Odkud se bere stromek, kapr a cukroví? Odpověď najdete na nové výstavě v Křížově vile

Iveta Drlíková 2018-11-18 18:00:00

Minulý čtvrtek byla v Křížově vile slavnostně zahájena výstava, která přestavuje vánoční svátky trochu jinak, a to z pohledu dlouhodobého lidského úsilí, které je zapotřebí k tomu, abychom mohli 24. prosince usednout ke štědrovečerní tabuli.

Autoři tuto expozici s názvem Než přijde… rozdělili do tří témat, ve kterých osvětlují, odkud se bere stromek, kapr a vánoční cukroví. První část výstavy tak představuje vývoj a vznik komodit potřebných k pečení cukroví, jako různé druhy obilovin, polotovary a další suroviny. Najdete zde i malou dobovou kuchyňku, které vládne kuchařka „Andělka“ a různé její náčiní. Druhá část se věnuje rybářství, a tedy cestě nejen vánočního kapra na náš stůl. Poslední pak přibližuje práce v lese, například jak se stromy vysazují nebo tvoří paseka. K vidění je zde i nářadí a opět nechybí ani postava lesníka. „Musím říct, že výstava byla překvapením i pro mne. Sám jsem si na začátku neuvědomil, kolik je za tím práce, a že v normálním lidském životě jeden rok na to, aby třeba vyrostl vánoční stromek, rozhodně nestačí. Na informačních panelech přibližuje každé z témat vždy jedna osoba, která návštěvníkům klade i otázky. My jsme si je pracovně pojmenovali lesník Pepík, rybář Lukáš a kuchařka Andělka, “ říká muzejní pedagog Miroslav Černý, který s kolektivem zdejších pracovníků výstavu vymyslel a připravil.

Výstava v Křížově vile potrvá do 30. prosince a její součástí budou pekařské a řezbářské dílničky, na které se zájemci ovšem musejí předem objednat. V plánu jsou pak i dva vánoční koncerty.


Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt 1+2 ve 4. patře, bez výtahu, v Žatci, Hájkova ulice. Tel: 607 519 241.

Vzpomínky

Bedřich Urban

Dne 24. května vzpomeneme patnáctého smutného výročí úmrtí našeho drahého tatínka a dědečka, pana Bedřicha URBANA z Výsluní. Všem příbuzným, přátelům a známým děkují za tichou vzpomínku dcery Lenka a Eva s rodinami.

Daniela Zelinková

Dne 27. května 2019 vzpomeneme 1. smutné výročí, kdy nás navždy opustila paní Daniela ZELINKOVÁ. Děkuji všem, kteří jste ji znali, za tichou vzpomínku. Přítel Miroslav.

Ing. Jindřich Liška

Dne 21. května 2019 tomu byl rok, kdy nás navždy opustil pan Ing. Jindřich LIŠKA z Chomutova. S úctou a láskou stále vzpomínají Ivana a dcery Simona a Veronika. Děkujeme všem, kteří vzpomenou společně s námi.