V Žatci ještě ne?! V některých městech je však MHD pro studenty a seniory zdarma

2018-10-11 11:23:34

Žatec (hf) Od prvního září platí nové slevy na jízdenky pro studenty a seniory. Představují největší změnu pravidel ve veřejné dopravě. Senioři ve věku nad 65 let a žáci a studenti od 6 do 26 let budou moci od 1. září cestovat v Česku všemi vlaky a linkovými autobusy se 75 procentní slevou. Slevu se některá města rozhodla přenést i na městskou hromadnou dopravu. V některých městech se již dokonce jezdí zcela zdarma. V Žatci se tato osvěta, bohužel, ještě nekoná.

Od září zavedli cestování zdarma pro děti od šesti do patnácti let například v Plzni. V Říčanech u Prahy začalo jezdit MHD zdarma pro všechny občany. Radnice chce totiž snížit provoz osobních automobilů. MHD zdarma motivuje k tomu, aby lidé nechávali auto doma, už deset let v malém městečku Hořovice v okrese Beroun. V západočeském Chebu se rozhodli vyzkoušet MHD zdarma pro obyvatele pouze na půl roku. Pokud se systém osvědčí, město by v něm pokračovalo i nadále. V Jihočeském kraji letos zavedly v MHD bezplatnou přepravu Strakonice, v Ústeckém Lovosice a od května ji mají i Litoměřice. V Libereckém kraji se městskou dopravou zdarma sice cestovat nebude, ale Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa i Turnov se připojí k vládní 75 procentní slevě pro děti, studenty a seniory. Ve Frýdku Místku funguje městská hromadná doprava zdarma již od roku 2011, kdy se radnice zapojila do tehdy nově vzniklého projektu ,,MHD zdarma“. Bezplatný provoz bývá též na takzvaných nákupních linkách v hlavním městě. Podobné linky existují i v dalších větších městech. Pravidelné svozy jsou organizovány jinou formou než veřejná linková doprava.

V moderní Evrpě existuje několik desítek měst s bezplatnou hromadnou dopravou. Významným příkladem je od roku 2013 hlavní město Estonska Tallinn, kde mohou jezdit zdarma všichni místní obyvatelé. Turisté si však musí za dopravu zaplatit.

V Žatci jsou tarifní podmínky a ceník jízdného MHD od 1. ledna 2012 neměnné. Základní sazba je sedm korun. Děti od šesti do patnácti let a osoby nad šedesát let mají jízdné za čtyři koruny. Sleva tedy dosahuje necelých 57 procent. Bezplatná přeprava se týká pouze dětí do šesti let, osob starších sedmdesáti let, držitelů průkazů ZTP a ZTP/P a jejich doprovodu, čímž se počítá osoba i pes.

Zda bude v Žatci platit MHD pro studenty a seniory nebo pro všechny obyvatele zdarma, je čistě politická otázka. Uvažovat nad tím může na svých prvních zasedáních nově zvolené zastupitelstvo.

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka o Zelené Karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené Karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.