Jak výstava Lubenec 88 poprask způsobila

Alla Želinská 2018-11-17 10:37:26

Pojďme si připomenout jednu významnou výstavu, kterou pořádala Kristina Folprechtová se svými přáteli výtvarníky přesně před 30 lety, a jaký poprask tím způsobili.

Manželé Folprechtovi se brzy po svém přistěhování do Lubence v sedmdesátých letech aktivně zapojili do místního kulturního života. Pan Karel roky vedl filmařský kroužek a paní Kristina kroužek výtvarný. Kromě něj začala záhy pořádat tzv. večery invence – konaly se nepravidelně, většinou v sobotu večer, kdy se zájemci o moderní umění sešli v kulturním domě, vyslechli přednášku a následně diskutovali o nových trendech ve výtvarném umění – probíral se land-art, body-art, performance apod. Akce často pokračovala druhý den, kdy po teorii následovala tvorba – často vytvářeli (či přetvářeli) různé objekty v krajině. Kromě večerů invence spoluorganizovala lubenecká výtvarná léta (pod vedením krajského kulturního pracovníka Jiřího Součka) – většinou se malovala krajina kolem Lubence a nakonec se uspořádala výstava z vytvořených prací. Tato léta se pak konala ještě několikrát a vyústila ve Školu výtvarného myšlení s dr. Igorem Zhořem, který přinesl z Brna spoustu nových výtvarných konceptů. Mezi nejzajímavější patřily: nekonečná čára, obří portrét, pohyblivé oboustranné obrazy, rozmístění papírových figurín ve skutečné velikosti po lubeneckých zákoutích. Na závěr Školy výtvarného umění proběhla vernisáž a Jitka Folprechtová-Kantová recitovala Morgensternovy verše.

Bezpochyby nejzajímavější výtvarnou akcí, která u nás proběhla a od níž právě uplynulo třicet let, byla výstava s názvem Lubenec 88. S nápadem na uspořádání výstavy přišel Milan Kozelka, který si ji ve chvíli splínu přál jako oslavu svých čtyřicátin. Tento výtvarník, básník, prozaik a performer žil v té době v Chyši, měl přátele v Jazzové sekci i mezi výtvarníky. Folprechtovi sami měli mnoho zná-mých mezi mladými avantgardními umělci a rozhodli se, že tuto výstavu pojmou velkolepěji. Ivan Kafka (syn umělců Čestmíra Kafky a Olgy Čechové) postavil na sále kulturního domu 4 metry vysokou pyramidu z poloviny z červenice a opuky s vrcholem z kaolinu. Vše zhotovil z místních materiálů a zvolil symbolický název – Vratký vrchol. Ivan Kafka tuto pyramidu postavil promyšleně, počítal s tím, že polovina pyramidy zhotovená z hrud červené hlíny během krátké doby seschne a kaolinový vrchol se sesune k jedné straně. Obdobný význam skrývaly i ostatní artefakty Václava Stratila, Vladimíra Merty, Margity Titlové Ylovsky, dr. Miroslava Koupila a Milana Kozelky. I jejich práce měly symbolizovat jakési točení v kruhu v bezvýchodné situaci.

Vernisáže se zúčastnilo mnoho lidí, kulturák byl plný. Mezi lidmi procházel známý hudebník a hrál na flétnu, úvodní slovo měla Alice Štefančíková, ředitelka Galerie Benedikta Rejta z Loun a dr. Igor Zhoř. Mezi návštěvníky byla i Adriena Šimotová a další známé osobnosti. Tato akce se ovšem dostala do hledáčku tajné policie, StB se domnívala, že se jedná o setkání chartistů (Charta 77 paralela s Lubencem 88?), proto se na vernisáž dostavilo kolem padesáti estébáků. Zúčastněným umělcům i organizátorům pak život na čas zkomplikoval článek v lounském Hlasu od novináře Pavla Macáka s názvem „Tudy cesta nevede“. Tento článek umělce dehonestuje, zejména pak úvodní vystoupení performera Tomáše Rullera. S ním byl veden soud – v Lounech, jako znalec byl přizván dr. Igor Zhoř.

„Mě se to hrozně dotklo,“ vzpomíná K. Folprechtová, „my s tím měli tolik práce, měli jsme strašnou radost, že se to tady koná… Možná člověk ty jejich mozky nechápal, oni hledali ty příčiny, aby cokoli našli… Nic mu nemohli dokázat, hlavně ho chtěli otrávit cestami sem (z Brna do Loun) a tím napínáním… Zhoř obhajoval u soudu smysl avantgardního výtvarného umění, navíc tam ani nebyl jeden druh umění, střídal se tam Kafkův land-art se Stratilovými perokresbami… abstraktní malbou Titlové... Merta tu měl táhlý pomalovaný prostor z překližky a ve zlatém středu se točil kruh. Zhoř tomu soudu vysvětloval, že to je umění konceptuální, kdy ten koncept zrealizují, ale nemusí jít o trvalý artefakt. Bylo to viděné, zdokumentované…“.

Na základě vyprávění Kristiny Folprechtové zpracovala Marcela Svejkovská.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 777 167 336.

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním RD 3+1 v Lounech s velkou zahradou za menší RD 1+2 v Lounech + doplatek. Tel: 777 142 422.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

Vzpomínky

Jiří Velš

Kdo žije v srdcích těch, které miloval, ten nikdy nezemřel… Dne 17. 12. 2018 vzpomeneme 7. výročí úmrtí pana Jiřího VELŠE. S láskou vzpomíná rodina.

Marie Národová

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 12. 12. uplyne smutných 20 let, co nás navždy opustila paní Marie NÁRODOVÁ ze Žatce. Stále vzpomínají dcera Marie a sestry Helena, Terezka a Miluš s rodinami.

Zdeněk Pospíšil

Vzpomínky na Tebe krásné máme, které si po celý život uchováme. Dne 13. 12. 2018 uplyne již 12 let, kdy jsme se navždy rozloučili s manželem, tatínkem a dědečkem, panem Zdeňkem POSPÍŠILEM. S láskou stále na něho vzpomíná manželka Libuše, děti Vláďa, Borek a Libuše s rodinami. Všem, kteří vzpomenou s námi, děkujeme.