Osudové osmičky dokazují, že právě Vejprty jsou branou do srdce Evropy

2018-11-07 10:17:03

Vejprty – Až do 17. listopadu lze ve vejprtské Galerii JA.RO. zhlédnout zajímavou výstavu starých pohlednic, dobových materiálů a fotografií a dalších historických předmětů, které připomínají vznik samostatné republiky a následné zlomové milníky historie v odrazu Vejprt a okolí. Milníky jsou pochopitelně roky s osmičkou na konci – 1918, 1938, 1948 a 1968. Výstava se tudíž nemůže jmenovat jinak, než „Vejprty známé i neznámé, aneb osudové osmičky 20. století na Vejprtsku“. Více než symbolické je v jejím případě i to, že je osmou v pořadí, jíž v Spolek historie Vejprtska v Galerii JA.RO. pořádá.

„Vždy se snažíme na našich výstavách zaměřit na nějaké téma a prostřednictví starých fotografií, dokumentů i předmětů přiblížit veřejnosti kus historie Vejprt, okolních obcí a prakticky celé této části Krušných hor. Pochopitelně chceme, aby na světlo vyplavaly méně známé věci, případně pro mnohé zcela neznámé. Téma výstavy v roce 2018 vybral letopočet tak trochu za nás a stalo se pro nás velikou výzvou. Pokusili jsme se alespoň částečně zmapovat zlomové milníky historie v odrazu dění ve Vejprtech a přilehlých obcích, a to jak očima českého, tak i většinového německého obyvatelstva. Během přípravy výstavy jsme se vraceli v čase až o sto let zpět a museli jsme konstatovat, že právě v té době zažívaly Vejprty a celé Krušné hory opravdu krušné časy,“ uvedla mimo jiné během zahájení výstavy Štěpánka Vlasáková, předsedkyně Spolku historie Vejprtska.

Ten, kdo se pak postupně vydal od jednoho panelu k druhému, jí musel dát za pravdu. Prvotní samovolné přičlenění Vejprtska s většinovým německy mluvícím obyvatelstvem k provincii Deutschböhmen například znamenalo, že se Vejprty nejen papírově a podle mapy, ale hlavně fakticky staly součástí samostatného Československa až na začátku roku 1919. Rozumí se, že tomu stejně jako jinde v německy mluvícím pohraničí napomohl příchod vojenských sil. Pohraniční šarvátky s mrtvými na obou stranách a nacionalistické smýšlení většiny místních pokračovaly ovšem až do roku 1938, přičemž byly pochopitelně umocněny předchozím nástupem Adolfa Hitlera k moci v roce 1933, jeho štvavými projevy a také pověstnou Křišťálovou nocí. Mnichovský diktát, obsazení pohraničí německým Wehrmachtem a ještě před tím odchod českého obyvatelstva do vnitrozemí, uzavřely osudový rok 1938.

Třetí osudovou osmičkou je ta v roce 1948. Například 16. března vznikly ve Vejprtech lidové milice a v dubnu došlo k dalšímu odsunu německého obyvatelstva. Byť tato kapitola byla oficiálně uzavřena, přičemž hlavní odsun proběhl již v roce1946, kdy město opustilo 12 842 německých obyvatel. S nástupem komunismu tak muselo odejít dalších 31 rodin, které před tím byly vzaty na milost, ať pro svůj předchozí nesouhlas s fašistickým režimem či proto, že se jednalo o víceméně nenahraditelné pracovníky v místních fabrikách. „Kromě toho, že 31. 10. byly ve Vejprtech zrušeny finanční stráž a celní úřad, tak v roce 1948 došlo k uzavření řady významných továren. Skončily například městský pivovar, různé tkalcovny a prýmkařské firmy, továrny na výrobu lepenky, puškařské firmy, z nichž snad nejznámější byla Wenzel Morgenstern & Söhne, a další,“ ohlédla se zpět Štěpánka Vlasáková. Jak ještě dodala, podařilo se jim při mapování tohoto roku objevit jednu zajímavost. „Samozřejmě, že i do Vejprt přijel Klement Gottwald oslavovaný jako první dělnický prezident. Málokdo ovšem už ví, že se v pohraničním městě objevil na nějaké schůzi poprvé už v roce 1923.“

Rok 1968 se pro Vejprty hlavně vyznačoval tím, že okupace spřátelených vojsk Varšavské smlouvy zde začala mnohem dříve než v samotné Praze. Konkrétně již 20. srpna ve 21.40 hodin prorazily hraniční závoru dva tanky a společně se dvěma transportéry vjely přes most na dnešním společné Souměstí z Bärensteinu do Vejprt. „Podle toho se dá i s nadsázkou říct, že Vejprty nejsou na konci, ale na začátku republiky a vlastně jakousi vstupní branou do srdce Evropy. Právě u nás, byť bohužel, měly počátek pohnuté srpnové události roku 1968, které se pak negativně promítly i do let následujících,“ uzavřela Štěpánka Vlasáková.


1.foto: Galerista Jakub Rom vítá návštěvníky vernisáže.

2.foto: V osudovém roce 1968 se i tehdejší okresní noviny Chomutovska Nástup, jinak také orgán OV KSČ Chomutov, postavil svými zvláštními vydáními proti „bratrským“ okupantům. I tato vydání jsou vidět na výstavě ve vejprtské Galerii JA.RO.

3.foto: Historie Vejprt a okolí místní obyvatele opravdu zajímá. Během vernisáže nebylo v Galerii JA.RO. k hnutí. Podobně tomu tak bylo i u předchozích sedmi výstav Spolku historie Vejprtska.

4.foto: Štěpánka Vlasáková, předsedkyně Spolku historie Vejprtska, během instalace výstavy

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.