V Žatci ještě ne?! V některých městech je však MHD pro studenty a seniory zdarma

2018-10-11 11:23:34

Žatec (hf) Od prvního září platí nové slevy na jízdenky pro studenty a seniory. Představují největší změnu pravidel ve veřejné dopravě. Senioři ve věku nad 65 let a žáci a studenti od 6 do 26 let budou moci od 1. září cestovat v Česku všemi vlaky a linkovými autobusy se 75 procentní slevou. Slevu se některá města rozhodla přenést i na městskou hromadnou dopravu. V některých městech se již dokonce jezdí zcela zdarma. V Žatci se tato osvěta, bohužel, ještě nekoná.

Od září zavedli cestování zdarma pro děti od šesti do patnácti let například v Plzni. V Říčanech u Prahy začalo jezdit MHD zdarma pro všechny občany. Radnice chce totiž snížit provoz osobních automobilů. MHD zdarma motivuje k tomu, aby lidé nechávali auto doma, už deset let v malém městečku Hořovice v okrese Beroun. V západočeském Chebu se rozhodli vyzkoušet MHD zdarma pro obyvatele pouze na půl roku. Pokud se systém osvědčí, město by v něm pokračovalo i nadále. V Jihočeském kraji letos zavedly v MHD bezplatnou přepravu Strakonice, v Ústeckém Lovosice a od května ji mají i Litoměřice. V Libereckém kraji se městskou dopravou zdarma sice cestovat nebude, ale Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa i Turnov se připojí k vládní 75 procentní slevě pro děti, studenty a seniory. Ve Frýdku Místku funguje městská hromadná doprava zdarma již od roku 2011, kdy se radnice zapojila do tehdy nově vzniklého projektu ,,MHD zdarma“. Bezplatný provoz bývá též na takzvaných nákupních linkách v hlavním městě. Podobné linky existují i v dalších větších městech. Pravidelné svozy jsou organizovány jinou formou než veřejná linková doprava.

V moderní Evrpě existuje několik desítek měst s bezplatnou hromadnou dopravou. Významným příkladem je od roku 2013 hlavní město Estonska Tallinn, kde mohou jezdit zdarma všichni místní obyvatelé. Turisté si však musí za dopravu zaplatit.

V Žatci jsou tarifní podmínky a ceník jízdného MHD od 1. ledna 2012 neměnné. Základní sazba je sedm korun. Děti od šesti do patnácti let a osoby nad šedesát let mají jízdné za čtyři koruny. Sleva tedy dosahuje necelých 57 procent. Bezplatná přeprava se týká pouze dětí do šesti let, osob starších sedmdesáti let, držitelů průkazů ZTP a ZTP/P a jejich doprovodu, čímž se počítá osoba i pes.

Zda bude v Žatci platit MHD pro studenty a seniory nebo pro všechny obyvatele zdarma, je čistě politická otázka. Uvažovat nad tím může na svých prvních zasedáních nově zvolené zastupitelstvo.

Komentáře

Nabídky práce

PRODAVAČKA

Prodejna domácích potřeb v Žatci přijme prodavačku na HPP.
Tel.: 602 883 203
E-mail: orionzatec@gmail.com

OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY, SKLADNÍK

HITACHI Automotive (Průmyslový zóna Triangle, Minice 60, 438 01 Žatec) hledá do svého týmu nové kolegy na pozice OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY A SKLADNÍK. Nabízíme velice zajímavé pracovní podmínky a řadu benefitů.
Kontakt: Jindřiška Vlasáková
Tel.: 775 958 236
E-mail: jindriska.vlasakova@hitachi-automotive.eu

ÚČETNÍ (asistentka)

Požadujeme vzdělání ÚSO, znalost účetnictví a daňové evidence, programy POHODA (podmínkou) a Účto Tichý (výhodou), World, Excel, AJ výhodou, pracoviště Louny a Praha, 1-2x měsíčně porady v Brně. Životopis a motivační dopis, případně dotazy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: ucetnictvi@altego.cz

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - oprávnění skupiny C, E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění.
Kontakt: Petr Rejzek
Tel.: 739 682 536

TECHNIK

Přijmeme pracovníka na hlavní pracovní poměr na pozici SAMOSTATNÝ TECHNIK, místo výkonu práce Žatec, nástup možný ihned, min. středoškolské vzdělání technického směru, práce na PC, ŘP sk. B, platové zařazení při nástupu 18-20 tisíc Kč. Životopis s kontaktem zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: osbdlouny@iol.cz

Poslední videa

Vítání občánků na radnici v Podbořanech

Sobota 13. října se nesla ve znamení vítání nejmenších občánků města. Maminkám miminek předaly kytičky děti z MŠ Bratří Čapků v Podbořanech. Podívejte se, jak všem jim to slušelo ;-)

Přehrát video
Stranná: Vinobraní

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej bytu v podílovém vlastnictví, 3+1 (78 m2), balkon, sklep, v bytovce Chožov, 9 km od Loun, 45 minut do Prahy, připraven k částečné rekonstrukci, cena 510 000 Kč, při rychlém jednání sleva. RK nevolat. Další informace do zpráv, nebo volejte: 734 366 095, 603 400 121.

Vzpomínky

Alena Krejdlová

Dne 18. 10. 2018 uplyne 5 let od chvíle, kdy nás náhle, ve věku 52 let, navždy opustila paní Alena KREJDLOVÁ z Loun. S láskou vzpomíná syn Michal, sestra Martina, maminka Marie, babička Danuše a rodina Říhova a Pavlasova. Vyslovuji velké poděkování společnosti Fujikoki Czech a jejím zaměstnancům za pomoc a účast v těžkém období naší rodiny.

Milánek Pihrt

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene… Dne 13. října tomu bylo 12 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

František Krejčí

Dne 20. října 2018 uplyne 5 let, kdy nás navždy opustil tatínek a dědeček, pan František KREJČÍ. Stále vzpomínají dcery s rodinami.