Heřmánek a Sylvie Černínové lákali na zámek

Alla Želinská 2018-07-28 03:39:00

Krásný Dvůr (až) Sto padesát osm párů uší vyslyšelo v sobotu večer 21. července na zámku tajemství, které prozradila o svém manželovi Heřmanu Černínovi a jak to bylo s ženami v jeho životě, hraběnka Sylvie Kateřina z Chudenic. Přesně tolik, 158 návštěvníků totiž přilákaly sobotní kostýmované prohlídky Z Istanbulu na Krásný Dvůr, které probíhaly na zámku v Krásném Dvoře od 18 hodin. Na návštěvníky čekali hrabě Heřman a jeho prasynovec Humprecht Černínové, Sylvie Kateřina provdaná Černínová z Chudenic, dvorní muzikant, ale i ochutnávka orientálních pokrmů a romantická atmosféra večerního zámku.

Příchozí se ocitli v polovině 17. století. Tehdy Krásnodvorské panství koupil jeden z nejbohatších mužů v českém království Heřman Černín z Chudenic. Právě toho jako významného diplomata císař dvakrát poslal do Istanbulu vyjednat se sultánem mír. Na prastrýce se přijel podívat Humprecht Jan, budoucí dědic panství a také budoucí císařský velvyslanec v Benátkách. Tito dva první majitelé Krásného Dvora a hraběnka Sylvie Kateřina Černínová v podání herců Městského divadla v Mostě i s hudebním doprovodem dvorního kytaristy Martina Vrby (krásnodvorského průvodce) provedli návštěvníky po svém sídle. Na konci prohlídky je čekalo pohoštění – orientální pokrmy, které byly podávány v Istanbulu v době diplomatických cest Heřmana Černína. Dolme wine, vinné listy plněné rýží, masem a kořením – jeden z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších pokrmů Osmanské říše, chačapuri – slaný koláč se sýrem, tradiční jídlo z oblasti Kavkazu, a sladké větrníčky Eklér sweet.

Státní zámek v Krásném Dvoře nabídne kostýmované prohlídky ještě jednou, a to 11. srpna, se stejným scénářem a také ochutnávkou na závěr. Začátek bude opět v 18 hodin. Prohlídky Z Istanbulu na Krásný Dvůr jsou součástí letošního projektu Národního památkového ústavu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

Komentáře

Nabídky práce

VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz


OPERÁTOR VÝROBY a SKLADNÍK

Pracovní příležitost v Podbořanech, mzda až 26 500,- Kč! Pracujte u jednoho z nejlepších zaměstnavatelů na Podbořansku! Valeo Podbořany nabírá SKLADNÍKY a OPERÁTORY VÝROBY. Smlouva na neurčito, 28 dní volna, vhodné pro ženy, muže a absolventy, plně hrazené stravenky, práce na 3 směny.
Kontakt: Zdenka Hlavánová
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com


KUCHAŘ/KA

Restaurace U ŽIDA, Česká 182, Louny hledá kuchaře/ku. Info: uzida@restauraceuzida.cz; tel.: 603193198.
Tel.: 603193198
E-mail: uzida@restauraceuzida.cz


TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C)

Práce v Žatci s dobrým platovým ohodnocením! Prefa Žatec s.r.o., česká firma s férovým přístupem hledá zaměstnance na pozice: TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C). Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hod., stravenkový paušál, týden dovolené navíc. Požadujeme vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Přehrát video
Žatec: Na zahradě MŠ U jezu vznikají vrbové stavby

Další zajímavé prvky přibudou na školkové zahradě v Podměstí. Děti z MŠ U jezu - Mašinka se mají na co těšit.

Přehrát video