Odkud se bere stromek, kapr a cukroví? Odpověď najdete na nové výstavě v Křížově vile

Iveta Drlíková 2018-11-18 18:00:00

Minulý čtvrtek byla v Křížově vile slavnostně zahájena výstava, která přestavuje vánoční svátky trochu jinak, a to z pohledu dlouhodobého lidského úsilí, které je zapotřebí k tomu, abychom mohli 24. prosince usednout ke štědrovečerní tabuli.

Autoři tuto expozici s názvem Než přijde… rozdělili do tří témat, ve kterých osvětlují, odkud se bere stromek, kapr a vánoční cukroví. První část výstavy tak představuje vývoj a vznik komodit potřebných k pečení cukroví, jako různé druhy obilovin, polotovary a další suroviny. Najdete zde i malou dobovou kuchyňku, které vládne kuchařka „Andělka“ a různé její náčiní. Druhá část se věnuje rybářství, a tedy cestě nejen vánočního kapra na náš stůl. Poslední pak přibližuje práce v lese, například jak se stromy vysazují nebo tvoří paseka. K vidění je zde i nářadí a opět nechybí ani postava lesníka. „Musím říct, že výstava byla překvapením i pro mne. Sám jsem si na začátku neuvědomil, kolik je za tím práce, a že v normálním lidském životě jeden rok na to, aby třeba vyrostl vánoční stromek, rozhodně nestačí. Na informačních panelech přibližuje každé z témat vždy jedna osoba, která návštěvníkům klade i otázky. My jsme si je pracovně pojmenovali lesník Pepík, rybář Lukáš a kuchařka Andělka, “ říká muzejní pedagog Miroslav Černý, který s kolektivem zdejších pracovníků výstavu vymyslel a připravil.

Výstava v Křížově vile potrvá do 30. prosince a její součástí budou pekařské a řezbářské dílničky, na které se zájemci ovšem musejí předem objednat. V plánu jsou pak i dva vánoční koncerty.


Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

STROJNÍK STAVEBNÍHO STROJE, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STROJNÍKA STAVEBNÍHO STROJE a ŘIDIČE NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Zajímavé platové ohodnocení, nástup dle dohody.
Tel.: 777 612 202
E-mail: libor.sykora@fronek.cz

STAVBYVEDOUCÍ, PŘEDÁK STAVEBNÍ VÝROBY

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STAVBYVEDOUCÍHO a PŘEDÁKA STAVEBNÍ VÝROBY. Zajímavé finanční ohodnocení.
Tel.: 313 517 276
E-mail: veronika.blahova@fronek.cz

KUCHAŘ/KA

Přijmeme SAMOSTATNOU KUCHAŘKU/KUCHAŘE do směnného provozu v Resortu Vyhlídka Šlovice. Nástup dle dohody.
Kontakt: J. Kepka
Tel.: 770 182 608
E-mail: jaroslav.kepka@resortvyhlidka.cz

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Chomutov: Herec Zdeněk Godla a sportovec Petr Koukal na Veletrhu práce

...

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Lounech, 28. října pod 3. ZŠ. Tel.: 607 870 494

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Chomutově, poblíž HM Globus. - Tel. 605 776 821.

Vzpomínky

Josef Beneš

Oči se slzami zarosily, zaplakaly bolem, když jsme Ti dávali poslední sbohem. Domov je prázdný, smutno je v něm, cestička na hřbitov zůstala jen. Dne 22. února tomu bude 5 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček pan Josef BENEŠ z Černčic u Loun. Stále vzpomínají manželka, dcera a syn s rodinami.

Vladimír Hieke

Dne 21. února uplyne deset let, co nás navždy opustil pan Vladimír HIEKE z Loun. Stále vzpomínají dcera Jarmila a syn Vladimír s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Jaroslav Malínek

Z plného slunce přišel tmavý stín, zlou zprávou nás vyděsil a my tu stáli v němém ustrnutí a beze sil… Dne 25. 2. 2019 vzpomeneme 15 let, kdy od nás odešel pan Jaroslav MALÍNEK ze Žatce. V našich srdcích žiješ dál. Rodina.