Jak výstava Lubenec 88 poprask způsobila

Alla Želinská 2018-11-17 10:37:26

Pojďme si připomenout jednu významnou výstavu, kterou pořádala Kristina Folprechtová se svými přáteli výtvarníky přesně před 30 lety, a jaký poprask tím způsobili.

Manželé Folprechtovi se brzy po svém přistěhování do Lubence v sedmdesátých letech aktivně zapojili do místního kulturního života. Pan Karel roky vedl filmařský kroužek a paní Kristina kroužek výtvarný. Kromě něj začala záhy pořádat tzv. večery invence – konaly se nepravidelně, většinou v sobotu večer, kdy se zájemci o moderní umění sešli v kulturním domě, vyslechli přednášku a následně diskutovali o nových trendech ve výtvarném umění – probíral se land-art, body-art, performance apod. Akce často pokračovala druhý den, kdy po teorii následovala tvorba – často vytvářeli (či přetvářeli) různé objekty v krajině. Kromě večerů invence spoluorganizovala lubenecká výtvarná léta (pod vedením krajského kulturního pracovníka Jiřího Součka) – většinou se malovala krajina kolem Lubence a nakonec se uspořádala výstava z vytvořených prací. Tato léta se pak konala ještě několikrát a vyústila ve Školu výtvarného myšlení s dr. Igorem Zhořem, který přinesl z Brna spoustu nových výtvarných konceptů. Mezi nejzajímavější patřily: nekonečná čára, obří portrét, pohyblivé oboustranné obrazy, rozmístění papírových figurín ve skutečné velikosti po lubeneckých zákoutích. Na závěr Školy výtvarného umění proběhla vernisáž a Jitka Folprechtová-Kantová recitovala Morgensternovy verše.

Bezpochyby nejzajímavější výtvarnou akcí, která u nás proběhla a od níž právě uplynulo třicet let, byla výstava s názvem Lubenec 88. S nápadem na uspořádání výstavy přišel Milan Kozelka, který si ji ve chvíli splínu přál jako oslavu svých čtyřicátin. Tento výtvarník, básník, prozaik a performer žil v té době v Chyši, měl přátele v Jazzové sekci i mezi výtvarníky. Folprechtovi sami měli mnoho zná-mých mezi mladými avantgardními umělci a rozhodli se, že tuto výstavu pojmou velkolepěji. Ivan Kafka (syn umělců Čestmíra Kafky a Olgy Čechové) postavil na sále kulturního domu 4 metry vysokou pyramidu z poloviny z červenice a opuky s vrcholem z kaolinu. Vše zhotovil z místních materiálů a zvolil symbolický název – Vratký vrchol. Ivan Kafka tuto pyramidu postavil promyšleně, počítal s tím, že polovina pyramidy zhotovená z hrud červené hlíny během krátké doby seschne a kaolinový vrchol se sesune k jedné straně. Obdobný význam skrývaly i ostatní artefakty Václava Stratila, Vladimíra Merty, Margity Titlové Ylovsky, dr. Miroslava Koupila a Milana Kozelky. I jejich práce měly symbolizovat jakési točení v kruhu v bezvýchodné situaci.

Vernisáže se zúčastnilo mnoho lidí, kulturák byl plný. Mezi lidmi procházel známý hudebník a hrál na flétnu, úvodní slovo měla Alice Štefančíková, ředitelka Galerie Benedikta Rejta z Loun a dr. Igor Zhoř. Mezi návštěvníky byla i Adriena Šimotová a další známé osobnosti. Tato akce se ovšem dostala do hledáčku tajné policie, StB se domnívala, že se jedná o setkání chartistů (Charta 77 paralela s Lubencem 88?), proto se na vernisáž dostavilo kolem padesáti estébáků. Zúčastněným umělcům i organizátorům pak život na čas zkomplikoval článek v lounském Hlasu od novináře Pavla Macáka s názvem „Tudy cesta nevede“. Tento článek umělce dehonestuje, zejména pak úvodní vystoupení performera Tomáše Rullera. S ním byl veden soud – v Lounech, jako znalec byl přizván dr. Igor Zhoř.

„Mě se to hrozně dotklo,“ vzpomíná K. Folprechtová, „my s tím měli tolik práce, měli jsme strašnou radost, že se to tady koná… Možná člověk ty jejich mozky nechápal, oni hledali ty příčiny, aby cokoli našli… Nic mu nemohli dokázat, hlavně ho chtěli otrávit cestami sem (z Brna do Loun) a tím napínáním… Zhoř obhajoval u soudu smysl avantgardního výtvarného umění, navíc tam ani nebyl jeden druh umění, střídal se tam Kafkův land-art se Stratilovými perokresbami… abstraktní malbou Titlové... Merta tu měl táhlý pomalovaný prostor z překližky a ve zlatém středu se točil kruh. Zhoř tomu soudu vysvětloval, že to je umění konceptuální, kdy ten koncept zrealizují, ale nemusí jít o trvalý artefakt. Bylo to viděné, zdokumentované…“.

Na základě vyprávění Kristiny Folprechtové zpracovala Marcela Svejkovská.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 Mostecká ul., kuchyň, koupelna po rekonstrukci. 777 868 191.

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

Vzpomínky

Alois Pučálka

Dne 26. dubna uplynulo 10 smutných let, kdy od nás po delší nemoci odešel pan Alois PUČÁLKA z Chomutova. S láskou stále vzpomínáme a za tichou vzpomínku spolu s těmi, co ho měli rádi, děkujeme. Manželka Anna, děti Miluše a Milan, vnuci Martin, Milan, Marie, sestra Liduš s rodinou a švagrová Marie.

Jiří Šimsa

Dne 30. dubna tomu bude 15 let, co zemřel Ing. Jiří ŠIMSA z Chomutova. Kdo jste jej znali, vzpomeňte. Manželka s rodinou.

Jiří Kindermann

Dne 26. dubna by oslavil s rodinou a přáteli sedmdesát let pan Jiří KINDERMANN z Chomutova. Bohužel 10. května uplyne 17 let od jeho tragického úmrtí při výkonu povolání – strojvůdce ČD. Děkujeme jeho kolegům za každoroční pietní pochod k jeho pomníčku. Zarmoucená rodina.