V chomutovské Bezručově ulici srazili na přechodu školačku. Silnice jsou nebezpečné, stěžují si občané

Soňa Šímová a Tomáš Skřipský 2018-06-13 09:39:00

CHOMUTOV/ JIRKOV (soš, tos) — Uzavírky, ale hlavně stále větší bezohlednost řidičů trápí obyvatele na mnoha místech sousedících měst. V Chomutově minulý týden letěl záchranářský vrtulník pro školačku, kterou na přechodu nedaleko školy srazilo auto. Přitom lidé zde volají po zabezpečení již delší čas.

Stejně tak v jirkovské Žižkově ulici, kde již přes dvě stě lidí podepsalo petici za řešení dopravně–bezpečnostní situace.

Minulé úterý v půl osmé ráno v chomutovské Bezručově ulici srazilo auto školačku, která přecházela po přechodu do blízké školy v Hornické ulici.

„Matka vezla dceru do školy, zastavila před přechodem a dívenka chtěla přejít na druhou stranu. Při tom ji na přechodu pro chodce srazilo vozidlo, které se snažilo stojící vůz objet,“ řekla okresní policejní mluvčí Marie Pivková. Jak dodala, pro školačku sice přiletěl vrtulník letecké záchranné služby a přepravil ji do nemocnice, ale její zranění naštěstí nejsou vážná. „Měli by ji co nejdříve propustit domů,“ informovala den po události.

„Říkala jsem si, kdy se zase něco stane. Minule sražená žena na přechodu, teď dítě,“ napsala nám čtenářka Lucie, která místo nehody vyfotila z domu, ve kterém bydlí.

Zdejší obyvatelé už delší čas upozorňují na nebezpečnou situaci, která se ještě zhoršila poté, co kvůli opravě uzavřeli Husovu ulici. „Navíc, když zde zastaví autobus, stojí zadkem přímo na přechodu a situace je nepřehledná,“ dodává Lucie.

Nyní už problematickou lokalitu hlídá městská policie. „S ohledem na politováníhodnou situaci tam bude stát do konce školního roku. Jak to bude od září, se teprve uvidí,“ říká mluvčí městské policie Kateřina Krellerová. Strážníci bohužel nemohou ve stejný čas obsáhnout všechny přechody u chomutovských škol. „Dohled je přímo před školou v Hornické ulici, kam by měli rodiče své děti vozit,“ vysvětluje mluvčí chomutovského magistrátu Tomáš Branda a dodává, že město neustále vyhodnocuje rizika v dopravě a upravuje dopravní řešení v jednotlivých částech. To v Bezručově ulici ovšem není jednoduché. „Ačkoliv komunikace není v majetku Chomutova, ale patří Ústeckému kraji, nechalo město inkriminovaný přechod pro chodce před třemi lety zvlášť osvětlit a v průběhu tohoto roku bude komunikace doplněna vodorovným dopravním značením, symbolem značky „Pozor, přechod pro chodce”.

V řešení je i přesun zastávky MHD, která je poměrně nebezpečně umístěna v těsné blízkosti přechodu. Tomu však zatím brání nejen to, že silnice není v majetku města, ale i další technické záležitosti, především skutečnost, že vedle silnice vede horkovod, který má ochranné pásmo,“ uzavírá mluvčí Magistrátu města Chomutova Tomáš Branda.

Složitá situace je i v kdysi klidné Žižkově ulici v Jirkově, přes kterou mnoho lidí míří do odpočinkové zóny v Olejomlýnském parku. Neukáznění řidiči, chybějící dopravní značení nepřehledné vyjíždění z křižovatky, to vše vadí zdejším obyvatelům, kteří zde zažili už nejednu nehodu. Situace se ještě zhoršila po uzavření Dvořákovy ulice z důvodu oprav. Sepsali proto petici, ve které vyjádřili přání důsledné kontroly dodržování rychlosti a zavedení stavebně–bezpečnostních prvků. Během krátké doby ji podepsalo přes dvě stě lidí. Nejvíce podpisů nasbírali v místním obchůdku, ve kterém pracuje i Karolina Wendová. „Dcera sem za mnou bude chodit ze školy, bojím se o její bezpečnost, řidiči tu jezdí jako blázni,“ sdělila důvod podepsání petice. „Mě tu málem srazili. Jedno auto zastavilo, druhé ho objelo a sotva stačilo zabrzdit,“ přidal svou zkušenost vozíčkář Josef Čerep.

