Jak výstava Lubenec 88 poprask způsobila

Alla Želinská 2018-11-17 10:37:26

Pojďme si připomenout jednu významnou výstavu, kterou pořádala Kristina Folprechtová se svými přáteli výtvarníky přesně před 30 lety, a jaký poprask tím způsobili.

Manželé Folprechtovi se brzy po svém přistěhování do Lubence v sedmdesátých letech aktivně zapojili do místního kulturního života. Pan Karel roky vedl filmařský kroužek a paní Kristina kroužek výtvarný. Kromě něj začala záhy pořádat tzv. večery invence – konaly se nepravidelně, většinou v sobotu večer, kdy se zájemci o moderní umění sešli v kulturním domě, vyslechli přednášku a následně diskutovali o nových trendech ve výtvarném umění – probíral se land-art, body-art, performance apod. Akce často pokračovala druhý den, kdy po teorii následovala tvorba – často vytvářeli (či přetvářeli) různé objekty v krajině. Kromě večerů invence spoluorganizovala lubenecká výtvarná léta (pod vedením krajského kulturního pracovníka Jiřího Součka) – většinou se malovala krajina kolem Lubence a nakonec se uspořádala výstava z vytvořených prací. Tato léta se pak konala ještě několikrát a vyústila ve Školu výtvarného myšlení s dr. Igorem Zhořem, který přinesl z Brna spoustu nových výtvarných konceptů. Mezi nejzajímavější patřily: nekonečná čára, obří portrét, pohyblivé oboustranné obrazy, rozmístění papírových figurín ve skutečné velikosti po lubeneckých zákoutích. Na závěr Školy výtvarného umění proběhla vernisáž a Jitka Folprechtová-Kantová recitovala Morgensternovy verše.

Bezpochyby nejzajímavější výtvarnou akcí, která u nás proběhla a od níž právě uplynulo třicet let, byla výstava s názvem Lubenec 88. S nápadem na uspořádání výstavy přišel Milan Kozelka, který si ji ve chvíli splínu přál jako oslavu svých čtyřicátin. Tento výtvarník, básník, prozaik a performer žil v té době v Chyši, měl přátele v Jazzové sekci i mezi výtvarníky. Folprechtovi sami měli mnoho zná-mých mezi mladými avantgardními umělci a rozhodli se, že tuto výstavu pojmou velkolepěji. Ivan Kafka (syn umělců Čestmíra Kafky a Olgy Čechové) postavil na sále kulturního domu 4 metry vysokou pyramidu z poloviny z červenice a opuky s vrcholem z kaolinu. Vše zhotovil z místních materiálů a zvolil symbolický název – Vratký vrchol. Ivan Kafka tuto pyramidu postavil promyšleně, počítal s tím, že polovina pyramidy zhotovená z hrud červené hlíny během krátké doby seschne a kaolinový vrchol se sesune k jedné straně. Obdobný význam skrývaly i ostatní artefakty Václava Stratila, Vladimíra Merty, Margity Titlové Ylovsky, dr. Miroslava Koupila a Milana Kozelky. I jejich práce měly symbolizovat jakési točení v kruhu v bezvýchodné situaci.

Vernisáže se zúčastnilo mnoho lidí, kulturák byl plný. Mezi lidmi procházel známý hudebník a hrál na flétnu, úvodní slovo měla Alice Štefančíková, ředitelka Galerie Benedikta Rejta z Loun a dr. Igor Zhoř. Mezi návštěvníky byla i Adriena Šimotová a další známé osobnosti. Tato akce se ovšem dostala do hledáčku tajné policie, StB se domnívala, že se jedná o setkání chartistů (Charta 77 paralela s Lubencem 88?), proto se na vernisáž dostavilo kolem padesáti estébáků. Zúčastněným umělcům i organizátorům pak život na čas zkomplikoval článek v lounském Hlasu od novináře Pavla Macáka s názvem „Tudy cesta nevede“. Tento článek umělce dehonestuje, zejména pak úvodní vystoupení performera Tomáše Rullera. S ním byl veden soud – v Lounech, jako znalec byl přizván dr. Igor Zhoř.

„Mě se to hrozně dotklo,“ vzpomíná K. Folprechtová, „my s tím měli tolik práce, měli jsme strašnou radost, že se to tady koná… Možná člověk ty jejich mozky nechápal, oni hledali ty příčiny, aby cokoli našli… Nic mu nemohli dokázat, hlavně ho chtěli otrávit cestami sem (z Brna do Loun) a tím napínáním… Zhoř obhajoval u soudu smysl avantgardního výtvarného umění, navíc tam ani nebyl jeden druh umění, střídal se tam Kafkův land-art se Stratilovými perokresbami… abstraktní malbou Titlové... Merta tu měl táhlý pomalovaný prostor z překližky a ve zlatém středu se točil kruh. Zhoř tomu soudu vysvětloval, že to je umění konceptuální, kdy ten koncept zrealizují, ale nemusí jít o trvalý artefakt. Bylo to viděné, zdokumentované…“.

Na základě vyprávění Kristiny Folprechtové zpracovala Marcela Svejkovská.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

STROJNÍK STAVEBNÍHO STROJE, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STROJNÍKA STAVEBNÍHO STROJE a ŘIDIČE NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Zajímavé platové ohodnocení, nástup dle dohody.
Tel.: 777 612 202
E-mail: libor.sykora@fronek.cz

STAVBYVEDOUCÍ, PŘEDÁK STAVEBNÍ VÝROBY

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STAVBYVEDOUCÍHO a PŘEDÁKA STAVEBNÍ VÝROBY. Zajímavé finanční ohodnocení.
Tel.: 313 517 276
E-mail: veronika.blahova@fronek.cz

KUCHAŘ/KA

Přijmeme SAMOSTATNOU KUCHAŘKU/KUCHAŘE do směnného provozu v Resortu Vyhlídka Šlovice. Nástup dle dohody.
Kontakt: J. Kepka
Tel.: 770 182 608
E-mail: jaroslav.kepka@resortvyhlidka.cz

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Chomutov: Herec Zdeněk Godla a sportovec Petr Koukal na Veletrhu práce

...

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Lounech, 28. října pod 3. ZŠ. Tel.: 607 870 494

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Chomutově, poblíž HM Globus. - Tel. 605 776 821.

Vzpomínky

Josef Beneš

Oči se slzami zarosily, zaplakaly bolem, když jsme Ti dávali poslední sbohem. Domov je prázdný, smutno je v něm, cestička na hřbitov zůstala jen. Dne 22. února tomu bude 5 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček pan Josef BENEŠ z Černčic u Loun. Stále vzpomínají manželka, dcera a syn s rodinami.

Vladimír Hieke

Dne 21. února uplyne deset let, co nás navždy opustil pan Vladimír HIEKE z Loun. Stále vzpomínají dcera Jarmila a syn Vladimír s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Jaroslav Malínek

Z plného slunce přišel tmavý stín, zlou zprávou nás vyděsil a my tu stáli v němém ustrnutí a beze sil… Dne 25. 2. 2019 vzpomeneme 15 let, kdy od nás odešel pan Jaroslav MALÍNEK ze Žatce. V našich srdcích žiješ dál. Rodina.