V Žatci ještě ne?! V některých městech je však MHD pro studenty a seniory zdarma

2018-10-11 11:23:34

Žatec (hf) Od prvního září platí nové slevy na jízdenky pro studenty a seniory. Představují největší změnu pravidel ve veřejné dopravě. Senioři ve věku nad 65 let a žáci a studenti od 6 do 26 let budou moci od 1. září cestovat v Česku všemi vlaky a linkovými autobusy se 75 procentní slevou. Slevu se některá města rozhodla přenést i na městskou hromadnou dopravu. V některých městech se již dokonce jezdí zcela zdarma. V Žatci se tato osvěta, bohužel, ještě nekoná.

Od září zavedli cestování zdarma pro děti od šesti do patnácti let například v Plzni. V Říčanech u Prahy začalo jezdit MHD zdarma pro všechny občany. Radnice chce totiž snížit provoz osobních automobilů. MHD zdarma motivuje k tomu, aby lidé nechávali auto doma, už deset let v malém městečku Hořovice v okrese Beroun. V západočeském Chebu se rozhodli vyzkoušet MHD zdarma pro obyvatele pouze na půl roku. Pokud se systém osvědčí, město by v něm pokračovalo i nadále. V Jihočeském kraji letos zavedly v MHD bezplatnou přepravu Strakonice, v Ústeckém Lovosice a od května ji mají i Litoměřice. V Libereckém kraji se městskou dopravou zdarma sice cestovat nebude, ale Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa i Turnov se připojí k vládní 75 procentní slevě pro děti, studenty a seniory. Ve Frýdku Místku funguje městská hromadná doprava zdarma již od roku 2011, kdy se radnice zapojila do tehdy nově vzniklého projektu ,,MHD zdarma“. Bezplatný provoz bývá též na takzvaných nákupních linkách v hlavním městě. Podobné linky existují i v dalších větších městech. Pravidelné svozy jsou organizovány jinou formou než veřejná linková doprava.

V moderní Evrpě existuje několik desítek měst s bezplatnou hromadnou dopravou. Významným příkladem je od roku 2013 hlavní město Estonska Tallinn, kde mohou jezdit zdarma všichni místní obyvatelé. Turisté si však musí za dopravu zaplatit.

V Žatci jsou tarifní podmínky a ceník jízdného MHD od 1. ledna 2012 neměnné. Základní sazba je sedm korun. Děti od šesti do patnácti let a osoby nad šedesát let mají jízdné za čtyři koruny. Sleva tedy dosahuje necelých 57 procent. Bezplatná přeprava se týká pouze dětí do šesti let, osob starších sedmdesáti let, držitelů průkazů ZTP a ZTP/P a jejich doprovodu, čímž se počítá osoba i pes.

Zda bude v Žatci platit MHD pro studenty a seniory nebo pro všechny obyvatele zdarma, je čistě politická otázka. Uvažovat nad tím může na svých prvních zasedáních nově zvolené zastupitelstvo.

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ

Společnost HAKUS a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ na hlavním pracovní poměr v Dobroměřicích. Přihlášky přijímáme do 15. 12. 2018 osobně na adrese společnosti ve 2. patře denně do 14 hodin, nebo elektronicky na e-mailu info@hakus.cz
E-mail: info@hakus.cz

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

NABÍZÍME nebytové prostory k podnikání v Lounech (Sladkovského 1983) vedle okresního soudu. Nutno vidět! Vhodné pro provozovnu tabáku, kadeřnictví, kancelář či nehtové studio. Zájemci o prohlídku volejte: 728035202.

PRONÁJEM

Dlouhodobý pronájem garáže - u nádraží Louny město. Volná okamžitě. Tel: 728 353 521.

Vzpomínky

Vladimír Tabulka

Dne 5. 12. 2018 tomu bude již 20 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Vladimír TABULKA. Kdo jste ho znali a měli rádi, věnujte mu s námi tichou vzpomínku. Manželka Marie, dcery a syn s rodinami.

Josef Benda

Dne 11. 12. 2018 to bude 10 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný tatínek a dědeček, pan Josef BENDA z Mukoděl. S láskou vzpomínají dcery a syn s rodinami.

Zdeněk Škorjak

Dne 2. 12. by oslavil pan ŠKORJAK Zdeněk 71. narozeniny a 10. 12. vzpomínáme smutné 15. výročí jeho smrti. Vzpomíná manželka a příbuzní.