Podle vyjádření odboru majetku města je ale v ulici vše v pořádku a zhoršená situace by se měla uklidnit ve chvíli, kdy se znovu otevře Dvořákova ulice.

„Oprava komunikace a stejně tak vybudování podélných stání bylo provedeno dle projektové dokumentace, schválené všemi příslušnými orgány včetně stanoviska dopravního inspektorátu. Všechny uvedené přechody jsou řádně označeny, rozhledové poměry jsou v souladu s normami. V místě přechodu do Olejomlýnské ulice je schodiště, ale pro cyklisty a kočárky je za prvním domem vybudován bezpečný přístup na chodník, po kterém se dostanou k přechodu.

Při používání komunikací vybudovaných pro chodce, dodržování povolené rychlosti v obci a pravidel silničního provozu ze strany chodců by nemělo docházet k nehodám,“ říká z pověření vedoucího odboru Milana Reinera Jana Endischová. Starosta Jirkova Radek Štejnar nicméně slíbil, že jakmile se k němu petice dostane, situací se bude zabývat.

Soňa Šímová a Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL, VYCHOVATEL A ŠKOLNÍ PSYCHOLOG

VU, DDŠ, ZŠ, SŠ a ŠJ Místo přijme pracovníky na post učitele ZŠ, vychovatele a školního psychologa. Strukturovaný životopis s přehledem praxe a vzdělání zašlete na e-mail: reditel@vudds.cz. Bližší informace na telefonu 603 881 463

UČITEL

ZŠ Peruc přijme od září 2018 na plný úvazek učitele pro 1. stupeň ZŠ a učitele pro 2. stupeň ZŠ. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 415 697 168
E-mail: zsperuc@centrum.cz

UČITEL/KA

Základní škola Chomutov, Březenecká 4679 přijme UČITELE/KU prvního a druhého stupně s aprobací matematika, fyzika, chemie, přírodopis, němčina. Nástup srpen 2018. Nejedná se o zástup.
Tel.: 474 624 110
E-mail: sekretarka@zsbrezenecka.cz

ZAPISOVATEL/KA

Notářská kancelář v Lounech přijme na HPP nebo DPP ZAPISOVATELE/KU. Může být též studující. Nabízíme slušný plat, profesně zajímavé prostředí. Požadujeme spolehlivost, pečlivost a rychlost.
Tel.: 607 108 190
E-mail: notar@borsky.eu

MZDOVÁ ÚČETNÍ

Přijmeme mzdovou účetní do Žatce. Náplní je zpracování mzdové agendy pro soukromé společnosti. Požadujeme min. 3 roky mzdové praxe. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený e-mail. Ing. Pavel Dvorský, Ph.D. (Dukelská 3189, 438 01 Žatec).
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský, Ph.D.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz

Poslední videa

Cítoliby: Oslavy 140. výročí založení SDH

Nový prapor pro SDH.

Přehrát video
Louny: župní slet - loučení

loučení

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 2+1 nebo podobný v Žatci, lokalita Podměstí. Rychlé jednání a platba. Tel.: 702 155 803.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám kompletně zasíťovaný pozemek pro stavbu RD v Lounech. Tel.: 777 748 447.

Vzpomínky

Stanislav Strnad

Večer, když slunce zemi opustilo, tvoje srdce se navždy zastavilo. Odešel jsi tichou tmou, tiše s bolestí svou. Zavřel jsi oči, chtělo se ti spát, aniž jsi tušil, co to znamená. Dne 21. 6. to budou 4 roky, co od nás odešel pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Už nám zůstaly jen krásné vzpomínky, které však stále bolí. Děkujeme všem, kteří na něho nezapomněli. Rodina.

Anna Homolová

Dne 20. 6. uplynulo již 24 let, kdy nás navždy opustila naše drahá a milovaná maminka a babička, paní Anna HOMOLOVÁ ze Sedčic. Stále vzpomínají děti s rodinami a ostatní příbuzní.

Jiří Kierczak

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 19. 6. vzpomeneme 20. výročí, co nás náhle opustil Jiří KIERCZAK ze Žiželic. Stále vzpomíná maminka, sestra Pavlína s rodinou, babička Pavlína a ostatní příbuzní a známí.