V chomutovské Bezručově ulici srazili na přechodu školačku. Silnice jsou nebezpečné, stěžují si občané

Soňa Šímová a Tomáš Skřipský 2018-06-13 09:39:00

CHOMUTOV/ JIRKOV (soš, tos) — Uzavírky, ale hlavně stále větší bezohlednost řidičů trápí obyvatele na mnoha místech sousedících měst. V Chomutově minulý týden letěl záchranářský vrtulník pro školačku, kterou na přechodu nedaleko školy srazilo auto. Přitom lidé zde volají po zabezpečení již delší čas.

Stejně tak v jirkovské Žižkově ulici, kde již přes dvě stě lidí podepsalo petici za řešení dopravně–bezpečnostní situace.

Minulé úterý v půl osmé ráno v chomutovské Bezručově ulici srazilo auto školačku, která přecházela po přechodu do blízké školy v Hornické ulici.

„Matka vezla dceru do školy, zastavila před přechodem a dívenka chtěla přejít na druhou stranu. Při tom ji na přechodu pro chodce srazilo vozidlo, které se snažilo stojící vůz objet,“ řekla okresní policejní mluvčí Marie Pivková. Jak dodala, pro školačku sice přiletěl vrtulník letecké záchranné služby a přepravil ji do nemocnice, ale její zranění naštěstí nejsou vážná. „Měli by ji co nejdříve propustit domů,“ informovala den po události.

„Říkala jsem si, kdy se zase něco stane. Minule sražená žena na přechodu, teď dítě,“ napsala nám čtenářka Lucie, která místo nehody vyfotila z domu, ve kterém bydlí.

Zdejší obyvatelé už delší čas upozorňují na nebezpečnou situaci, která se ještě zhoršila poté, co kvůli opravě uzavřeli Husovu ulici. „Navíc, když zde zastaví autobus, stojí zadkem přímo na přechodu a situace je nepřehledná,“ dodává Lucie.

Nyní už problematickou lokalitu hlídá městská policie. „S ohledem na politováníhodnou situaci tam bude stát do konce školního roku. Jak to bude od září, se teprve uvidí,“ říká mluvčí městské policie Kateřina Krellerová. Strážníci bohužel nemohou ve stejný čas obsáhnout všechny přechody u chomutovských škol. „Dohled je přímo před školou v Hornické ulici, kam by měli rodiče své děti vozit,“ vysvětluje mluvčí chomutovského magistrátu Tomáš Branda a dodává, že město neustále vyhodnocuje rizika v dopravě a upravuje dopravní řešení v jednotlivých částech. To v Bezručově ulici ovšem není jednoduché. „Ačkoliv komunikace není v majetku Chomutova, ale patří Ústeckému kraji, nechalo město inkriminovaný přechod pro chodce před třemi lety zvlášť osvětlit a v průběhu tohoto roku bude komunikace doplněna vodorovným dopravním značením, symbolem značky „Pozor, přechod pro chodce”.

V řešení je i přesun zastávky MHD, která je poměrně nebezpečně umístěna v těsné blízkosti přechodu. Tomu však zatím brání nejen to, že silnice není v majetku města, ale i další technické záležitosti, především skutečnost, že vedle silnice vede horkovod, který má ochranné pásmo,“ uzavírá mluvčí Magistrátu města Chomutova Tomáš Branda.

Složitá situace je i v kdysi klidné Žižkově ulici v Jirkově, přes kterou mnoho lidí míří do odpočinkové zóny v Olejomlýnském parku. Neukáznění řidiči, chybějící dopravní značení nepřehledné vyjíždění z křižovatky, to vše vadí zdejším obyvatelům, kteří zde zažili už nejednu nehodu. Situace se ještě zhoršila po uzavření Dvořákovy ulice z důvodu oprav. Sepsali proto petici, ve které vyjádřili přání důsledné kontroly dodržování rychlosti a zavedení stavebně–bezpečnostních prvků. Během krátké doby ji podepsalo přes dvě stě lidí. Nejvíce podpisů nasbírali v místním obchůdku, ve kterém pracuje i Karolina Wendová. „Dcera sem za mnou bude chodit ze školy, bojím se o její bezpečnost, řidiči tu jezdí jako blázni,“ sdělila důvod podepsání petice. „Mě tu málem srazili. Jedno auto zastavilo, druhé ho objelo a sotva stačilo zabrzdit,“ přidal svou zkušenost vozíčkář Josef Čerep.

Podle vyjádření odboru majetku města je ale v ulici vše v pořádku a zhoršená situace by se měla uklidnit ve chvíli, kdy se znovu otevře Dvořákova ulice.

„Oprava komunikace a stejně tak vybudování podélných stání bylo provedeno dle projektové dokumentace, schválené všemi příslušnými orgány včetně stanoviska dopravního inspektorátu. Všechny uvedené přechody jsou řádně označeny, rozhledové poměry jsou v souladu s normami. V místě přechodu do Olejomlýnské ulice je schodiště, ale pro cyklisty a kočárky je za prvním domem vybudován bezpečný přístup na chodník, po kterém se dostanou k přechodu.

Při používání komunikací vybudovaných pro chodce, dodržování povolené rychlosti v obci a pravidel silničního provozu ze strany chodců by nemělo docházet k nehodám,“ říká z pověření vedoucího odboru Milana Reinera Jana Endischová. Starosta Jirkova Radek Štejnar nicméně slíbil, že jakmile se k němu petice dostane, situací se bude zabývat.

Soňa Šímová a Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY

Prefa Žatec s.r.o. hledá zaměstnance na pozice STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY. Požadujeme střední školu stavebního směru s maturitou, ŘP sk. B. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatce. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OBSLUHA MYČKY

Hledáme pomocnou sílu k myčce, cca od 12:30 do 15:30 hod. Pracoviště Gymnázium Chomutov. - Tel. 607 948 092.
Tel.: 607 948 092

SKLADNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

VÝROBNÍ DĚLNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY

Společnost EUROVIA VINCI přijme pracovníky na pozici ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY. Místo výkonu práce Černovice. Nabízíme průměrný měsíční výdělek 35 000,- Kč. Požadujeme SOU obor elektro (silnoproud), nebo SOU zámečník, ŘP sk. B (ŘP sk. C výhodou), zdravotní způsobilost.
Tel.: 731 601 442
E-mail: dusan.holub@eurovia.cz

Poslední videa

Oslava nového roku vietnamské komunity

A zase se tančilo :)

Přehrát video
Hasiči dostali novou Tatru

Tatra přijíždí :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Hledám byt nebo menší RD na Lounsku, Žatecku, Podbořansku. Tel.: 733 691 127.

Vzpomínky

Miroslava Macáková

Dne 21. ledna uplyne 6 let, co nás opustila paní Miroslava Macáková z Loun. Nikdy nezapomenou manžel Pavel, dcera Tereza, vnučka Andrejka. Děkujeme všem, kteří si vzpomenou.

Evžen Seidl

Dne 17. 1. 2017 zemřel pan Evžen SEIDL po těžkém úrazu neslučujícím se s životem. Odešel bez slůvka rozloučení výjimečně dobrý člověk, jednatel pobočky Konfederace politických vězňů v Lounech. Vzpomíná družka M. Vrbíková a její bratr.

Pavel Kalčík

Dne 14. ledna by se dožil 75 let pan Pavel Kalčík z Loun. Nikdy nezapomenou a stále vzpomínají manželka, synové a snacha a vnoučata.