci.

Popiska k fotce: Štír středoasijký. Foto: Jaroslav ZELINKA

Komentáře

Nabídky práce

STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY

Prefa Žatec s.r.o. hledá zaměstnance na pozice STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY. Požadujeme střední školu stavebního směru s maturitou, ŘP sk. B. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatce. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OBSLUHA MYČKY

Hledáme pomocnou sílu k myčce, cca od 12:30 do 15:30 hod. Pracoviště Gymnázium Chomutov. - Tel. 607 948 092.
Tel.: 607 948 092

SKLADNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

VÝROBNÍ DĚLNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY

Společnost EUROVIA VINCI přijme pracovníky na pozici ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY. Místo výkonu práce Černovice. Nabízíme průměrný měsíční výdělek 35 000,- Kč. Požadujeme SOU obor elektro (silnoproud), nebo SOU zámečník, ŘP sk. B (ŘP sk. C výhodou), zdravotní způsobilost.
Tel.: 731 601 442
E-mail: dusan.holub@eurovia.cz

Poslední videa

Oslava nového roku vietnamské komunity

A zase se tančilo :)

Přehrát video
Hasiči dostali novou Tatru

Tatra přijíždí :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Hledám byt nebo menší RD na Lounsku, Žatecku, Podbořansku. Tel.: 733 691 127.

Vzpomínky

Miroslava Macáková

Dne 21. ledna uplyne 6 let, co nás opustila paní Miroslava Macáková z Loun. Nikdy nezapomenou manžel Pavel, dcera Tereza, vnučka Andrejka. Děkujeme všem, kteří si vzpomenou.

Evžen Seidl

Dne 17. 1. 2017 zemřel pan Evžen SEIDL po těžkém úrazu neslučujícím se s životem. Odešel bez slůvka rozloučení výjimečně dobrý člověk, jednatel pobočky Konfederace politických vězňů v Lounech. Vzpomíná družka M. Vrbíková a její bratr.

Pavel Kalčík

Dne 14. ledna by se dožil 75 let pan Pavel Kalčík z Loun. Nikdy nezapomenou a stále vzpomínají manželka, synové a snacha a vnoučata.