Přibyli štíři, budou i užovky

Redakce 2018-06-13 09:20:00

CHOMUTOV (r) — Jsou malinkatí, ale určitě je nepřehlédnete. V noktuáriu chomutovského zooparku je již několik dní k vidění párek štírů středoasijských. Chovatel Jaroslav Zelinka ho před pár týdny přivezl ze soukromé zoologické zahrady Zájezd u Kladna.

„Nejprve jsem je měl v zázemí terária, teprve před pár dny jsem je umístil do expozice,“ prozradil herpetolog zooparku. Štír středoasijský je rozšířený na poměrně rozsáhlém území od Sýrie až do Mongolska a vytváří řadu poddruhů. Je malinký, dorůstá jen 4,5–6 centimetrů délky. Je světle zbarvený v písčitých odstínech žluté až žlutohnědé barvy.

Jeho osten vypadá děsivě, ale jedovatostí patří mezi méně toxické druhy.

„Bodnutí je sice bolestivé, ale není nebezpečné,“ říká Zelinka. Samice kladou 10 až 50 larev, které se drží na jejím hřbetě, asi po šesti dnech se prvně svlékají. Už šestnáctý den jejich života se osamostatňují — opouští hřbet matky a začínají lovit a přijímat potravu. Tu tvoří různý hmyz a pavouci. Mimochodem — u mláďat je poměrně častý kanibalismus.

Štíři navíc nejsou jediným přírůstkem do kolekce terarijních živočichů.

Co nevidět přibudou v pavilonu plazů dvě užovky drobné. Jak už název druhu napovídá, jde o poměrně malého zástupce užovkovitých hadů, který dorůstá velikosti jen 50–60 centimetrů.

Užovka drobná je rozšířena na sušších lokalitách jihovýchodní Evropy přes Malou Asii až do severního Íránu.

Pozoruhodná je zejména svou potravou, jíž tvoří různý rovnokřídlý hmyz, pavouci, stonožky, štíři ale i mláďata drobných ještěrů. Užovky drobné jsou zbarveny šedě, šedohnědě nebo žlutohnědě. Na hlavě, která není zřetelně odlišena od těla, bývá tmavá kresba v podobě dvou příčných pruhů. Po jarním páření samice kladou 3–8 vajíček. Mláďata se líhnou v červnu až červenci.

Popiska k fotce: Štír středoasijký. Foto: Jaroslav ZELINKA

Komentáře

Nabídky práce

PRODAVAČKA

Prodejna domácích potřeb v Žatci přijme prodavačku na HPP.
Tel.: 602 883 203
E-mail: orionzatec@gmail.com

OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY, SKLADNÍK

HITACHI Automotive (Průmyslový zóna Triangle, Minice 60, 438 01 Žatec) hledá do svého týmu nové kolegy na pozice OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY A SKLADNÍK. Nabízíme velice zajímavé pracovní podmínky a řadu benefitů.
Kontakt: Jindřiška Vlasáková
Tel.: 775 958 236
E-mail: jindriska.vlasakova@hitachi-automotive.eu

ÚČETNÍ (asistentka)

Požadujeme vzdělání ÚSO, znalost účetnictví a daňové evidence, programy POHODA (podmínkou) a Účto Tichý (výhodou), World, Excel, AJ výhodou, pracoviště Louny a Praha, 1-2x měsíčně porady v Brně. Životopis a motivační dopis, případně dotazy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: ucetnictvi@altego.cz

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - oprávnění skupiny C, E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění.
Kontakt: Petr Rejzek
Tel.: 739 682 536

TECHNIK

Přijmeme pracovníka na hlavní pracovní poměr na pozici SAMOSTATNÝ TECHNIK, místo výkonu práce Žatec, nástup možný ihned, min. středoškolské vzdělání technického směru, práce na PC, ŘP sk. B, platové zařazení při nástupu 18-20 tisíc Kč. Životopis s kontaktem zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: osbdlouny@iol.cz

Poslední videa

Vítání občánků na radnici v Podbořanech

Sobota 13. října se nesla ve znamení vítání nejmenších občánků města. Maminkám miminek předaly kytičky děti z MŠ Bratří Čapků v Podbořanech. Podívejte se, jak všem jim to slušelo ;-)

Přehrát video
Stranná: Vinobraní

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej bytu v podílovém vlastnictví, 3+1 (78 m2), balkon, sklep, v bytovce Chožov, 9 km od Loun, 45 minut do Prahy, připraven k částečné rekonstrukci, cena 510 000 Kč, při rychlém jednání sleva. RK nevolat. Další informace do zpráv, nebo volejte: 734 366 095, 603 400 121.

Vzpomínky

Alena Krejdlová

Dne 18. 10. 2018 uplyne 5 let od chvíle, kdy nás náhle, ve věku 52 let, navždy opustila paní Alena KREJDLOVÁ z Loun. S láskou vzpomíná syn Michal, sestra Martina, maminka Marie, babička Danuše a rodina Říhova a Pavlasova. Vyslovuji velké poděkování společnosti Fujikoki Czech a jejím zaměstnancům za pomoc a účast v těžkém období naší rodiny.

Milánek Pihrt

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene… Dne 13. října tomu bylo 12 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

František Krejčí

Dne 20. října 2018 uplyne 5 let, kdy nás navždy opustil tatínek a dědeček, pan František KREJČÍ. Stále vzpomínají dcery s rodinami.