Osudové osmičky dokazují, že právě Vejprty jsou branou do srdce Evropy

2018-11-07 10:17:03

Vejprty – Až do 17. listopadu lze ve vejprtské Galerii JA.RO. zhlédnout zajímavou výstavu starých pohlednic, dobových materiálů a fotografií a dalších historických předmětů, které připomínají vznik samostatné republiky a následné zlomové milníky historie v odrazu Vejprt a okolí. Milníky jsou pochopitelně roky s osmičkou na konci – 1918, 1938, 1948 a 1968. Výstava se tudíž nemůže jmenovat jinak, než „Vejprty známé i neznámé, aneb osudové osmičky 20. století na Vejprtsku“. Více než symbolické je v jejím případě i to, že je osmou v pořadí, jíž v Spolek historie Vejprtska v Galerii JA.RO. pořádá.

„Vždy se snažíme na našich výstavách zaměřit na nějaké téma a prostřednictví starých fotografií, dokumentů i předmětů přiblížit veřejnosti kus historie Vejprt, okolních obcí a prakticky celé této části Krušných hor. Pochopitelně chceme, aby na světlo vyplavaly méně známé věci, případně pro mnohé zcela neznámé. Téma výstavy v roce 2018 vybral letopočet tak trochu za nás a stalo se pro nás velikou výzvou. Pokusili jsme se alespoň částečně zmapovat zlomové milníky historie v odrazu dění ve Vejprtech a přilehlých obcích, a to jak očima českého, tak i většinového německého obyvatelstva. Během přípravy výstavy jsme se vraceli v čase až o sto let zpět a museli jsme konstatovat, že právě v té době zažívaly Vejprty a celé Krušné hory opravdu krušné časy,“ uvedla mimo jiné během zahájení výstavy Štěpánka Vlasáková, předsedkyně Spolku historie Vejprtska.

Ten, kdo se pak postupně vydal od jednoho panelu k druhému, jí musel dát za pravdu. Prvotní samovolné přičlenění Vejprtska s většinovým německy mluvícím obyvatelstvem k provincii Deutschböhmen například znamenalo, že se Vejprty nejen papírově a podle mapy, ale hlavně fakticky staly součástí samostatného Československa až na začátku roku 1919. Rozumí se, že tomu stejně jako jinde v německy mluvícím pohraničí napomohl příchod vojenských sil. Pohraniční šarvátky s mrtvými na obou stranách a nacionalistické smýšlení většiny místních pokračovaly ovšem až do roku 1938, přičemž byly pochopitelně umocněny předchozím nástupem Adolfa Hitlera k moci v roce 1933, jeho štvavými projevy a také pověstnou Křišťálovou nocí. Mnichovský diktát, obsazení pohraničí německým Wehrmachtem a ještě před tím odchod českého obyvatelstva do vnitrozemí, uzavřely osudový rok 1938.

Třetí osudovou osmičkou je ta v roce 1948. Například 16. března vznikly ve Vejprtech lidové milice a v dubnu došlo k dalšímu odsunu německého obyvatelstva. Byť tato kapitola byla oficiálně uzavřena, přičemž hlavní odsun proběhl již v roce1946, kdy město opustilo 12 842 německých obyvatel. S nástupem komunismu tak muselo odejít dalších 31 rodin, které před tím byly vzaty na milost, ať pro svůj předchozí nesouhlas s fašistickým režimem či proto, že se jednalo o víceméně nenahraditelné pracovníky v místních fabrikách. „Kromě toho, že 31. 10. byly ve Vejprtech zrušeny finanční stráž a celní úřad, tak v roce 1948 došlo k uzavření řady významných továren. Skončily například městský pivovar, různé tkalcovny a prýmkařské firmy, továrny na výrobu lepenky, puškařské firmy, z nichž snad nejznámější byla Wenzel Morgenstern & Söhne, a další,“ ohlédla se zpět Štěpánka Vlasáková. Jak ještě dodala, podařilo se jim při mapování tohoto roku objevit jednu zajímavost. „Samozřejmě, že i do Vejprt přijel Klement Gottwald oslavovaný jako první dělnický prezident. Málokdo ovšem už ví, že se v pohraničním městě objevil na nějaké schůzi poprvé už v roce 1923.“

Rok 1968 se pro Vejprty hlavně vyznačoval tím, že okupace spřátelených vojsk Varšavské smlouvy zde začala mnohem dříve než v samotné Praze. Konkrétně již 20. srpna ve 21.40 hodin prorazily hraniční závoru dva tanky a společně se dvěma transportéry vjely přes most na dnešním společné Souměstí z Bärensteinu do Vejprt. „Podle toho se dá i s nadsázkou říct, že Vejprty nejsou na konci, ale na začátku republiky a vlastně jakousi vstupní branou do srdce Evropy. Právě u nás, byť bohužel, měly počátek pohnuté srpnové události roku 1968, které se pak negativně promítly i do let následujících,“ uzavřela Štěpánka Vlasáková.


