Odkud se bere stromek, kapr a cukroví? Odpověď najdete na nové výstavě v Křížově vile

Iveta Drlíková 2018-11-18 18:00:00

Minulý čtvrtek byla v Křížově vile slavnostně zahájena výstava, která přestavuje vánoční svátky trochu jinak, a to z pohledu dlouhodobého lidského úsilí, které je zapotřebí k tomu, abychom mohli 24. prosince usednout ke štědrovečerní tabuli.

Autoři tuto expozici s názvem Než přijde… rozdělili do tří témat, ve kterých osvětlují, odkud se bere stromek, kapr a vánoční cukroví. První část výstavy tak představuje vývoj a vznik komodit potřebných k pečení cukroví, jako různé druhy obilovin, polotovary a další suroviny. Najdete zde i malou dobovou kuchyňku, které vládne kuchařka „Andělka“ a různé její náčiní. Druhá část se věnuje rybářství, a tedy cestě nejen vánočního kapra na náš stůl. Poslední pak přibližuje práce v lese, například jak se stromy vysazují nebo tvoří paseka. K vidění je zde i nářadí a opět nechybí ani postava lesníka. „Musím říct, že výstava byla překvapením i pro mne. Sám jsem si na začátku neuvědomil, kolik je za tím práce, a že v normálním lidském životě jeden rok na to, aby třeba vyrostl vánoční stromek, rozhodně nestačí. Na informačních panelech přibližuje každé z témat vždy jedna osoba, která návštěvníkům klade i otázky. My jsme si je pracovně pojmenovali lesník Pepík, rybář Lukáš a kuchařka Andělka, “ říká muzejní pedagog Miroslav Černý, který s kolektivem zdejších pracovníků výstavu vymyslel a připravil.

Výstava v Křížově vile potrvá do 30. prosince a její součástí budou pekařské a řezbářské dílničky, na které se zájemci ovšem musejí předem objednat. V plánu jsou pak i dva vánoční koncerty.


Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ

Společnost HAKUS a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ na hlavním pracovní poměr v Dobroměřicích. Přihlášky přijímáme do 15. 12. 2018 osobně na adrese společnosti ve 2. patře denně do 14 hodin, nebo elektronicky na e-mailu info@hakus.cz
E-mail: info@hakus.cz

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 777 167 336.

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním RD 3+1 v Lounech s velkou zahradou za menší RD 1+2 v Lounech + doplatek. Tel: 777 142 422.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

Vzpomínky

Jiří Velš

Kdo žije v srdcích těch, které miloval, ten nikdy nezemřel… Dne 17. 12. 2018 vzpomeneme 7. výročí úmrtí pana Jiřího VELŠE. S láskou vzpomíná rodina.

Marie Národová

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 12. 12. uplyne smutných 20 let, co nás navždy opustila paní Marie NÁRODOVÁ ze Žatce. Stále vzpomínají dcera Marie a sestry Helena, Terezka a Miluš s rodinami.

Zdeněk Pospíšil

Vzpomínky na Tebe krásné máme, které si po celý život uchováme. Dne 13. 12. 2018 uplyne již 12 let, kdy jsme se navždy rozloučili s manželem, tatínkem a dědečkem, panem Zdeňkem POSPÍŠILEM. S láskou stále na něho vzpomíná manželka Libuše, děti Vláďa, Borek a Libuše s rodinami. Všem, kteří vzpomenou s námi, děkujeme.