V Žatci ještě ne?! V některých městech je však MHD pro studenty a seniory zdarma

2018-10-11 11:23:34

Žatec (hf) Od prvního září platí nové slevy na jízdenky pro studenty a seniory. Představují největší změnu pravidel ve veřejné dopravě. Senioři ve věku nad 65 let a žáci a studenti od 6 do 26 let budou moci od 1. září cestovat v Česku všemi vlaky a linkovými autobusy se 75 procentní slevou. Slevu se některá města rozhodla přenést i na městskou hromadnou dopravu. V některých městech se již dokonce jezdí zcela zdarma. V Žatci se tato osvěta, bohužel, ještě nekoná.

Od září zavedli cestování zdarma pro děti od šesti do patnácti let například v Plzni. V Říčanech u Prahy začalo jezdit MHD zdarma pro všechny občany. Radnice chce totiž snížit provoz osobních automobilů. MHD zdarma motivuje k tomu, aby lidé nechávali auto doma, už deset let v malém městečku Hořovice v okrese Beroun. V západočeském Chebu se rozhodli vyzkoušet MHD zdarma pro obyvatele pouze na půl roku. Pokud se systém osvědčí, město by v něm pokračovalo i nadále. V Jihočeském kraji letos zavedly v MHD bezplatnou přepravu Strakonice, v Ústeckém Lovosice a od května ji mají i Litoměřice. V Libereckém kraji se městskou dopravou zdarma sice cestovat nebude, ale Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa i Turnov se připojí k vládní 75 procentní slevě pro děti, studenty a seniory. Ve Frýdku Místku funguje městská hromadná doprava zdarma již od roku 2011, kdy se radnice zapojila do tehdy nově vzniklého projektu ,,MHD zdarma“. Bezplatný provoz bývá též na takzvaných nákupních linkách v hlavním městě. Podobné linky existují i v dalších větších městech. Pravidelné svozy jsou organizovány jinou formou než veřejná linková doprava.

V moderní Evrpě existuje několik desítek měst s bezplatnou hromadnou dopravou. Významným příkladem je od roku 2013 hlavní město Estonska Tallinn, kde mohou jezdit zdarma všichni místní obyvatelé. Turisté si však musí za dopravu zaplatit.

V Žatci jsou tarifní podmínky a ceník jízdného MHD od 1. ledna 2012 neměnné. Základní sazba je sedm korun. Děti od šesti do patnácti let a osoby nad šedesát let mají jízdné za čtyři koruny. Sleva tedy dosahuje necelých 57 procent. Bezplatná přeprava se týká pouze dětí do šesti let, osob starších sedmdesáti let, držitelů průkazů ZTP a ZTP/P a jejich doprovodu, čímž se počítá osoba i pes.

Zda bude v Žatci platit MHD pro studenty a seniory nebo pro všechny obyvatele zdarma, je čistě politická otázka. Uvažovat nad tím může na svých prvních zasedáních nově zvolené zastupitelstvo.

Komentáře

Nabídky práce

STROJNÍK STAVEBNÍHO STROJE, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STROJNÍKA STAVEBNÍHO STROJE a ŘIDIČE NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Zajímavé platové ohodnocení, nástup dle dohody.
Tel.: 777 612 202
E-mail: libor.sykora@fronek.cz

STAVBYVEDOUCÍ, PŘEDÁK STAVEBNÍ VÝROBY

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STAVBYVEDOUCÍHO a PŘEDÁKA STAVEBNÍ VÝROBY. Zajímavé finanční ohodnocení.
Tel.: 313 517 276
E-mail: veronika.blahova@fronek.cz

KUCHAŘ/KA

Přijmeme SAMOSTATNOU KUCHAŘKU/KUCHAŘE do směnného provozu v Resortu Vyhlídka Šlovice. Nástup dle dohody.
Kontakt: J. Kepka
Tel.: 770 182 608
E-mail: jaroslav.kepka@resortvyhlidka.cz

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Chomutov: Herec Zdeněk Godla a sportovec Petr Koukal na Veletrhu práce

...

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Lounech, 28. října pod 3. ZŠ. Tel.: 607 870 494

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Chomutově, poblíž HM Globus. - Tel. 605 776 821.

Vzpomínky

Josef Beneš

Oči se slzami zarosily, zaplakaly bolem, když jsme Ti dávali poslední sbohem. Domov je prázdný, smutno je v něm, cestička na hřbitov zůstala jen. Dne 22. února tomu bude 5 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček pan Josef BENEŠ z Černčic u Loun. Stále vzpomínají manželka, dcera a syn s rodinami.

Vladimír Hieke

Dne 21. února uplyne deset let, co nás navždy opustil pan Vladimír HIEKE z Loun. Stále vzpomínají dcera Jarmila a syn Vladimír s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Jaroslav Malínek

Z plného slunce přišel tmavý stín, zlou zprávou nás vyděsil a my tu stáli v němém ustrnutí a beze sil… Dne 25. 2. 2019 vzpomeneme 15 let, kdy od nás odešel pan Jaroslav MALÍNEK ze Žatce. V našich srdcích žiješ dál. Rodina.