1.foto: Galerista Jakub Rom vítá návštěvníky vernisáže.

2.foto: V osudovém roce 1968 se i tehdejší okresní noviny Chomutovska Nástup, jinak také orgán OV KSČ Chomutov, postavil svými zvláštními vydáními proti „bratrským“ okupantům. I tato vydání jsou vidět na výstavě ve vejprtské Galerii JA.RO.

3.foto: Historie Vejprt a okolí místní obyvatele opravdu zajímá. Během vernisáže nebylo v Galerii JA.RO. k hnutí. Podobně tomu tak bylo i u předchozích sedmi výstav Spolku historie Vejprtska.

4.foto: Štěpánka Vlasáková, předsedkyně Spolku historie Vejprtska, během instalace výstavy

Komentáře

Nabídky práce

ŘIDIČ SK. C

Velkoobchod s podlahovými krytinami, Riva a.s., hledá: Řidiče skupiny C s platným profesním průkazem, pro regionální rozvoz zboží pro velkosklad v Otvicích. Volat po-pá 11-15.00 hodin.
Tel.: 725 456 534

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

HLAVNÍ ÚČETNÍ

Společnost zabývající se vedením účetnictví (Dukelská 3189, 438 01 Žatec) přijme HLAVNÍ ÚČETNÍ. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví včetně ročních závěrkových prací, min. 10 let účetní praxe. Nabízíme nadstandardní platové podmínky + služební automobil. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský, Ph.D.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz

PANÍ NA ÚKLID

Hledám paní na úklid. Kadaň. Tel: 605885121.

SAMOSTATNÝ TECHNIK

Přijmeme pracovníka na hlavní pracovní poměr na pozici SAMOSTATNÝ TECHNIK, místo výkonu práce Žatec, nástup možný ihned, min. středoškolské vzdělání technického směru, práce na PC, ŘP sk. B, platové zařazení při nástupu 18-20 tisíc Kč. Zájemce zašle životopis s kontaktem na osbdlouny@iol.cz.
E-mail: osbdlouny@iol.cz

Poslední videa

Chomutovsko: Nehody na zledovatělé silnici mezi Otvicemi a Pesvicemi

CHOMUTOVSKO (soš) — Série nehod se stala na necelých tří stech metrech mezi obcemi Pesvice a Otvice.

Přehrát video
Pečení cukroví na faře v Podbořanech

Ve čtvrtek se děti spolu s p. Duchoňovou pustily do pečení vánočního cukroví :-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 o velikosti 36 m2, Kamenná, Chomutov. Dlouhodobě, 1x vratná kauce, cena 6800,- Kč/měsíc.- Tel.: 608 551 442.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím v okolí centra Chomutova a Bezručáku byt 2+1 i 3+1 i družstevní. Hotovost máme. - Tel. 724 657 421.

Vzpomínky

Hedvika Voštová

Čas utíká a nevrací co vzal, jen láska, úcta a vzpomínky v srdcích zůstávají dál. - Dne 20.listopadu uplynulo deset smutných let, kdy nás navždy opustila paní Hedvika VOŠTOVÁ. Za tichou vzpomínku děkují syn Láďa s rodinou, snacha a vnoučata s rodinami.

Helmut Grund

Dne 24. listopadu uplyne pátý smutný rok, co nás navždy opustil drahý manžel, tatínek, bratr, švagr a dědeček, pan Helmut GRUND z Chomutova. S láskou a úctou vzpomínají manželka, děti a vnoučata. Děkujeme všem, kteří vzpomenou společně s námi.

Věra Šulcová

Dne 25. listopadu vzpomeneme čtvrtého smutného výročí, kdy nás navždy opustila paní Věra ŠULCOVÁ z Údlic. Zároveň jsme dne 12. října vzpomněli jejích nedožitých sedmašedesátých narozenin. Stále vzpomínají manžel Václav s rodinou a sestra Naďa s rodinou.